Praca - artykuły, informacje

Z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl wynika, że elementem, który najbardziej zniechęca kandydatów do aplikowania, jest brak nazwy firmy w ogłoszeniu (62% wskazań). Ponad połowa rekrutowanych nie¬chętnie odpowiada na oferty pracy, w których nie jest jasno określone stanowisko pracy (53%), lub gdy brakuje szczegółowych informacji na temat tego, co firma oferuje pracownikowi (51%). Eksperci platformy rekrutacyjnej eRecruiter podkreślają, że decyzję o tym, czy aplikować na dane stanowisko pracy, kandydat podejmuje najczęściej w ciągu kilku sekund. W pierwszej kolejności ma na to wpływ właśnie ogłoszenie o pracę.
Zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zostać w pracy dłużej. Niektórzy pracownicy traktują to jako możliwość wykazania się, dodatkowego zarobku, inni woleliby poświęcić ten czas na życie prywatne. I choć w niektórych przypadkach, np. dokończenia ważnego projektu taka sytuacja jest uzasadniona, to jednak, gdy staje się codziennością - może powodować przemęczenie i frustrację. Jak więc odmawiać, nie ryzykując utraty pracy, uznania przełożonych lub premii?
Pracodawcy w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z tego, że zadowolony pracownik szybciej i lepiej wykonuje swoje obowiązki. Firmy prześcigają się więc w pomysłach na to, jak dobrze motywować pracowników hojnymi benefitami. Wiedzą, że zatrudnionym nie wystarczają już pozapłacowe świadczenia typu „wczasy pod gruszą”, czy paczki na święta.
Obawy przed zwolnieniem z pracy towarzyszą nie tylko zatrudnionym, ale także pracodawcom. Aż 40 proc. z nich chce uniknąć redukcji zatrudnienia. Jest na to kilka sposobów np. obniżenie wymiaru czasu pracy czy leasing pracowniczy.
Podczas Gali w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Instytut Great Place to Work® ogłosił listę laureatów konkursu Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2015. W porównaniu z rokiem poprzednim wśród tegorocznych laureatów przybyło firm małych, ocenianych w kategorii „poniżej 50 zatrudnionych” oraz firm dużych, zatrudniających powyżej 500 pracowników. Nadal bardzo mocno trzyma się branża IT, którą na Liście reprezentuje aż 7 firm. Nowością w siedmioletniej historii rankingów Great Place to Work® w Polsce jest pierwsze miejsce rodzimej spółki w kategorii firm średnich.
W lutym pracodawcy najczęściej poszukiwali Przedstawicieli handlowych oraz Sprzedawców. 21% wszystkich ofert pracy było adresowanych do kandydatów reprezentujących te zawody. Na drugim miejscu uplasowały się ogłoszenia dla kandydatów IT (19%). Duże zapotrzebowanie, podobnie jak w styczniu, było również na pracowników Obsługi Klienta. Ta kategoria zamyka podium z udziałem na poziomie 16%. Liczba ofert pracy opublikowanych na monsterpolska.pl w lutym wzrosła w ujęciu miesięcznym o 12%.
Prawie co piąty pracownik awansował w ciągu ostatniego roku – takie wnioski płyną z ankiety serwisu infoPraca. Dla ponad ¾ respondentów awans wiązał się z podwyżką.
Sytuacja, w której pracownik oddala się z miejsca pracy przed jej zakończeniem wcale nie musi oznaczać automatycznego zastosowania wobec niego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Sytuacje, w których pracodawca ma do tego prawo są ściśle określone.
Którzy specjaliści z branży IT mogą liczyć już na starcie kariery zawodowej na zarobki przekraczające średnią krajową? Na co, oprócz doświadczenia, zwracają uwagę rekruterzy poszukujący specjalistów w tej branży? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela najnowsze wydawnictwo serwisu Pracuj.pl – „Pracuj w IT 2015”.
Zawód HR-owca w ciągu ostatnich lat mocno ewoluował. Choć 3 na 4 rekruterów najwięcej swojego czasu pracy nadal poświęca na prowadzenie procesów rekrutacyjnych, to już niemal połowa specjalistów ds. HR odpowiada także za strategiczne wspieranie biznesu firmy. Trzecim najbardziej czasochłonnym zadaniem rekrutera jest raportowanie – takie są najważniejsze wnioski z badania „Raportowanie w HR” przeprowadzonego wśród HR-owców przez eRecruiter. Raporty na temat prowadzonych rekrutacji są przygotowywane w 65% firm, jednak tylko co piąta z nich używa w tym celu systemu rekrutacyjnego.
Coraz więcej młodych osób zdobywa swoje pierwsze szlify zawodowe już w trakcie studiów. Decydując się na taki krok, warto jednak w sposób przemyślany zaplanować tak swój czas, by kosztem pracy nie ucierpiało nasz przebieg nauki. Oto kilka porad, jak tego dokonać.
Już za kilkanaście tygodni maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości, jednak co potem? Staną przed trudnym wyborem obrania ścieżki, która zdeterminuje ich całe życie – będą musieli wybrać kierunek studiów, który będzie pasjonujący, a zarazem zagwarantuje pracę.
Jak wynika z badania Pracuj.pl Specjaliści na rynku pracy czynnikami motywującymi specjalistów do podejmowania nowych wyzwań zawodowych są przede wszystkim zarobki oraz możliwość rozwoju zawodowego i atmosfera pracy. Wielu badanych deklarowało, że czuje się niedocenianych w obecnej pracy i jest to dla nich poważny impuls do rozglądania się za nowym pracodawcą. Najmniej skorzy do zmiany pracodawcy są pracownicy IT, z kolei aż 30% osób zajmujących się sprzedażą i obsługą klienta chętnie dokonałoby takiej zmiany w swoim życiu zawodowym w ciągu roku.
Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy każdy kandydat, który otrzyma informację o przyjęciu do pracy powinien, niejako z definicji, cieszyć się z otrzymanej szansy. Są jednak sytuacje, gdzie warto się poważnie zastanowić, a nawet zrezygnować z propozycji.
W lutym na Pracuj.pl opublikowano 32 256 oferty pracy, co oznacza 6,5% wzrost rok do roku. Największe zapotrzebowanie na specjalistów zgłosiły branże handel i sprzedaż oraz bankowość/finanse/ubezpieczenia. Coraz więcej czynników wskazuje na ożywienie w branży budownictwo i nieruchomości – trend ten jest widoczny także w analizach Pracuj.pl. Tradycyjnie nie maleje popyt na inżynierów i specjalistów IT.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności