Praca - artykuły, informacje

Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce (BPO) należy do jednego z najszybciej rozwijających się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Choć oferuje coraz więcej miejsc pracy, to zmaga się z mitem, że praca w nim to tylko chwilowy przystanek w karierze zawodowej i zajęcie raczej dla ludzi młodych, bez doświadczenia zawodowego. Tymczasem, jak wynika z danych zebranych przez portal Pracuj.pl, pracodawcy z tej branży poszukują też doświadczonych specjalistów, którzy mogą liczyć na rozwój zawodowy.
Bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilność finansowa firmy to najważniejsze kryteria, którymi kierują się pracownicy przy wyborze przyszłego pracodawcy – wynika z najnowszego badania Randstad Award. W czasie stagnacji znaczenie wysokiego wynagrodzenia schodzi na dalszy plan.
Microsoft zają pierwsze miejsce w badaniu polskiego Instytutu Great Place to Work®, otrzymując tytuł Najlepszego Miejsca Pracy 2013. Wyróżnienie to przyznane zostało przedsiębiorstwom, które nawet w trudnych czasach potrafią z sukcesem budować i rozwijać u siebie wyjątkowe relacje z pracownikami. Microsoft został zwycięzcą w kategorii pracodawców zatrudniających do 500 osób.
W dzisiejszych czasach pracownicy coraz częściej stawiają na rozwój osobisty, spełnienie zawodowe, awans. Jedną z możliwości rozwoju jest headhunting. Rodzi się więc pytanie: czym jest headhunting widziany od strony pracownika?
Raport ManpowerGroup wskazuje na mieszane deklaracje pracodawców dotyczące perspektyw zatrudnienia. Najsilniejsze prognozy netto zatrudnienia odnotowano w branżach Instytucje sektora publicznego, oraz Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Sektory Budownictwo i Produkcja przemysłowa już kolejny kwartał odnotowały ujemną prognozę
Kryzys oraz rosnące bezrobocie zmusiły miliony pracowników do poszukiwania nowych miejsc pracy. Pomimo tego, iż nowych ofert zatrudnienia przybywa, to stopa bezrobocia nie spada, a w niektórych krajach jeszcze rośnie.
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce szybko rośnie od kilku lat. Tylko w zeszłym roku ponad 40 tys. obcokrajowców otrzymało zgodę na pracę w kraju – wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To dwukrotnie więcej, jak cztery lata temu.
Dobre relacje z szefem są ważne, ale granica między życzliwością a przesadnym spoufalaniem się jest bardzo cienka. Sytuację dodatkowo komplikują media społecznościowe. Jak zareagować, kiedy szef lub współpracownik chce dodać Cię na Facebooku do znajomych? Poznaj kilka zasad rządzących w świecie social media, o których warto pamiętać.
Jak wynika z rozmów z rekruterami, które przeprowadził portal Pracuj.pl niektóre grupy kandydatów mają tendencję do zawyżania lub zaniżania swoich oczekiwań finansowych. Okazuje się też, że swoją wartość na rynku pracy kandydaci wyceniają biorąc pod uwagę nie tylko swoje wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, ale również sytuację życiową.
Jak wynika z najnowszego badania Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS w ciągu ostatnich miesięcy więcej firm zmniejszyło niż zwiększyło poziom zatrudnienia. Zwolnienia dotykały głównie pojedynczych pracowników lub małych ich grup i najczęściej miały miejsce w działach produkcji, sprzedaży oraz administracji i obsługi klienta.
Doradca, motywator, mediator – w takie role wciela się asystent rodziny. Na rynku pracy wkrótce zwiększy się zapotrzebowanie na osoby wykonujące tę profesję, bo od 2015 r. asystenta będzie musiała zatrudniać każda gmina. Wyższe uczelnie już przygotowują studentów do pracy w tym zawodzie.
Do 8 kwietnia firma doradcza Ernst & Young przyjmuje zgłoszenia kandydatów – studentów i absolwentów kierunków biznesowych, prawniczych i technicznych. Mimo obecnego spowolnienia gospodarczego oraz negatywnych informacji z rynku dotyczących bezrobocia i planowanej redukcji etatów, Ernst & Young zatrudni blisko 200 nowych osób w pięciu biurach na terenie Polski: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu. Ważnym kryterium, które przesądzi o wyborze najlepszych będą kompetencje osobowe i interpersonalne kandydatów.
Posiadasz wszystkie potrzebne kwalifikacje, a jednak nie zdobyłeś upragnionej pracy. Spełniłeś wszystkie wymagania stawiane przez potencjalnego pracodawcę, jednak stanowisko zostało przyznane komuś innemu. Czy wiesz, jakie błędy popełniłeś w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?
We współczesnym świecie, aby szybko uzyskać informacje o danej osobie, wystarczy wpisać jej imię oraz nazwisko w wyszukiwarkę i nacisnąć Enter na klawiaturze. Jeśli wydaje się nam, że użytkownicy Internetu korzystają z tej funkcji tylko w poszukiwaniu znajomych z przeszłości, to się mylimy. Coraz częściej wyszukiwarki są jednym z pierwszych źródeł informacji dla pracodawcy o potencjalnym pracowniku.
Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego w lutym 2013 r. na reprezentatywnej próbie dorosłych i aktywnych zawodowo Polaków przez NORSTAT, na zlecenie Instytutu Great Place To Work® Polska, niecałe 45 proc. Polaków uważa, że kierownictwo ich firmy prowadzi biznes w sposób uczciwy i etyczny. W stosunku do analogicznego badania, przeprowadzonego w 2011 r., to spadek o 7,5 punktów procentowych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności