- Polska jest jednym z największych centrów usług technologicznych dla branży farmaceutycznej w Europie. IT Kontrakt jako jedna z nielicznych firm w sektorze usług informatycznych posiada w swoim zespole bioinformatyków. Obecnie zatrudniamy 460 osób, które na przestrzeni ostatnich lat zrealizowały 47 projektów w tej dziedzinie. Nasze zespoły pracują dla światowych gigantów i innowatorów w zakresie nowoczesnej medycyny i farmacji. W Polsce sektor jest jeszcze w fazie rozwoju, ale nie ma wątpliwości, że jego dynamika wzrostu będzie znacząca – mówi Tomasz Pyrak, prezes współzarządzający w IT Kontrakt.
W czasach rynku pracownika, gdy pracodawcy nieustannie poszukują specjalistów i wykwalifikowanych rąk do pracy, pracownicy mogą odetchnąć, ponieważ oferty zatrudnienia często już na nich czekają. Nie oznacza to jednak, że rynek pracy jest otwarty dosłownie na wszystkich – pracodawcy szukają osób z konkretnymi umiejętnościami lub predyspozycjami, dlatego do rozmowy kwalifikacyjnej zawsze powinniśmy być odpowiednio przygotowani. Kto zdobywa wymarzoną posadę i na co zwracają uwagę pracodawcy? Oto kilka wskazówek.
Tylko 11,8%, aktywnych lub potencjalnych uczestników polskiego rynku pracy, rozważa emigrację zarobkową. Jest to wynik najniższy od 4 lat – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków VIII” publikowanego przez Work Service. Coraz częściej dobra praca w kraju zatrzymuje Polaków na rodzimym rynku pracy, choć różnice płacowe nadal stanowią najsilniejszy magnes emigracyjny. Co ciekawe, 56% osób, które myślą o zagranicznym zatrudnieniu, to debiutanci, czyli osoby, które po raz pierwszy będą emigrować za pracą.

Skuteczna komunikacja to sztuka, którą powinien posiąść każdy. Rozmowa prowadzona w świadomy sposób to szansa na dobre relacje z otoczeniem, a także większą efektywność, np. w pracy. Jak zatem poprawnie budować relacje i unikać przeszkód, które mogą zakłócać wymianę informacji?
Podział na humanistów i umysły ścisłe na rynku pracy jest coraz mniej uzasadniony. People, jedna z czołowych polskich firm doradztwa personalnego wśród najczęściej rekrutowanych specjalistów wymienia tych, którzy łączą wiedzę ścisłą i humanistyczną: programistów - managerów, inżynierów, digital managerów działających na styku technologii i marketingu oraz pracowników znających języki obce na stanowiskach odpowiadających za finanse czy kwestie podatkowe
w centrach usług wspólnych.
Dobra atmosfera, perspektywy rozwoju i szansa na utrzymanie równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym - to najważniejsze czynniki, na które zwracają uwagę kandydaci szukając nowego miejsca pracy. Choć nadal wysoko cenione są dodatkowe pozapłacowe benefity, to dla pracowników coraz większe znaczenie ma także zaangażowanie firmy w działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) - wynika z badania Confidence Index realizowanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page.

W biznesie najlepiej sprawdzają się metody proste, takie jak związana ze „szczupłym zarządzaniem” technika „5 x dlaczego?”. Niestety, metoda ta wydaje się tak banalna, że wielu menedżerów stosuje ją bez większego namysłu. W efekcie, technika ta, zamiast prowadzić do rozwiązania problemów, często służy do szukania winnych, co jest… sprzeczne z jej założeniami.
Tylko niemal 6% Polaków rozważających emigrację planuje wyjazd do Wielkiej Brytanii. To najniższy wyniki od 4 lat - wynika z najnowszego raportu „Migracje Zarobkowe Polaków VIII” przygotowywanego przez Work Service, który w całości zostanie zaprezentowany 22 maja. Obecnie Polacy najchętniej podjęliby pracę w krajach strefy Euro, a więc w Niemczech i Holandii. Co ciekawe, wprowadzenie w naszym kraju europejskiej waluty, stanowiłoby zachętę do wyjazdów zarobkowych dla ponad 1/3 pracowników.

Przyszłość, w większości aspektów, nie jest czymś, co się nam przydarza, ale tym, co sami wybieramy. Jakość życia naszych dzieci i ich satysfakcja z pracy to coś, o czym zdecyduje wybór wykształcenia i drogi zawodowej. A jednak, młodzi ludzie często zdają się na przypadek…

Jak wynika z najnowszego raportu Gumtree.pl, pt. „Aktywni + Praca w życiu, życie w pracy” , przygotowanego w ramach V edycji programu Start do Kariery, prawie 80% pracujących Polaków zauważa, że granice pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym się zacierają, a co drugi z nich zauważa ten proces we własnym życiu. Co ciekawe, już 1/3 Polaków pozytywnie ocenia zjawisko work-life integration. Znaczący wpływ na integrację pracy z prywatnością mają Internet, urządzenia mobilne i nowe formy komunikacji. Ułatwiają one pracownikom załatwianie spraw prywatnych w pracy, a pracodawcom kontakt z zespołem „po godzinach”.

Firmy, które promują się w sieci wykorzystują dane użytkowników do zwiększania efektywności działań marketingowych. Przewidywanie zachowań i preferencji potencjalnych klientów stanowi istotę praktycznego wykorzystania technik profilowania w internecie. Co to oznacza?

Nocna zmiana, druga praca, ważny projekt – przyczyn, dla których pracujemy w nocy, jest wiele. Jest kilka sposobów, aby ta praca była bardziej efektywna.

Sytuacja na rynku pracy niezmiennie od kilku miesięcy jest powodem do radości dla coraz większej grupy pracowników. W pierwszym kwartale br. pozytywny trend dotyczył w szczególności doradców klienta w sektorze bankowym.

„Każdej rozmowie kwalifikacyjnej towarzyszą emocje. Ważne jednak, aby mieć je pod kontrolą i nie pozwolić, aby wzięły nad nami górę. Stres można opanować myśląc pozytywnie i nie porównując się do innych kandydatów” – radzi Aleksandra Pocheć, ekspertka serwisu pracy MonsterPolska.pl.

Awans na stanowisko menedżerskie bywa nagrodą dla wyróżniającego się pracownika, wyrazem docenienia jego zasług i ponadprzeciętnego zaangażowania w sprawy firmy. Niestety, nawet najdoskonalszy specjalista, bez odpowiedniego przygotowania zazwyczaj nie stanie się wybitnym szefem.