Praca - artykuły, informacje

Ostatni kwartał roku to moment, który firmy często wykorzystują na kompleksowe podsumowanie wyników przedsiębiorstwa oraz pracy zespołów, managerów i poszczególnych pracowników. Sięgają wówczas po pomoc audytorów, dokonujących realnej diagnozy kondycji oraz zasobów przedsiębiorstwa. Jednym z elementów kontroli jest wywiad z pracownikami. Ten jednak dla wielu zatrudnionych wiąże się ze stresem czy lękiem przed jego konsekwencjami.
Zdecydowana większość polskich rekruterów wybiera kandydatów do pracy na podstawie analizy CV (77%) oraz rozmowy kwalifikacyjnej (74%) – wynika z ankiety „Narzędzia w rękach rekrutera” przeprowadzonej wśród specjalistów ds. HR przez eRecruiter. Choć o ostatecznym wyborze nowych pracowników zdają się decydować głównie narzędzia tradycyjne, to firmy coraz chętniej sięgają po nowe technologie – niemal co piąta decyduje się na videorozmowę z kandydatem.
Optymizmem napawają dane z ponad 40 krajów świata, zgromadzone przez Great Place to Work® w ciągu ostatnich 5 lat.Wszędzie tam, gdzie organizowane są konkursy na Najlepsze Miejsca Pracy, mimo wysoko ustawionej poprzeczki, ich laureatom udaje się co roku poprawić dotychczasowe wyniki. Dlaczego firmom tak zależy na zaufaniu i dobrej opinii pracowników?
Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”, najczęstszym argumentem jaki podają pracodawcy, odmawiając podwyżki, jest trudna sytuacja finansowa firmy. Dla większości aktywnych zawodowo Polaków podwyżka jest motywatorem do dalszej i bardziej efektywnej pracy. Odmowa przyznania podwyżki jest zaś dla części pracowników powodem do rozpoczęcia poszukiwań nowego miejsca pracy.
Powiedzieć dziś o informatyku, że pracuje jako programista, to nie powiedzieć nic. Pole manewru na rynku pracy jest ogromne, sam sektor z każdym dniem zdobywa zaś kolejne gałęzie biznesu. Drapieżna ekspansja, jaką przeżywa w ostatnich latach branża IT i związany z nią rynek zatrudnienia, każe zredefiniować pozycje łowcy i zdobyczy w układzie pracodawca-pracownik. Jak zostać królem polowania?
Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, już ponad połowa pracowników w Polsce otrzymuje benefity. Dzięki nim możemy nie tylko rozwijać swoje kompetencje, ale także zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Suma oszczędności, w przypadku hojnego pracodawcy, może wynieść nawet powyżej kilkuset złotych miesięcznie.
Niekiedy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej może Cię zaskoczyć. Rekruterzy potrafią zadawać wścibskie, a nawet niegrzeczne pytania. Czasem to forma sprawdzenia cierpliwości kandydata i zbadania jego reakcji na nieprzewidziane sytuacje. To czy zachowasz zimną krew i powstrzymasz emocje, bez wątpienia wpłynie na ocenę Twojej osoby. Nie daj się więc sprowokować i zastosuj kilka prostych strategii, by przejść taką próbę pomyślnie.
Podwładni boją się poruszać z przełożonymi drażliwe tematy, członkowie zarządu są zawsze zadowoleni z odpowiedzi prezesa, a kluczowe dla firmy decyzje podejmowane są jednostkowo, bez jakiejkolwiek dyskusji na forum. Według najnowszego raportu organizacji ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) w taki właśnie sposób funkcjonuje większość organizacji, wiele przez to ryzykując.
Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo do pracy na podstawie zatrudnienia lub samozatrudnienia w każdym państwie członkowskim i nie muszą posiadać zezwolenia o pracę (z wyjątkiem pewnych ograniczeń dla obywateli Chorwacji chcących podjąć pracę w UE oraz obywateli Unii szukających zatrudnienia w Chorwacji). Niniejszy przewodnik zawiera informacje, z którymi warto się zapoznać przed wyjazdem do pracy za granicę.
Co piąty aktywny lub potencjalny uczestnik polskiego rynku pracy rozważa wyjazd z kraju w celu zarobkowym w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Aż 75% osób mających takie plany to osoby poniżej 35 roku życia. Wśród chętnych do wyjazdu są też częściej osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Preferowanymi kierunkami emigracji zarobkowej są nadal kraje UE, a w szczególności: Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.
Ponad 60% pracowników traktuje firmowe wyjazdy integracyjne jako przyjemność - wynika z badania przeprowadzonego przez portal kariery monsterpolska.pl. Pozostała część, czyli prawie 40% respondentów nie podziela tego entuzjazmu, uważając takie wypady za przykry obowiązek. Największymi zwolennikami są mężczyźni oraz osoby z mniejszych miast.
Zgodnie z kodeksem pracy umowa o pracę może zostać rozwiązana m.in. na mocy porozumienia stron, w drodze wypowiedzenia, czyli przez oświadczenie jednej za stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bądź bez wypowiedzenia - przez oświadczenie jednej za stron bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pierwsza opcja może mieć miejsce w każdej sytuacji, bez spełniania żadnych szczególnych warunków dodatkowych. Jak jest w przypadku pozostałych wariantów?
Sejm odrzucił przygotowany przez posłów PiS projekt noweli, który zakładał przywrócenie skróconego czasu pracy niektórym pracownikom medycznym, m.in. radiologom. Od lipca zamiast 5 godzin, pracują oni 7 godzin 35 minut dziennie. Od 2 lipca zaczęły obowiązywać nowe normy czasu pracy dla części pracowników medycznych, m.in. radiologów, którzy korzystali dotychczas ze skróconego czasu pracy. Ich czas pracy został zrównany z czasem pracy pozostałych pracowników medycznych i wynosi 7 godzin 35 minut dziennie.
Jak zdobyć pracę w zawodzie lektora lub tłumacza?
Wygląd zewnętrzny oraz nasze zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej to cechy, które w znaczącym stopniu mogą wpłynąć na decyzję o przyjęciu do pracy. W czasach kiedy przywiązuje się tak dużą uwagę do prezencji, aby dostać wymarzone stanowisko nie wystarczą same kwalifikacje – znajomość zasad dotyczących ubioru i odpowiednie ich zastosowanie to kluczowy aspekt budowania naszego wizerunku podczas pierwszego spotkania z pracodawcą.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności