
Według wielu szacunków polscy pracodawcy zmagają się z deficytem nawet 50 000 specjalistów z branży IT. Tymczasem, tylko kilka procent z kandydatów na stanowiska informatyczne przechodzi kolejne etapy rekrutacji.

Ciekawe obowiązki, atrakcyjne wynagrodzenie, niskie wymagania wobec kandydata – takie ogłoszenia przyciągają wiele osób. Ale mało kto wie, że w ten sposób oszuści starają się zdobyć dane osobowe do celów przestępczych. Swoją niefrasobliwością narażamy się na wiele nieprzyjemnych sytuacji.

Dokładny zakres obowiązków i wysokość pensji to najważniejsze informacje, które chcieliby znaleźć w ogłoszeniu o pracę potencjalni kandydaci - wynika z ankiety międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. Najbardziej zniechęcająco działa na nich brak informacji o tym, kto jest pracodawcą.

Bywa, że spełniamy wszystkie wymagania, które stawia kandydatom nasza wymarzona firma. Mamy kwalifikacje, doświadczenie i świetnie współgramy w zespole. A jednak nikt nie odpisuje na nasze maile, telefon milczy. Dlaczego?

Z raportu magazynu F5 wynika, że pokolenie Millenialsów stanowi najliczniejszą grupę społeczną. W Polsce jest ich już 11 mln. To ludzie, którzy szczególnie dbają o zdrowy styl życia, wygląd i wizerunek. To właśnie wśród nich będzie rosło zapotrzebowanie na usługi m.in. dietetyków i kosmetologów.

Trzeci kwartał 2016 roku potwierdził wcześniej widoczne na rynku pracy tendencje. Analiza ofert pracy zamieszczonych na portalu Praca.pl pokazuje, że rynek pracy stał się rynkiem pracownika. Ogłoszeń przybywa. Ich liczba w stosunku do trzeciego kwartału 2015 roku zwiększyła się o 79%. To jeszcze większy wzrost niż w pierwszym i drugim kwartale tego roku.

Smartfony z jednej strony pomagają nam pozostawać w kontakcie ze znajomymi, być na bieżąco z informacjami i wykonywać pilne zadania w drodze. Z drugiej strony urządzenia te sprawiają, że jesteśmy mniej produktywni, gdy pracujemy przy biurkach – tak wynika z nowego eksperymentu psychologicznego przeprowadzonego przez Uniwersytet w Würzburgu oraz Uniwersytet Nottingham Trent, który został zlecony przez Kaspersky Lab.

Polacy na bieżąco śledzą ogłoszenia o pracę – wynika z ankiety międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. Nawet mając stałą pracę regularnie zaglądamy na serwisy związane z karierą i rekrutacją.

Od stycznia idzie w górę minimalne wynagrodzenie. Rząd zapowiada także, że minimalna emerytura od marca 2017 r. wyniesie 1 tys. zł. Co to oznacza dla rynku?

Ile tak naprawdę jest wart dodatkowy dochód zasilający domowy budżet? Z pewnością więcej niż nominalne kilkaset złotych. Comiesięczny zastrzyk gotówki pozwala na rozwój pasji, korzystanie z ulubionej formy rozrywki, a w dłuższej perspektywie na poprawienie jakości życia. Dyskusję na ten temat chcą wywołać organizatorzy kampanii społecznej „Możesz więcej”, którzy krzewią ideę przedsiębiorczości bez liczenia na pomoc socjalną, czy nieefektywne programy aktywizujące.

Praca w sektorze IT to przepustka do wysokich zarobków i braku stresu związanego z poszukiwaniem zatrudnienia. Niedobór pracowników z tego obszaru cały czas narasta, zmuszając pracodawców i rekruterów do coraz bardziej wymyślnych sposobów na pozyskanie kandydata. Nie każdy pracodawca potrafi jednak zmienić tor i przestawić się z ofert akceptowanych przez przedstawicieli innych profesji na komunikaty adresowane do branży IT. Smutna prawda jest też taka, że ogłoszenia przygotowywane dla tych kandydatów nie zawsze opracowywane są ze zrozumieniem tematów, jakimi poszukiwane osoby się zajmują.

7 proc. z 15,6 mln aktywnych zawodowo Polaków pracuje na kilka etatów wynika z danych Eurostatu. Więcej wieloetatowców niż u nas jest w Szwecji, Holandii, Norwegii i Danii. W drugiej pracy spędzamy nawet 15 godzin tygodniowo.
Coraz częściej też, by dorobić lub zyskać nowe doświadczenia, zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, głównie młodzi Polacy, znajdują dodatkowe zlecenia. Druga praca to oddech dla domowego budżetu. Ale trzeba uważać, by nie zaniedbać swoich obowiązków. Jak to zrobić?

Pytania o wady i zalety, motywację do pracy w danej firmie czy o powód rezygnacji z obecnego miejsca zatrudnienia stale powtarzają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Mimo to, wielu kandydatów wciąż nie wie jak dobrze na nie odpowiadać. Oto 8 wskazówek eksperta LeasingTeam, który radzi w jaki sposób udzielać odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rekrutera pytania.

Już 1 października startuje nowy rok akademicki. Dla wielu młodych ludzi oznacza to rozpoczęcie przygody z edukacją wyższą, ale również z pierwszą pracą. Z danych GUS wynika, że 90% osób w wieku 20-24 lat uczy się. Ten wskaźnik wyróżnia Polskę na tle Unii Europejskiej. Jednocześnie, w grupie najmłodszych już 1/3 osób jest aktywna zawodowo.

Druga praca to oddech dla domowego budżetu. Ale trzeba uważać, by nie rozmienić się na drobne i dorabiając, nie zaniedbać swoich obowiązków. Jak to zrobić?