
Polki chcą więcej zarabiać i rozwijać się zawodowo to główne powody, dla których najczęściej szukają nowej pracy. Dla 17% kobiet decyzja ta jest podyktowana chęcią zmiany szefa, a dla 13% potrzebą pracy bliżej domu. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez portal Praca.pl.

Jak wynika z analizy Pracuj.pl, optymistyczne dane napływające z rynku pracy potwierdzają także dane z poszczególnych województw. W 2015 r. w każdym z województw odnotowano wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy, największe w województwie małopolskim (20% rok do roku) mazowieckim (17%) i dolnośląskim (16%).

Zapewne każdy z nas niejednokrotnie mógł poczuć się jak handlowiec. W zasadzie od dziecka staramy się przekonać innych do swoich racji, przegłosować pomysł czy „sprzedać” siebie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jak jednak stać się sprzedawcą zawodowym? Kto się do tego nadaje? Przedstawiciel handlowy powinien posiadać zespół charakterystycznych cech, które pomogą mu osiągać sukces zawodowy. Eksperci Monster Polska podpowiadają jakie kompetencje warto rozwijać by stać się doskonałym handlowcem.

Jeśli dopiero wkraczasz na ścieżkę kariery zawodowej i zastanawiasz się, w którą stronę skierować swoje pierwsze kroki, to call center może okazać się świetnym wyborem dla Ciebie.

Awans na pozycję menedżera to marzenie wielu szeregowych pracowników. Wiążą się z tym nowe zadania, większa władza, lepsze zarobki, możliwość rozwoju. Należy jednak pamiętać, że to nie tylko przywileje, ale także obowiązki i większa odpowiedzialność. Nie wszyscy też nadają się na kierownicze stanowisko. Skuteczny menedżer w dzisiejszych czasach powinien posiadać pewien zestaw cech, które sprawią, że poradzi sobie na takim stanowisku. I stale się w tym kierunku doskonalić. Eksperci Monster Polska podpowiadają jakie kompetencje warto rozwijać by odnieść sukces roli menedżera.

Jedno miejsce pracy przez całe życie? To, co kiedyś było normą, dziś odchodzi w zapomnienie. Rotacja pracowników jest w naszym kraju wysoka i jak wynika z badania Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, w 2015 roku utrzymywała się średnio na poziomie powyżej 27%. Mobilność na rynku pracy ściśle skorelowana jest z wiekiem. Najczęściej (średnio co 14 miesięcy) pracę zmieniają Polacy przed 25 rokiem życia. Polacy między 25, a 35 rokiem życia są już bardziej stali – częstotliwość zmiany pracy szacuje się w tej grupie na co cztery lata. Czy częste zmiany są dobre? Jak dbać o swój zawodowy profil, by nie budziły wątpliwości pracodawcy?

Płaca netto w Polsce może rosnąć bardziej dynamicznie. Przedsiębiorcy są gotowi podwyższyć płace pracownikom, jeśli zostaną obniżone obciążenia fiskalne, a także jeśli wzrośnie motywacja i produktywność pracowników. Tymczasem obecnie polskie prawo dopuszcza narzędzia, które przedsiębiorcy mogliby częściej wykorzystywać, aby podnieść płace pracownikom, równocześnie nie podnosząc swoich kosztów. Dzięki temu zostałoby więcej pieniędzy na nowe inwestycje i nowe miejsca pracy – wynika z raportu firmy doradczej EY pt. „Wzrost przedsiębiorstw przez wzrost płac”.

Praca tymczasowa i praca dorywcza – na pozór dwa podobne terminy, które formalnie się różnią. Wspólnym mianownikiem obu z nich jest czas trwania takiej pracy oraz kwestia wpisywania wypracowanego w ten sposób doświadczenia do naszego CV. Odpowiednia konstrukcja życiorysu i zaakcentowanie właściwych elementów pozwoli na atrakcyjne przedstawienie pracy tymczasowej i dorywczej jako ważnej składowej posiadanego doświadczenia zawodowego.

Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Według badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), ponad połowa Polaków (53,3%) odczuwa stres w pracy. W Europie wyprzedzają nas tylko Grecy i Turcy. Stresujemy się przy wykonywaniu codziennych obowiązków, jak i w związku z wyjątkowymi sytuacjami, np. przed ważnym spotkaniem biznesowym. Jak radzić sobie z nerwami, by nie skompromitować się przed klientem albo szefem?

Z pewnością przyznasz rację, że w curriculum vitae najważniejszą uwagę przykłada się do treści tego dokumentu, czyli do doświadczenia i umiejętności aplikanta na stanowisko. Jako świeżo upieczony absolwent uczelni lub jeszcze student nie masz zapewne dużo treści, które mógłbyś umieścić na CV. Warto zatem dodać kilka dodatkowych punktów swojej osobie już w pierwszych chwilach rekrutacji poprzez profesjonalny wygląd dokumentu. Oryginalny, piękny i zarazem profesjonalny wzór CV pozwoli wyróżnić twoją osobę wśród innych kandydatów już na samym starcie.

To już trzeci rok znaczących wzrostów na rynku pracy. Coroczny raport, przygotowany na podstawie analizy ogłoszeń o pracę zamieszczanych w największym polskim portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl, pozwala z coraz większym optymizmem patrzeć na rynek pracy. W 2015 roku wzrost liczby opublikowanych ogłoszeń wyniósł 12,49%.

Koniunktura, rozwój technologii i nowe pokolenia kandydatów na rynku pracy nadają kierunek działaniom pracodawców i rekruterów. Na co w tym roku powinny postawić firmy, które chcą przyciągnąć talenty z rynku? Trendy w rekrutacji w 2016 roku prognozują eksperci LeasingTeam Group.

Część osób korzysta jeszcze z wydłużonego weekendu, który dało wypadające w środę święto Trzech Króli. Jednak za chwilę trzeba będzie wrócić do codziennych, zawodowych obowiązków. A to może nie być takie łatwe, zwłaszcza, gdy urlop trwał więcej niż 3 dni. Według badań przeprowadzonych przez portal Wirtualna Polska, aż 49% spośród 6,5 tysiąca ankietowanych Polaków nie potrafi odnaleźć się w pracy po powrocie z urlopu. Jak więc sprawnie wrócić do pracy i nie stresować się tym faktem?

Asertywność należy do tych kompetencji, które menedżerowie rozwijają najchętniej. Jest tak, ponieważ z jednej strony czują oni potrzebę, by lepiej radzić sobie z pracownikami, a z drugiej, zauważają, że ich samodzielne starania w tym obszarze napotykają wiele barier.

Chyba każdy, kto choć raz zmierzył się z szukaniem pracy, może powiedzieć, że to proces pełen wzlotów i upadków. Czasem długotrwały, w którym radość z telefonu od rekrutera przeplata się z poczuciem rezygnacji po otrzymaniu finansowej oferty od potencjalnego pracodawcy. Można go porównać do jazdy kolejką górską, a wygrywają Ci, którzy wytrwale dążą do swojego celu. Jak zatem nie dać się zwariować w czasie szukania pracy?