
Rynek pracy zmienia się z każdym nowym pokoleniem i ciągłym rozwojem technologii. Znakiem współczesnych czasów jest nadchodzące pokolenie Z i wkraczające w samodzielne życie pokolenie Y. Jakie mają oczekiwania względem pracodawców i jak postrzegają pracę?

Osoby wracające do Polski z dyplomem amerykańskiej uczelni już na starcie dostają bardziej atrakcyjne oferty pracy, na wyższych i lepiej płatnych stanowiskach, z większym zakresem odpowiedzialnych zadań i obowiązków. To fakty, które potwierdzają nie tylko badania rynku, ale także absolwenci uniwersytetów zza oceanu. Poznaj ich historię.

Ile razy byliście w podobnej sytuacji? Mnie zdarzyło się to kilkakrotnie. Na studiach trzeba zdobyć doświadczenie zawodowe – to jasne, jak słońce. Sarkastyczne żarty na temat ofert pracy są wciąż aktualne i wcale nie są przerysowane: Szukam do pracy osoby młodej, z wyższym wykształceniem i minimum trzyletnim doświadczeniem na podobnym stanowisku. Jak to wszystko pogodzić? Jak znaleźć dobrą pracę podczas studiów? Jak znaleźć pracę w zawodzie?

Wykonywana przez nas praca z reguły jest głównie źródłem zarobku, który ma nam gwarantować życie na odpowiednim poziomie. Inne aspekty to zawodowa satysfakcja, chęć rozwijania się. W grę wchodzą także kwestie takie jak dodatkowe benefity i korzyści płynące z wykonywania danej pracy, które mogą być powodem do wyboru kariery w konkretnej branży.

Ostra konkurencja o najlepszych specjalistów IT na polskim rynku pracy wymusiła na pracodawcach stałe wzbogacanie ofert pracy o różnego typu gratyfikacje finansowe i benefity pozapłacowe. Coraz częściej integralną częścią oferty pracy dla programistów czy testerów jest niebanalny wygląd, doskonała lokalizacja i funkcjonalność biura. Informatyk bowiem bywa wybredny.

„Start na rynku pracy” to pierwszy w Polsce projekt badawczy, skierowany do środowiska akademickiego na tak dużą skalę, którego celem jest zdiagnozowanie wyzwań stojących przed studentami i absolwentami w ich przygotowaniach do wchodzenia na rynek pracy, jak również licznych problemów występujących po stronie przyszłych pracodawców.

Aż 35% pracujących Polaków aktywnie szuka lub rozważa zmianę miejsca pracy – wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”*. Kim są najbardziej aktywne na rynku pracy osoby? Co sprawia, że rozważają zawodowe zmiany?

Narzekanie jest naszą narodową cechą. Narzekamy na pogodę, korki, niedziałający bankomat, sąsiadów i oczywiście na pracę. Negatywne nastawienie i podkreślanie minusów utrudnia szukanie zatrudnienia i wybór odpowiedniego miejsca pracy. Skupiamy się na negatywach i w efekcie końcowym żadna praca nie jest dla nas wystarczająco dobra. Jak zatem pokonać to myślenie i znaleźć pracę z sensem?

Ze zmianami w życiu zawodowym musimy mierzyć się coraz częściej. Zmiany w firmie i związane z nimi roszady na stanowiskach, przejścia do konkurencji, a czasem nawet do innej branży. Dużo łatwiej jest, kiedy jesteśmy na nie przygotowani i mamy nad nimi kontrolę. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli zostaniemy zaskoczeni, np. zwolnieniem, może pojawić się obawa o przyszłość, o to jak szybko uda nam się znaleźć nowe, satysfakcjonujące zajęcie.

Szukanie nowego miejsca zatrudnienia to duże wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest potraktowanie całego procesu poszukiwań jak procesu biznesowego, który wymaga precyzyjnego określenia celu i przygotowania strategii działania.

Od 22 lutego 2016 r. wchodzą w życie nowe zasady wypowiadania umów na czas określony i umów na zastępstwo. Okres wypowiedzenia wydłuży się nawet 30-krotnie.

Październik i listopad są miesiącami, które rokrocznie obfitują w rejestrację nowych pracowników tymczasowych w agencjach zatrudnienia. Dzieje się tak za sprawą studentów, którzy wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, odwiedzają je w poszukiwaniu prac dorywczych.

Rozwój sektora energetyki atomowej w Polsce rodzi zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Już w fazie projektowania pierwszej polskiej elektrowni atomowej potrzebni są m.in. inżynierzy ds. oszacowania rynku, analizy infrastruktury, logistyki. Obecnie branża poszukuje nawet tysiąca pracowników – szacuje firma Bergman Engineering, która specjalizuje się w rekrutacji inżynierów.

Długi czas oczekiwania na odpowiedź od osoby rekrutującej sprawia, że kandydaci są rozczarowani procesem rekrutacji. Według badań przeprowadzonych na zlecenie ZapraszamNaRozmowe.pl twierdzi tak blisko 40% Polaków. Remedium na ten problem może być przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej w formie wideo.

Praca tymczasowa umożliwia elastyczne dopasowanie wielkość zatrudnienia do bieżących potrzeb biznesowych. Firmy widzą w niej szansę na optymalizację kosztów i zwiększenie swojej efektywności. Kiedy korzystanie z pracy tymczasowej rzeczywiście się opłaca?