
Sekretarka, stereotypowo jeszcze dwadzieścia lat temu uchodziła za najważniejszą osobę w firmie, tuż po panu prezesie. To u niej można było załatwić „coś” z „niczego”, bądź wyjść z pustymi rękami, w zależności od nastroju, pogody, itp. Taka wizja tego zawodu, wspomnienie z lat PRL-u, nie przystaje do współczesnych realiów. Obecnie z funkcją Sekretarki wiąże się zupełnie inny zakres kompetencji, a wielość obowiązków i pełniona w firmie rola, pozwalają sprawującym je osobom na szybki rozwój i start w dalszą karierę. Zmianie uległa też nazwa stanowiska, bo miejsce “Sekretarki” coraz częściej zastępuje “Asystentka”. Czego pracodawcy oczekują od niej dzisiaj?

Branża IT od początku roku mocno się rozwija - w pierwszych trzech miesiącach tego roku najwięcej ofert pracy opublikowanych na monsterpolska.pl dedykowanych było specjalistom reprezentującym właśnie tę dziedzinę. Liczba ogłoszeń w pierwszym kwartale 2015 roku była wyższa o 12%, w stosunku do pierwszego kwartału 2014 roku.

Zastanawiasz się w tym momencie nad swoją przyszłością? Nie wiesz czy rzucić swój kierunek studiów albo poszukujesz idealnego kierunku dla siebie? Warto w takich momentach pomyśleć o innych rozwiązaniach, które wcale nie muszą przeszkadzać w nauce na studiach. Szkoły policealne są jednym z takich rozwiązań. Nauka pewnego zawodu, która nie koliduje z zajęciami na uczelni może być wyjściem idealnym. Wiele osób nie wie, że może zostać fryzjerem, masażystą, kosmetyczką lub asystentką stomatologa w rok lub dwa lata.

Bariery komunikacyjne i kulturowe mają ogromny wpływ na prowadzenie działalności przez firmy, które poszukują nowych rynków w innych regionach świata, co potwierdza raport przygotowany przez The Economist – Competing across borders (Konkurencyjność na rynkach zagranicznych).

Wyniki ostatniej edycji badań Bilansu Kapitału Ludzkiego (BKL) pokazują, że ogólna sytuacja rynkowa osób młodych jest relatywnie gorsza od sytuacji osób po trzydziestce. W grupie powyżej 30 r.ż. szansa na bycie bezrobotnym maleje mniej więcej o połowę.
W tym roku, oprócz lokalnych akcji, w polskich kawiarniach Starbucks® odbędą się otwarte warsztaty pod hasłem „Zaplanuj swoją karierę” służące aktywizacji młodych ludzi na rynku pracy. Managerowie podpowiedzą jak napisać dobre CV, gdzie szukać pracy czy w jaki sposób przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Rynek pracy zmierza w kierunku rynku pracownika. Dla pracodawców oznacza to konieczność silniejszej walki o pozyskanie nowych kandydatów oraz zatrzymanie dotychczasowych pracowników. Jednym z narzędzi w tym pomocnych jest Exit Interview, czyli rozmowa z pracownikiem odchodzącym z firmy. Nie każdy pracodawca jest jednak do niej przekonany. Zamiast pytań badających dokładniej decyzje pracownika, pojawia się retoryczne pytanie „po co pytać, skoro to już koniec?” Nic bardziej mylnego.

Przeładowanie obowiązkami, niskie zarobki, pomijanie przy awansach i podwyżkach – to tylko niektóre powody, będące ogniskiem zapalnym niezadowolenia, które z czasem może przerodzić się w stan permanentnej frustracji. Wiele elementów wywołujących ten przykry stan można bardzo łatwo zmienić, z korzyścią zarówno dla pracownika, jak i firmy.

Według popularnych żartów krążących w Internecie, idealny pracownik powinien posiadać status studenta, mieć 20 lat i kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Coraz większa konkurencja na rynku pracy, rosnące oczekiwania pracodawców i doniesienia mediów o bezrobociu sprawiają, że młodzi ludzie odczuwają coraz silniejszą presję i obawiają się, czy po ukończeniu studiów znajdą pracę. Jak sobie poradzić z tym stresem? – radzi ekspert monsterpolska.pl.

Coraz więcej pracowników IT wybiera pracę zdalną. Jak wynika z codziennych obserwacji rynku przez konsultantów firmy doradztwa personalnego Experis, dla ok. 10% osób zatrudnionych w branży IT jest to jedyna forma pracy. Znacznie więcej, bo ok. 60% decyduje się na nią w części. Zwykle w różnych proporcjach, z których najpopularniejsze to jeden lub dwa dni tygodniowo, choć czasem liczba ta wzrasta.

Z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl wynika, że elementem, który najbardziej zniechęca kandydatów do aplikowania, jest brak nazwy firmy w ogłoszeniu (62% wskazań). Ponad połowa rekrutowanych nie¬chętnie odpowiada na oferty pracy, w których nie jest jasno określone stanowisko pracy (53%), lub gdy brakuje szczegółowych informacji na temat tego, co firma oferuje pracownikowi (51%). Eksperci platformy rekrutacyjnej eRecruiter podkreślają, że decyzję o tym, czy aplikować na dane stanowisko pracy, kandydat podejmuje najczęściej w ciągu kilku sekund. W pierwszej kolejności ma na to wpływ właśnie ogłoszenie o pracę.

Zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zostać w pracy dłużej. Niektórzy pracownicy traktują to jako możliwość wykazania się, dodatkowego zarobku, inni woleliby poświęcić ten czas na życie prywatne. I choć w niektórych przypadkach, np. dokończenia ważnego projektu taka sytuacja jest uzasadniona, to jednak, gdy staje się codziennością - może powodować przemęczenie i frustrację. Jak więc odmawiać, nie ryzykując utraty pracy, uznania przełożonych lub premii?

Pracodawcy w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z tego, że zadowolony pracownik szybciej i lepiej wykonuje swoje obowiązki. Firmy prześcigają się więc w pomysłach na to, jak dobrze motywować pracowników hojnymi benefitami. Wiedzą, że zatrudnionym nie wystarczają już pozapłacowe świadczenia typu „wczasy pod gruszą”, czy paczki na święta.

Obawy przed zwolnieniem z pracy towarzyszą nie tylko zatrudnionym, ale także pracodawcom. Aż 40 proc. z nich chce uniknąć redukcji zatrudnienia. Jest na to kilka sposobów np. obniżenie wymiaru czasu pracy czy leasing pracowniczy.

Podczas Gali w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Instytut Great Place to Work® ogłosił listę laureatów konkursu Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2015. W porównaniu z rokiem poprzednim wśród tegorocznych laureatów przybyło firm małych, ocenianych w kategorii „poniżej 50 zatrudnionych” oraz firm dużych, zatrudniających powyżej 500 pracowników. Nadal bardzo mocno trzyma się branża IT, którą na Liście reprezentuje aż 7 firm. Nowością w siedmioletniej historii rankingów Great Place to Work® w Polsce jest pierwsze miejsce rodzimej spółki w kategorii firm średnich.