Praca - artykuły, informacje

Kompetencja to wiedza w danej dziedzinie, umiejętność jej zastosowania i określona postawa wobec rzeczywistości. Kompetencje humanistyczne nabywane w trakcie studiów są związane z metodologią stosowaną w danym obszarze naukowym oraz z dorobkiem danej dyscypliny. Te elementy decydują w jaki sposób patrzymy na daną kwestię. A sposób patrzenia z kolei determinuje to, jakie stawiamy pytania i jakie rozwiązania proponujemy. Inaczej zatem spojrzy na problem psycholog biznesu, inaczej psycholog kliniczny, socjolog, filolog, kulturoznawca, pedagog, a jeszcze inaczej filozof.
Siedzisz nad CV i listem motywacyjnym godzinami, nie potrafiąc znaleźć właściwych słów, by opisać swoje doświadczenie? Jesteś osobą wygadaną i pewną siebie, ale kiedy wchodzisz na rozmowę kwalifikacyjną, masz pustkę w głowie? A może przeglądasz bez końca oferty pracy i zaczynasz myśleć, że już nie wiesz, co właściwie chcesz robić?
Programowanie, kompetencje cyfrowe, języki obce, prawo jazdy i samoorganizacja - to umiejętności, które można nabyć w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a zdecydowanie podniosą kompetencje zawodowe. Zacznij uczyć się już dziś, a w 2018 roku możesz liczyć na awans w pracy.
Każdego kandydata, który pomyślnie przejdzie wszystkie etapy procesu rekrutacji i otrzyma propozycję pracy, czeka jeszcze jedno, bardzo istotne zadanie – dopełnienie formalności związanych z zatrudnieniem.
Niezależnie od zajmowanego stanowiska i branży, w której pracujemy, biznesowa sytuacja, jaką jest rozmowa kwalifikacyjna, przynajmniej raz w życiu spotyka każdego pracownika. Do takiego spotkania warto przygotować się nie tylko merytorycznie. Opanowanie podstaw savoir-vivre’u biznesowego, może zwiększyć nasze szanse na zdobycie upragnionego stanowiska. Doskonałe maniery, styl i klasa to dodatkowe punkty dla każdego potencjalnego pracownika.
Koszty życia w Polsce należą do najniższych w Europie, ale niskie zarobki wciąż przekładają się na stosunkowo dużą liczbę wyjeżdżających „za chlebem”. Gdzie najbardziej opłaca się pracować, a gdzie wyjazd może być dużym ryzykiem? I gdzie za naszą pensję kupimy najwięcej? Zanim przyjmiemy ofertę pracy za granicą, sprawdźmy na co tak naprawdę wystarczy nam nasza wypłata.
Jak poradzić sobie na rynku pracy w innym kraju? Najlepiej zacząć od napisania CV spełniającego wymogi zagranicznego pracodawcy. Potem należy poznać warunki zatrudnienia, koszty życia i kulturę pracy za granicą.
Jakimi pracownikami są urodzeni po 1990 roku? Co ich motywuje i gdzie szukają pracy? Czy pracodawcy są przygotowani na zarządzanie tą grupą? Odpowiedzi na m.in. te pytania przedstawia raport dr Anny Dolot – Eksperta HR w ATERIMA HR.
Walka na rynku pracy staje się coraz bardziej wyrównana. Już nie tylko pracownik walczy o uwagę rekrutera. Nie sposób nie zauważyć, że już na poziomie ogłoszeń pracodawcy też rywalizują o pracowników. Coraz więcej ogłoszeń rozpoczyna się od wypunktowania tego, co firma ma do zaoferowania pracownikom, a dopiero kolejne elementy mówią o wymaganiach.
Rekrutacje językowe, w tym również rekrutacje obcokrajowców to jedno z wyzwań, z którym muszą mierzyć się nowoczesne działy HR, gdyż zapotrzebowanie na pracowników znających języki obce, nie tylko angielski, wciąż rośnie. Głównym zatrudniającym w tym obszarze jest sektor nowoczesnych usług dla biznesu, dynamicznie rozwijający się w Polsce.
Coraz więcej osób chce zostać programistą. Branża IT kusi dobrym wynagrodzeniem, benefitami i stabilną pracą. Czy ta bańka za chwilę pęknie? Eksperci ze szkoły programowania online Kodilla.com uspokajają: firmy z branży IT mają się dobrze i będą miały jeszcze lepiej.
W pracy czasem można zagryźć zęby. Jeśli jednak złapiesz się na takim odruchu już podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ratuj się! Jedynym rozsądnym wyjściem jest „ewakuacja” i dalsze poszukiwanie pracy.
Internet to potężne medium, które od kilku lat rozwija się najprężniej na świecie. Coraz więcej osób, i nie mówimy tutaj już tylko o najmłodszych pokoleniach, traktuje sieć jako pierwsze źródło informacji. Strona internetowa jest dostępna dla milionów użytkowników jednocześnie - mogą oni natrafić na nią w każdej chwili, z każdego miejsca na ziemi.
Co dodaje ludziom skrzydeł w zawodzie? Jak wybór studiów wpływa na resztę życia? Jak źle lub dobrze wybrana praca kształtuje człowieka? Jak podjąć decyzję o karierze poprawnie i świadomie? Nad tymi pytaniami pochyla się również fundacja Impossible, która w tym roku realizuje kolejne działania, by znaleźć na nie odpowiedź. Jednym z nich jest Biblioteka Zawodów, stanowiąca największą część projektu Świadomy Wybór. Jest ona zarazem najbardziej skuteczną metodą uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania odnośnie przyszłej pracy.
Jeden, dwa a może trzy? Ile języków należy znać, by otrzymać dobrą pracę? Fakty i mity na temat przydatności języków obcych na współczesnym rynku pracy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności