
Patrząc na ogłoszenia o pracę czujesz przerażenie? W zasadzie nie spełniasz większości kryteriów, o których pisze pracodawca. Spójrz jednak na te oferty inaczej. Pomyśl o kompetencjach, które kryją się pod zadaniami i zastanów się, czy zdołasz podjąć wyzwanie, aby rozwijać się zawodowo

Pomimo umacniającego się przekonania przedsiębiorstw o nadchodzącym wzroście gospodarczym, bieżące działania firm są bardzo ostrożne – jak pokazują wyniki sondażu Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS. W ciągu ostatnich tygodni o jedną czwartą spadł odsetek firm, które zatrudniły nowych pracowników. Znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy nie możemy też spodziewać się na początku 2014 roku. Zwiastunem stopniowej poprawy sytuacji ekonomicznej kraju może być jednak rosnąca otwartość pracodawców do podwyższania poziomu wynagrodzeń.

Jesteś młody, energiczny, wykształcony i… kompletnie zagubiony na rynku pracy? Nie martw się, pierwsze kroki na początku ścieżki zawodowej są szczególnie trudne, a o pracę nie jest łatwo. Przeczytaj kilka wskazówek ekspertów Monsterpolska.pl, które pomogą Ci odnaleźć się na początku Twojej drogi zawodowej.

Jedynie 45 proc. osób pracujących w Polsce jest skłonna przyznać, że menedżerowie dostrzegają w nich ludzi. To wynik ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego w 2013 r. na zlecenie Great Place to Work® Institute Polska. Ten wynik wyraża żal, a nawet bardzo poważny zarzut pracowników wobec zatrudniających ich organizacji.

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) od początku załamania gospodarczego w 2008 roku na całym świecie przybyło 31,8 mln bezrobotnych, w tym 17,3 mln w gospodarkach najbardziej rozwiniętych. W takiej sytuacji ogromnego znaczenia nabierają wszelkie działania, które stwarzają dodatkowe miejsca pracy. Jednym z rozwiązań skutecznie stosowanych na świecie są elastycznie formy zatrudniania. 63% pracodawców deklaruje, że utworzone w ten sposób miejsca pracy w innej formie nigdy by nie powstały – wynika z danych Międzynarodowej Konfederacja Prywatnych Agencji Zatrudnienia (CIETT).

Choć będąc w wirze obowiązków wiele osób zwykło mawiać, że „im mniej mam czasu, tym, w rzeczywistości, mam go więcej”, to okazuje się, że to paradoksalne stwierdzenie ma w sobie cos słusznego. Bo w praktyce nie mając nic do roboty, czas łatwo można trwonić, a mając dużo na głowie zarządza się nim lepiej. Jak zatem rozszerzyć czasoprzestrzeń pracy, by móc cieszyć się jej namacalnymi i zadowalającymi rezultatami, a zarazem skrupulatnie przestrzegać deadline’ów? Wystarczy stworzyć plan, który wskaże, jak pracować; oparty na zarządzaniu sobą w czasie sprawi, że nie tylko nie będziemy musieli brać nadgodzin, ale i będziemy działać efektywnej.

Codziennie rano, bez względu na pogodę, stan ducha i ciała, wstajemy z łóżka i idziemy do pracy. Czy chodzi tylko o przyziemną potrzebę zarabiania pieniędzy? A może motywuje nas coś więcej? Z ostatniego badania Randstad Award wynika, że pracownicy dopiero na piątym miejscu wymieniają wysokość wynagrodzenia jako czynnik, który wpływa na wybór pracodawcy. Jako bardziej istotne wskazali stabilną sytuację firmy, bezpieczeństwo zatrudnienia, przyjazną atmosferę i interesującą pracę.

Zakończyła się jesienna edycja Wirtualnych Targów Pracy Monsterpolska.pl. W 5 dni targi odwiedziło prawie 80 tysięcy kandydatów poszukujących pracy oraz nowych wyzwań zawodowych.

Czego studenci i absolwenci szkół wyższych oczekują od swojej pierwszej pracy? To pytanie, które często zadają sobie pracodawcy i specjaliści z działów HR. Odpowiedź na nie jest również niezmiernie istotna dla samych studentów wkraczających na drogę zawodową. Jedni i drudzy, aby móc sprostać wzajemnym oczekiwaniom, muszą nie tylko rozumieć potrzeby drugiej strony, ale również wypracować zadowalający obie strony kompromis.

Być może znasz większość zasad, które pomagają zdobyć zainteresowanie potencjalnego pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najwyższy czas, by poznać kilka zachowań, których musisz unikać, aby rozmowa nie zakończyła się porażką i nienawiścią rekrutera do Twojej osoby.

Wzrost wynagrodzeń wraz z wiekiem i doświadczeniem to jedno z podstawowych oczekiwań pracowników. Ostatnie dane opracowane przez Narodowy Bank Polski nie pozostawiają jednak złudzeń. Po 5-10 latach od rozpoczęcia kariery zawodowej, czyli zwykle w wieku ok. 30 lat, wysokość wynagrodzeń Polaków stabilizuje się i nie ulega większym zmianom aż do emerytury.

Marzą o pracy we własnej firmie, w dużej korporacji czy urzędzie ale w czasie studiów chwytają się każdego zajęcia: stoją za barem, sprzątają biura, są fordanserkami, korepetytorami i… rozbieraczami. W ten sposób studenci potrafią dorobić do stypendium nawet 2 000 zł. Jaka praca się opłaca?

Zaczął się już okres przedświąteczny, a wraz z nim boom na prace sezonowe, które co roku dają szansę na dodatkowe zatrudnienie wielu kandydatom. Agencja zatrudnienia Manpower poszukuje osób na stanowiska Świętych Mikołajów, hostess w drogeriach, ale również pracowników pomagających przy wykładaniu towaru w magazynach, kurierów czy merchandiserów.

Motywacji można się nauczyć, ćwiczyć ją i inspirować innych do działania. Jednak, w jaki sposób zmotywować siebie? Okres powrotu do pracy po dłuższym weekendzie, masa pracy na biurku, goniące terminy i wyczerpanie nie sprzyja zwiększeniu energii do działania.

Nie czekaj aż praca znajdzie Ciebie – odwiedź Wirtualne Targi Pracy Monsterpolska.pl w dniach 18-22 listopada 2013 r.