
W przypadku każdych negocjacji płacowych, gra zaczyna się, gdy pada pierwsza oferta. Jeżeli nie chcesz zgodzić się na proponowane warunki czy rezygnować bez podjęcia walki, musisz wiedzieć, jak mądrze wynegocjować satysfakcjonującą płacę.

W pracy Polacy odżywiają się przede wszystkim kanapkami, wodą i kawą. Kanapka nie zastąpi pełnowartościowego posiłku. Jeśli zrobimy ją z białego chleba, taniej wędliny i sera – cierpieć będzie nasze zdrowie i produktywność, zarówno w biurze, jak i przy pracy fizycznej.

60 procent z nas do zmiany pracy najsilniej motywują pieniądze. Branża IT, która jest uważana za jedną z lepiej opłacanych, oferuje pracownikom stawki znacznie wykraczające poza średnią krajową, wynoszącą niewiele ponad 4 000 PLN. Wśród popularnych języków programowania najlepiej zarabiają programiści aplikacji mobilnych – 7 200 PLN miesięcznie oraz programiści JAVA – o 200 PLN mniej. Gdzie warto pracować, w jakiej firmie i specjalizacji, aby zarobić najwięcej?

Do końca 2015 r. sektor motoryzacyjny w Polsce będzie potrzebować ok. 3 tys. inżynierów – przewiduje firma Bergman Engineering, która specjalizuje się w rekrutacji inżynierów. Rosnący popyt na wykwalifikowanych pracowników jest ściśle związany z nowymi, zapowiedzianymi lub już realizowanymi, projektami inwestycyjnymi w branży.

Według analizy Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2015 roku, wymóg znajomości języka obcego pojawił się w połowie wszystkich ogłoszeń o pracę opublikowanych na portalu. Największą popularnością cieszył się język angielski, wymóg jego znajomości zawierało 47% ogłoszeń o pracę z pierwszego półrocza 2015r. Pracodawcy poszukiwali także osób ze znajomością języka niemieckiego (9% ogłoszeń o pracę) i francuskiego (3%). Komu w codziennej pracy, oprócz nauczycieli języków obcych czy tłumaczy, najbardziej potrzebna jest znajomość języków obcych?

Kawa, herbata, przekąski, tak prezentuje się większość biurek pracowników. Spożywanie napojów, czy posiłku w miejscu pracy w wielu firmach to standard, ale czy takie zachowanie jest dozwolone? Okazuje się, że niekoniecznie, szef może tego zakazać.

Za każdym razem gdy masz zaprezentować projekt klientowi, albo szef wyznacza Cię do wystąpienia na konferencji paraliżuje Cię strach? Nie przejmuj się! Bez względu na doświadczenie zawodowe i staż pracy, publiczne przemówienia mogą być stresujące. Ważne jednak, aby wiedzieć jak z tym walczyć.

Według danych Eurostatu pracujemy ponad normę. Polacy w zestawieniu z 2014 roku znaleźli się na 8 miejscu w Europie pod względem liczby przepracowanych w tygodniu godzin. Przesiadywanie w biurze, ciągłe pilnowanie telefonu służbowego, odbieranie i odpisywanie na maile nawet w czasie urlopu. Praca dla wielu z nas stała się priorytetem, który zabiera czas na odpoczynek. Jeśli czujesz, że problem pracoholizmu dotyka także Ciebie, najwyższa pora na zmiany!

Minimum dwa języki obce, w tym biegły angielski – to wymagania polskich pracodawców, które już stały się standardem. Ze względu na zwiększające się kontakty biznesowe z krajami skandynawskimi coraz bardziej rośnie zapotrzebowanie na osoby posługujące się szwedzkim, duńskim lub norweskim.

Centra usług wspólnych, centra outsourcingu procesów biznesowych czy centra badawczo-rozwojowe już od kilku lat mocno napędzają polską gospodarkę, a co za tym idzie, są coraz ważniejszym elementem polskiego rynku pracy. Wg. danych ABSL, centra te generują w Polsce już blisko 150 tysięcy miejsc pracy. Gros z zatrudnionych tam pracowników to studenci a także świeżo mianowani absolwenci uczelni wyższych. Jak praca w takich centrach może wpłynąć na rozwój kariery zawodowej? Czy to dobre miejsce na zdobycie pierwszego, poważnego doświadczenia?

Kandydaci po wysłaniu swojego CV na interesującą ofertę pracy nie mogą oderwać wzroku od telefonu. Nic dziwnego – każdy niecierpliwie czeka na kontakt i szansę nawiązania dalszej współpracy. Jednak ile raz bywa tak, że słuchawka milczy i zaczynają przychodzić myśli „co mogłem zrobić lepiej”? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie i zastanowić się, w jaki sposób można wzbogacić swoje CV i przekonać do siebie pracodawcę.

Jesteś studentem i chciałbyś zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe? A może już kończysz studia i poważnie zastanawiasz się, od czego rozpocząć swoją karierę? Interesuje Cię praca w handlu? Spróbuj zacząć od merchandisingu! Oto pięć powodów, dla których warto zdecydować się na ten rodzaj pracy.

Coraz więcej Polaków dostrzega konieczność ciągłego rozwoju swoich kompetencji zawodowych. Ukończenie drugiego kierunku studiów daje szansę na zwiększenie swojej dotychczasowej pozycji na rynku pracy lub zupełnie nowy start. Choć do mobilności zawodowej na poziomie europejskim wiele nam jeszcze brakuje, to z roku na rok jest już coraz lepiej.

„Pracodawcy przychylniej patrzą na tych, którzy ukończyli studia nie tylko pierwszego, lecz także drugiego stopnia” – mówi Ewa Podgórska z Biura Karier Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Kreowany przez lata wizerunek bezrobotnego z tytułem magistra nie pokrywa się z rzeczywistością. Pracodawcy wciąż chętniej zatrudniają osoby po magisterce, które na dodatek, jak pokazują wyniki badań, mają wyższe zarobki, niż ich koledzy po licencjacie.

W czasach, kiedy Internet pełni funkcję podstawowego środka komunikacji i wymiany informacji, bezpieczeństwo danych staje się obecnie sporym wyzwaniem dla firm. Nie zawsze jednak dotyczy to obszaru rekrutacji. Trudno o poufność danych kandydatów do pracy, jeśli CV czy listy motywacyjne przechowywane są w segregatorach na półce lub w ogólnej skrzynce e-mail, do której dostęp mają różne osoby z firmy. Eksperci eRecruiter podpowiadają, jak pracodawca powinien postępować z dokumentami aplikacyjnymi.