
Trzymanie się sztywno CV i listu motywacyjnego może przypominać przesłuchanie. Może więc lepiej czasem je odrzucić i skupić się na osobie, którą mamy przed sobą?

Praca w IT kusi wysokimi zarobkami, możliwością rozwoju, szeregiem benefitów. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę branży i rozwój ukierunkowany na zdobycie umiejętności w zakresie programowania. Jakie predyspozycje trzeba posiadać, od czego zacząć, ile czasu poświęcić? Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zmianie specjalizacji, warto poznać odpowiedzi na te pytania.

W Internecie nie brakuje wzorów pisania CV, w dużym stopniu są to jednak stare i nieprzystające do nowych zasad formularze. Istnieją nowe standardy, według których należy tworzyć dokumenty aplikacyjne.

Aż 70 proc. studentów kierunków medycznych bardzo dobrze ocenia swoje szanse na zatrudnienie. O pracę nie martwią się również absolwenci studiów inżynierskich jak pokazują pierwsze wyniki raportu Start na Rynku Pracy. Czy niegdyś popularne kierunki jak prawo czy ekonomia przestały być dobrą inwestycją w przyszłość?

Blisko połowa zawodów (40%) obecnych na dzisiejszym rynku pracy w ciągu najbliższych 25 lat zostanie zastąpiona przez maszyny. Najbardziej pożądanymi kompetencjami będą natomiast umiejętności programistyczne i te związane z przetwarzaniem danych. Polacy nie są świadomi tych prognoz – aż 70% z nich nie przewiduje zmiany zawodu i tylko co dziesiąty śledzi zmiany na rynku pracy. Jakie jeszcze prognozy wynikają z najnowszego raportu Gumtree.pl, pt. „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy”[1]?

Co roku na polski rynek pracy wchodzą kolejni absolwenci szkół wyższych. Niektórzy pracodawcy starają się usprawnić ten trudny proces, tak aby był bardziej korzystny i przyjazny zarówno dla nich samych, jak i dla młodych ludzi stojących u progu kariery zawodowej. Czy studenci tyle samo uwagi poświęcają wykształceniu co doświadczeniu zawodowemu, które coraz częściej decyduje o przewadze konkurencyjnej na rynku pracy?

Jak zepsuć nawet najlepsze CV? Użyć przestarzałej, niewyraźnej lub dziecinnej czcionki. Oto antyranking przygotowany przez serwis z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

W ciągu niespełna dekady miliony miejsc pracy zastąpi automat. To nieodwracalnie zmieni rynek pracy. Programowanie będzie jedną z tych umiejętności, która nie zaniknie. Co nie oznacza, że praca programistów nie ulegnie zmianom.

Zgodnie z prognozami w 2020 roku na całym świecie będzie brakowało aż 1 mln programistów. Trend dotyczy również Polski – ubiegły rok zamknęliśmy z deficytem niemal 50 tys. specjalistów w tej branży. Co więcej, luka na rynku IT prawdopodobnie będzie się powiększać pomimo rosnących zarobków.

Kiedy wychodzimy z rozmowy rekrutacyjnej z przeświadczeniem, że coś poszło zdecydowanie nie tak, nie warto tego ignorować. Lepiej posłuchać intuicji i odpowiednio zareagować.

Tylko 14% ankietowanych wskazało regularne podwyżki jako wyznacznik poczucia stabilności w pracy – pokazuje najnowsze badanie serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.
Zarobki – głównie to one przyciągają Polaków do pracy za granicą. W innych krajach europejskich mieszka już 2,1 mln naszych rodaków. A wciąż wiele osób ma plany migracyjne. W pierwszej piątce najpopularniejszych krajów migracyjnych są Wielka Brytania (720 tys.), Niemcy (655 tys.), Holandia (112 tys.), Irlandia (111 tys.) oraz Włochy (94 tys.) – wynikało z ostatniego zestawienia GUS w 2015 roku. Te liczby wciąż rosną. Wzrasta też apetyt Polaków na pracę za granicą. O czym należy pamiętać, przygotowując się do wyjazdu?

Po tygodniach poszukiwań, przeczytaniu setek CV, przyszedł czas na spotkania face to face z kandydatami. Jeden z nich wydaje się idealny. Oczekujesz, że właśnie ten kandydat zabłyśnie i będzie starał się o pracę, ale… być może to osoba, która ma w zwyczaju chodzić na rozmowy, by jedynie sondować rynek pracy. Taką osobę nie tylko będzie trudno przekonać do zmiany, ale łatwo zniechęcić. Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna w takiej sytuacji?

15 marca startuje projekt „Kamera Odpowiedzialności”. Zainteresowani społeczną odpowiedzialnością biznesu będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach dyskusyjno-filmowych oraz spróbować swoich sił w konkursie na najciekawszy artykuł.

Jeśli firmy nie zaczną proponować rozwiązań ułatwiających pracę kobietom, będą miały coraz większe kłopoty ze znalezieniem kadry.