
Według ankiety przeprowadzonej na stronie kampanii Oswój zmianę portalu pracy monsterpolska.pl, Polacy podchodzą do zmiany pracy rozważnie. Mają świadomość konieczności zmian, często nawet sami je inicjują, jednak nie podejmują decyzji pochopnie. Jak wynika z quizu przeprowadzonego przez serwis monsterpolska.pl na stronie kampanii
Oswój zmianę, do grona Rozważnych szaleńców zalicza się aż 78%* ankietowanych. To postawa, która jest bardzo cenna w dzisiejszych czasach, na zmiennym rynku pracy. Co jednak z innymi postawami? Jak będąc miłośnikiem zmian czy świętego spokoju podchodzić do zmiany zatrudnienia?

Zbliżający się okres świąteczny to nie tylko czas rodzinnych spotkań przy stole, ale także długo wyczekiwanego odpoczynku po zwykle bardzo intensywnej końcówce roku. Zdarza się jednak, że mimo świątecznej przerwy wracamy myślami o pracy, rozważamy ostatnie działania, zastanawiamy się nad kolejnymi albo przejmujemy się zawodowymi sprawami. Jak nie poddać się takim myślom i dobrze wykorzystać Święta do „naładowania baterii” na nowy rok?

Idą święta, a wraz z nimi firmowe spotkania świąteczne. Dla wielu pracodawców to jedyna chwila w roku, kiedy myślą o integracji i dobrej atmosferze w pracy. Jednak coraz więcej firm stawia na konsekwentne budowanie całej swojej kultury organizacyjnej właśnie wokół takich pojęć, jak frajda z pracy, silna więź z kolegami, okazje do wspólnej zabawy, poczucie wspólnoty. Co z tego mają? Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą: bardziej zmotywowanych pracowników oraz więcej pozytywnej energii, która wpływa zarówno na ich kreatywność, jak i produktywność.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat proces szukania pracy diametralnie się zmienił. Jeszcze kiedyś kandydaci polegali przede wszystkim na prasowych ogłoszeniach i własnej sieci kontaktów. Internet sprawił, że szukanie pracy stało się znacznie prostsze i szybsze. Dlaczego?

Rynek pracy zmienia się z każdym nowym pokoleniem i ciągłym rozwojem technologii. Znakiem współczesnych czasów jest nadchodzące pokolenie Z i wkraczające w samodzielne życie pokolenie Y. Jakie mają oczekiwania względem pracodawców i jak postrzegają pracę?

Osoby wracające do Polski z dyplomem amerykańskiej uczelni już na starcie dostają bardziej atrakcyjne oferty pracy, na wyższych i lepiej płatnych stanowiskach, z większym zakresem odpowiedzialnych zadań i obowiązków. To fakty, które potwierdzają nie tylko badania rynku, ale także absolwenci uniwersytetów zza oceanu. Poznaj ich historię.

Ile razy byliście w podobnej sytuacji? Mnie zdarzyło się to kilkakrotnie. Na studiach trzeba zdobyć doświadczenie zawodowe – to jasne, jak słońce. Sarkastyczne żarty na temat ofert pracy są wciąż aktualne i wcale nie są przerysowane: Szukam do pracy osoby młodej, z wyższym wykształceniem i minimum trzyletnim doświadczeniem na podobnym stanowisku. Jak to wszystko pogodzić? Jak znaleźć dobrą pracę podczas studiów? Jak znaleźć pracę w zawodzie?

Wykonywana przez nas praca z reguły jest głównie źródłem zarobku, który ma nam gwarantować życie na odpowiednim poziomie. Inne aspekty to zawodowa satysfakcja, chęć rozwijania się. W grę wchodzą także kwestie takie jak dodatkowe benefity i korzyści płynące z wykonywania danej pracy, które mogą być powodem do wyboru kariery w konkretnej branży.

Ostra konkurencja o najlepszych specjalistów IT na polskim rynku pracy wymusiła na pracodawcach stałe wzbogacanie ofert pracy o różnego typu gratyfikacje finansowe i benefity pozapłacowe. Coraz częściej integralną częścią oferty pracy dla programistów czy testerów jest niebanalny wygląd, doskonała lokalizacja i funkcjonalność biura. Informatyk bowiem bywa wybredny.

„Start na rynku pracy” to pierwszy w Polsce projekt badawczy, skierowany do środowiska akademickiego na tak dużą skalę, którego celem jest zdiagnozowanie wyzwań stojących przed studentami i absolwentami w ich przygotowaniach do wchodzenia na rynek pracy, jak również licznych problemów występujących po stronie przyszłych pracodawców.

Aż 35% pracujących Polaków aktywnie szuka lub rozważa zmianę miejsca pracy – wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl „Wygoda kontra rozwój”*. Kim są najbardziej aktywne na rynku pracy osoby? Co sprawia, że rozważają zawodowe zmiany?

Narzekanie jest naszą narodową cechą. Narzekamy na pogodę, korki, niedziałający bankomat, sąsiadów i oczywiście na pracę. Negatywne nastawienie i podkreślanie minusów utrudnia szukanie zatrudnienia i wybór odpowiedniego miejsca pracy. Skupiamy się na negatywach i w efekcie końcowym żadna praca nie jest dla nas wystarczająco dobra. Jak zatem pokonać to myślenie i znaleźć pracę z sensem?

Ze zmianami w życiu zawodowym musimy mierzyć się coraz częściej. Zmiany w firmie i związane z nimi roszady na stanowiskach, przejścia do konkurencji, a czasem nawet do innej branży. Dużo łatwiej jest, kiedy jesteśmy na nie przygotowani i mamy nad nimi kontrolę. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli zostaniemy zaskoczeni, np. zwolnieniem, może pojawić się obawa o przyszłość, o to jak szybko uda nam się znaleźć nowe, satysfakcjonujące zajęcie.

Szukanie nowego miejsca zatrudnienia to duże wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest potraktowanie całego procesu poszukiwań jak procesu biznesowego, który wymaga precyzyjnego określenia celu i przygotowania strategii działania.

Od 22 lutego 2016 r. wchodzą w życie nowe zasady wypowiadania umów na czas określony i umów na zastępstwo. Okres wypowiedzenia wydłuży się nawet 30-krotnie.