Praca - artykuły, informacje

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że mężczyźni nadal zarabiają więcej od kobiet na podobnych stanowiskach. Jednak dokładniejsza analiza pozwala wskazać specjalizacje, w których kobiety zarabiają porównywalnie do mężczyzn, a nawet więcej. Są to m.in marketing i PR, HR, administracja biurowa, szkolenia czy prawo.
Kobiety stanowią obecnie ponad 50% światowej siły roboczej. Mimo to ilość zajmowanych przez nie stanowisk kierowniczych wynosi mniej niż 25%. Rynek pracy udowadnia, że zwiększenie ich udziału wśród liderów firm ma korzystne znaczenie dla działalności organizacji, jej efektywności oraz budowania dojrzałej równowagi pomiędzy poszczególnymi pracownikami.
Znane powiedzenie „biedny jak student” obecnie traci na znaczeniu. Grupa ta nie tylko może przebierać w różnego rodzaju ofertach pracy stałej i dodatkowej, ale też coraz częściej wykorzystuje możliwości jakie daje Internet.
Dni Kariery® to jedne z największych targów pracy, praktyk i staży organizowane przez studentów dla studentów. Wiosenna edycja odbędzie się 1 marca we Wrocławiu, 2 marca w Toruniu, 3 marca w Gdańsku, 9 marca w Łodzi, 10 marca w Lublinie, 15 marca w Poznaniu, 17 marca w Krakowie, 21 marca w Katowicach oraz 22 marca w Warszawie.
Rozwój nowoczesnych technologii niesamowicie zbliżył ludzi. Nie jest dla nas już niczym niespotykanym zrobienie zakupów online, również w sklepach na drugim końcu kontynentu lub na drugiej półkuli. Wybieramy zwykle towary i usługi według preferencji i ceny, nie zaś dostępności, gdyż o nią martwić się nie musimy. Dzięki szybkiej logistyce transportu dostawy realizowane są stosunkowo szybko nawet z bardzo odległych zakątków świata. Dzięki możliwościom jakie daje internet możemy pozwolić sobie na rozmaite wyszukane towary jak i usługi, jak chociażby nauka estońskiego, czy tajlandzkiego bez wychodzenia z domu.
Organizatorzy zapraszają studentów, absolwentów i młodych specjalistów 8 marca do Wrocławia, 10 marca do Warszawy, 15 marca do Krakowa, 17 marca do Katowic, 21 marca do Poznania, 5 kwietnia do Gdańska/Sopotu oraz 7 kwietnia do Łodzi. Przyjdź i znajdź pracę marzeń!
Polki chcą więcej zarabiać i rozwijać się zawodowo to główne powody, dla których najczęściej szukają nowej pracy. Dla 17% kobiet decyzja ta jest podyktowana chęcią zmiany szefa, a dla 13% potrzebą pracy bliżej domu. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez portal Praca.pl.
Jak wynika z analizy Pracuj.pl, optymistyczne dane napływające z rynku pracy potwierdzają także dane z poszczególnych województw. W 2015 r. w każdym z województw odnotowano wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy, największe w województwie małopolskim (20% rok do roku) mazowieckim (17%) i dolnośląskim (16%).
Zapewne każdy z nas niejednokrotnie mógł poczuć się jak handlowiec. W zasadzie od dziecka staramy się przekonać innych do swoich racji, przegłosować pomysł czy „sprzedać” siebie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jak jednak stać się sprzedawcą zawodowym? Kto się do tego nadaje? Przedstawiciel handlowy powinien posiadać zespół charakterystycznych cech, które pomogą mu osiągać sukces zawodowy. Eksperci Monster Polska podpowiadają jakie kompetencje warto rozwijać by stać się doskonałym handlowcem.
Jeśli dopiero wkraczasz na ścieżkę kariery zawodowej i zastanawiasz się, w którą stronę skierować swoje pierwsze kroki, to call center może okazać się świetnym wyborem dla Ciebie.
Awans na pozycję menedżera to marzenie wielu szeregowych pracowników. Wiążą się z tym nowe zadania, większa władza, lepsze zarobki, możliwość rozwoju. Należy jednak pamiętać, że to nie tylko przywileje, ale także obowiązki i większa odpowiedzialność. Nie wszyscy też nadają się na kierownicze stanowisko. Skuteczny menedżer w dzisiejszych czasach powinien posiadać pewien zestaw cech, które sprawią, że poradzi sobie na takim stanowisku. I stale się w tym kierunku doskonalić. Eksperci Monster Polska podpowiadają jakie kompetencje warto rozwijać by odnieść sukces roli menedżera.
Jedno miejsce pracy przez całe życie? To, co kiedyś było normą, dziś odchodzi w zapomnienie. Rotacja pracowników jest w naszym kraju wysoka i jak wynika z badania Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, w 2015 roku utrzymywała się średnio na poziomie powyżej 27%. Mobilność na rynku pracy ściśle skorelowana jest z wiekiem. Najczęściej (średnio co 14 miesięcy) pracę zmieniają Polacy przed 25 rokiem życia. Polacy między 25, a 35 rokiem życia są już bardziej stali – częstotliwość zmiany pracy szacuje się w tej grupie na co cztery lata. Czy częste zmiany są dobre? Jak dbać o swój zawodowy profil, by nie budziły wątpliwości pracodawcy?
Płaca netto w Polsce może rosnąć bardziej dynamicznie. Przedsiębiorcy są gotowi podwyższyć płace pracownikom, jeśli zostaną obniżone obciążenia fiskalne, a także jeśli wzrośnie motywacja i produktywność pracowników. Tymczasem obecnie polskie prawo dopuszcza narzędzia, które przedsiębiorcy mogliby częściej wykorzystywać, aby podnieść płace pracownikom, równocześnie nie podnosząc swoich kosztów. Dzięki temu zostałoby więcej pieniędzy na nowe inwestycje i nowe miejsca pracy – wynika z raportu firmy doradczej EY pt. „Wzrost przedsiębiorstw przez wzrost płac”.
Praca tymczasowa i praca dorywcza – na pozór dwa podobne terminy, które formalnie się różnią. Wspólnym mianownikiem obu z nich jest czas trwania takiej pracy oraz kwestia wpisywania wypracowanego w ten sposób doświadczenia do naszego CV. Odpowiednia konstrukcja życiorysu i zaakcentowanie właściwych elementów pozwoli na atrakcyjne przedstawienie pracy tymczasowej i dorywczej jako ważnej składowej posiadanego doświadczenia zawodowego.
Stres towarzyszy człowiekowi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Według badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), ponad połowa Polaków (53,3%) odczuwa stres w pracy. W Europie wyprzedzają nas tylko Grecy i Turcy. Stresujemy się przy wykonywaniu codziennych obowiązków, jak i w związku z wyjątkowymi sytuacjami, np. przed ważnym spotkaniem biznesowym. Jak radzić sobie z nerwami, by nie skompromitować się przed klientem albo szefem?
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności