Praca - artykuły, informacje

W drugim kwartale 2016 r. na zlecenie koordynatorów programu TransEdu przeprowadzono badanie zainteresowania uczniów i studentów kierunków logistycznych pracą w branży TSL. W ankiecie online wzięło udział ponad 300 respondentów. Udzielone odpowiedzi pozwoliły poznać lepiej ich motywacje, oczekiwania i plany zawodowe.
Rynek IT stanowi jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki w naszym kraju. Firmy prowadzące tu swoją działalność chcą zatrudnić obecnie ponad 50 tysięcy specjalistów, a atrakcyjność ich ofert przyciąga coraz więcej kobiet. Do poszukiwania pracy w branży uznawanej za męską zachęca Åsa Bredin – jedna z najważniejszych kobiet w branży cyfrowej w Szwecji oraz Naczelny Dyrektor ds. rozwoju w NetEnt – firmie, która właśnie otworzyła swoje pierwsze biuro w Polsce.
Stres jest nieodzownym elementem wystąpień publicznych. Bez względu na to czy prowadzisz prezentacje dla partnerów biznesowych, szkolisz pracowników, czy też wygłaszasz prelekcje podczas branżowych konferencji, prawdopodobnie obawiasz się reakcji publiczności. Stresu nie da się uniknąć całkowicie – można go jednak zminimalizować.
Każdy student wie o tym, że doświadczenie zawodowe należy zdobywać już w trakcie studiów. Często pierwszym poważnym zajęciem dla żaków jest praca na stanowisku telemarketera w call center. Dlaczego właśnie to miejsce, a nie restauracja lub sklep? Czy studenci pracują tu tylko po to, by dorobić, czy może oczekują czegoś więcej? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił nam Adrian Kruglak, konsultant telefoniczny z call center Telmon.
Rzucenie papierami albo gwałtowna kłótnia na odchodne mogą przynieść natychmiastową ulgę. Ale na dłuższą metę to się rzadko opłaca.
Raport przygotowany przez wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna.pl bada jaką sytuacje na polskim rynku pracy zastają tegoroczni absolwenci uczelni wyższych. Adzuna obliczyła liczbę ofert pracy w miastach w których znajdują się uczelnie ze ścisłej czołówki rankingu państwowych szkół wyższych. Raport dotyczy wyłącznie pięciu kierunków studiów: IT, Budownictwa, Dziennikarstwa/ Komunikacji/ PR, Księgowości/ Finansów/ Ekonomii oraz Inżynierii.
Kolejne zmiany zajęcia zamiast podnosić jakość życia coraz mocniej cię unieszczęśliwiają? Winny może być pośpiech przy podejmowaniu decyzji. Jak przełamać złą passę?
Przywykliśmy myśleć, że w lipcu i sierpniu wszyscy są na urlopach, więc szukanie stałej pracy mija się z celem. Oddajemy się letniemu lenistwu, a tymczasem dobra posada ucieka sprzed nosa. Jak więc nie zmarnować lata?
Analiza ofert pracy zamieszczonych na portalu Praca.pl potwierdza postawioną na koniec pierwszego kwartału hipotezę o przejmowaniu rynku przez pracownika. W drugim kwartale 2016 roku liczba ofert pracy w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku zwiększyła się o 73%. Bezrobocie w kwietniu odnotowało rekordowo niski poziom: 9,6% (najniższy od 24 lat) i ciągle maleje.
Około 60% Polaków jest niezadowolonych ze swoich zarobków, zaś blisko 40% deklaruje, że ich motywacja do pracy spada. Stres wywołany poziomem wynagrodzenia, ilością czasu spędzonego w biurze, a często też atmosferą to główne problemy pracowników. W efekcie zaledwie 22% z nich uważa się za szczęśliwych w miejscu zatrudnienia, zaś 13% wręcz przeciwnie. Brak satysfakcji z wykonywanych zadań przekłada się na chęć zmiany.
Dokumenty, kontakty, bezpieczeństwo... o czym jeszcze należy pamiętać, organizując swój pierwszy wyjazd do pracy za granicą? Jeśli planujesz zarobkową emigrację, sprawdź, co radzą doświadczeni Polacy. Być może ich historie pomogą uniknąć wielu błędów.
Lepiej dokładnie sprawdzić, czy na pewno chcemy pracować w danej firmie, zanim podpiszemy umowę. Inaczej praca marzeń może zamienić się w koszmar.
Analitycy już od dawna podkreślają dotkliwy w skutkach brak specjalistów w branży IT. Szacuje się, że rynek potrzebuje kilkudziesięciu tysięcy pracowników i deficyt ten będzie się pogłębiał. Problem w dużym stopniu dotyczy programistów, który należą do jednych z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Warto więc zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy oraz konsekwencjami, a jednocześnie zadać pytanie o możliwe rozwiązania, które pomogą zmienić sytuację na rynku.
Kluczem do zawodowego sukcesu jest obserwowanie zmian na rynku pracy i wymagań stawianych pracownikom oraz odpowiednie kierowanie karierą w oparciu o tę wiedzę. Najbardziej świadomi oraz aktywni w tym zakresie są młodzi Polacy. Aż 92 proc. osób w wieku 18-29 lat uważa, że warto być na bieżąco z rynkiem pracy i śledzić aktualne oferty pracy, nawet jeśli jest się obecnie zatrudnionym. Ekspert Pracuj.pl opowiada o tym, co możemy zyskać dzięki aktywnemu poszukiwaniu zawodowych szans.
Portale społecznościowe są świetnym narzędziem tworzenia i budowania społecznych relacji. Ale mogą też popsuć szansę na dobrą pracę. Wszystko zależy od tego, jak dobrze panujemy nad tym, co i komu udostępniamy w sieci.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności