
Atmosfera w pracy to jeden z kluczowych czynników budujących poziom zadowolenia zawodowego – potwierdzają to wyniki badań popularnego portalu rekrutacyjnego. Ponad 60 % respondentów przyznało, że relacje z współpracownikami i przełożonymi decydują o ogólnej ocenie aktualnej pracy. Jeśli pracujemy w zespole otwartych, życzliwych osób, to nasza satysfakcja systematycznie wzrasta. Jeśli jednak codzienna praca kojarzy nam się z serią złośliwości, poznawaniem kolejnych powodów do narzekania lub milczącym obserowawniem ponurych twarzy – to czas to zmienić!

Polscy pracodawcy nadal mają wiele obaw względem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wśród specjalistów odpowiedzialnych za sprawy personalne można się spotkać z przekonaniem, że niepełnosprawność wiąże się z mniejszą przydatnością do wykonywania obowiązków zawodowych. Takie wnioski płyną z badania jakie przeprowadził portal Brevio.pl w ramach kampanii społecznej „Odkryjmy potencjał osób z niepełnosprawnością”.

Już niebawem co drugi Polak przed ukończeniem 30. roku życia będzie miał wyższe wykształcenie – pod tym względem Polska wyprzedzi inne kraje europejskie. Niestety obecnie aż 38 proc. nowo rejestrowanych bezrobotnych to młodzi z dyplomem. Czy ich wykształcenie pokrywa się z zapotrzebowaniem rynku pracy? Najpopularniejsze branże przedstawia GoWork.pl.

Coraz większa grupa studentów narzeka na trudności w znalezieniu pracy, a poziom bezrobocia wśród absolwentów wyższych uczelni cały czas rośnie. Dobrze więc, że pojawiają się nowe rozwiązania, dzięki którym studenci mogą efektywniej szukać pracy. Ich powstanie umożliwia ciągły rozwój nowych technologii i zyskujące na skali portale społecznościowe, dzięki którym świat staje się niewiarygodnie połączony. Do takich rozwiązań należy Absolvent.pl - społeczna platforma kariery dla studentów i absolwentów. Pomysł jest tak dobry, że zainteresował się nim czołowy polski fundusz venture capital.

Pomimo utrzymującego się wysokiego bezrobocia i braku znaków poprawy sytuacji ekonomicznej na świecie liczba spływających do firm CV drastycznie spada. Aż 80 proc. pracowników największych firm na świecie w ciągu najbliższego roku nie zamierza zmieniać pracy. Nie oznacza to jednak, że są zadowoleni ze swojej kariery zawodowej. Z drugiej strony, pracodawcy w dalszym ciągu mają problemy ze znalezieniem wysoko wykwalifikowanych specjalistów, szczególnie na stanowiska techniczne. By zatrzymać tych, z których są zadowoleni, firmy muszą umiejętnie rozwijać ich talenty, dbać o liderów i kulturę organizacyjną - to najważniejsze wnioski z globalnego badania „Talent Edge 2020: Surveying the talent paradox from the employee perspective” opublikowanego przez firmę Deloitte oraz Forbes Insights.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często pada pytanie dotyczące opinii kandydata na temat poprzedniego lub obecnego pracodawcy. Nawet jeśli nie układało nam się dobrze z szefem, pod żadnym pozorem nie wspominajmy o tym na spotkaniu. Eksperci monsterpolska.pl podpowiadają, jak dyplomatycznie wybrnąć z tej kłopotliwej sytuacji.

Już nie wielkie zachodnie korporacje, lecz polski urząd - to teraz najbardziej pożądany pracodawca, również w grupie absolwentów poszukujących swojej szansy na rozpoczęcie błyskotliwych karier.

Materiały zawarte w niniejszym artykule zawierają niepublikowane dotąd i mniej popularne porady, których zastosowanie ułatwi poruszanie się po rynku pracy. Powiemy ci, jak skutecznie obejść pułapki rekrutacji i dotrzeć do finału. Pokażemy, co zrobić, by wyróżnić się mądrze i czego należy unikać, by nie polec w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Większość z nas pracuje w organizacjach. Decyzje podejmowane przez kierownictwo, mniej lub bardziej, dotyczą nas i naszych kolegów z pracy. Czasami, w przerwach na kawę omawiamy z nimi bieżące sprawy, dyskutujemy i zadajemy pytania. Dlaczego nie są podejmowane i realizowane takie, a takie działania lub projekty, przecież są niezbędne? Co należy zrobić, aby zmienić istniejącą sytuację w firmie lub pokonać napotkane bariery?

Po raz pierwszy w historii badania w Polsce odnotowano więcej pracodawców, którzy deklarują redukcję zatrudnienia niż tworzenie nowych etatów. Najwyższe prognozy netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów Transport/ Logistyka/ Komunikacja oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi.

Średnie miesięczne zarobki polskiego korepetytora, który za lekcję bierze przeciętnie 32 zł, wynoszą 567 zł. Takie wnioski płyną z badania serwisu e-korepetycje.net przeprowadzonego w drugiej połowie sierpnia br.

To ono jest naszą wizytówką u pracodawcy. CV, bo o nim mowa, to nie tylko informacja, lecz także reklama naszej osoby. Pracodawcy i rekruterzy, którzy zazwyczaj dostają setki, a nawet tysiące zbliżonych do siebie dokumentów, mają bardzo mało czasu na wybór kandydata. Tymczasem nikt spośród aplikujących nie chce sobie pozwolić na utratę szansy na zatrudnienie.

Sezon wakacyjny przyniósł wyhamowanie wiosennego entuzjazmu na polskim rynku pracy. Jak pokazują wyniki 15 fali sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS, w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba przedsiębiorców obawiających się pogorszenia sytuacji gospodarczej. Ostudzenie nastrojów znajduje przełożenie w umiarkowanych planach zwiększania zatrudnienia w nadchodzącym półroczu. Niewielu pracowników będzie też mogło cieszyć się podwyżką wynagrodzenia.

Nowy rok szkolny nie będzie łaskawy dla nauczycieli – wielu z nich straci pracę. Jakie perspektywy rozwoju mają nauczyciele i z czego wynika brak ofert pracy na rynku edukacyjnym? Jak nauczyciele są postrzegani przez rekruterów? Eksperci Praca.pl o trendach, problemach i możliwościach w pracy nauczyciela.

Podczas gdy w prawie wszystkich sektorach gospodarki odnotowano spadek liczby ofert pracy w II kw. br., branża prawnicza mogła pochwalić się ich przyrostem – wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów”. Czy jednak prawnicy rzeczywiście nie muszą martwić się o pracę?