
Według przebadanych przez Michael Page 3800 pracowników sektora finansowego na świecie aktywne poszukiwanie zatrudnienia poprzez media społecznościowe, nawet te specjalizujące się w kontaktach biznesowych, jak LinkedIn, czy Goldenline nie jest skuteczne. Pomimo że 58 proc. respondentów badania posiada konto i jest aktywna w LinkedIn, tylko 33 proc. używa tego kanału do poszukiwania pracy. 1/4 twierdzi, że wykorzystuje LinkedIn w kontaktach biznesowych, ale tylko tych nie związanych z rekrutacją.

Ze swoimi smartfonami nie rozstają się na krok, częściej korzystają z tableta niż laptopa, z technonowinkami są na bieżąco i z niecierpliwością czekają na kolejne elektroniczne gadżety – oto tzw. pokolenie Z. Osoby urodzone po 1990 roku od wczesnego dzieciństwa miały i nadal mają dostęp do nowych technologii, w efekcie z innowacyjnością są na „ty”. Teraz te pokolenie powoli wkracza na rynek pracy. Niepewnie, ale z wysokimi wymaganiami. Rynek pracy może ich mocno zaskoczyć.

Wiele firm wymaga od pracownika 8-godzinnego dnia pracy, ale to się powoli zmienia. Coraz więcej pracodawców jest przychylnych pracy zdalnej. Czy to możliwość dla każdego? - pisze dzisiaj Justyna Bednarczyk-Wilgos, doradca zawodowy z SWPS.

Prawie połowa ofert pracy zamieszczonych na monsterpolska.pl w listopadzie 2013 roku była adresowana do specjalistów IT. Sektor ten przez cały 2013 rok zajmował pierwsze miejsce w cyklicznych analizach portalu. Po nich najchętniej poszukiwani są pracownicy z branży finanse i bankowość, inżynierowie oraz osoby do sektora sprzedaży.

Branża e-commerce w Polsce od lat dynamicznie rośnie. Eksperci szacują, że wartość polskiego rynku e-zakupów powinna wynieść na koniec 2013 roku około 26 mld złotych. Tym samym wzrost wydatków w porównaniu z ubiegłym rokiem przekroczy 20%. Tak intensywny rozwój wiąże się dużym zapotrzebowaniem na nowych pracowników. Kto, gdzie i kogo rekrutuje?

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2014 r. wskazuje na duży optymizm pracodawców w Polsce i najwyższą od dwóch lat prognozę netto zatrudnienia +9 proc., która jest najwyższym wynikiem wśród państw Unii Europejskiej. Najlepsza koniunktura jest przewidywana dla branż Transport/ Logistyka/ Komunikacja, Produkcja przemysłowa, Restauracje/ Hotele,
a także Handel detaliczny i hurtowy.

Patrząc na ogłoszenia o pracę czujesz przerażenie? W zasadzie nie spełniasz większości kryteriów, o których pisze pracodawca. Spójrz jednak na te oferty inaczej. Pomyśl o kompetencjach, które kryją się pod zadaniami i zastanów się, czy zdołasz podjąć wyzwanie, aby rozwijać się zawodowo

Pomimo umacniającego się przekonania przedsiębiorstw o nadchodzącym wzroście gospodarczym, bieżące działania firm są bardzo ostrożne – jak pokazują wyniki sondażu Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS. W ciągu ostatnich tygodni o jedną czwartą spadł odsetek firm, które zatrudniły nowych pracowników. Znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy nie możemy też spodziewać się na początku 2014 roku. Zwiastunem stopniowej poprawy sytuacji ekonomicznej kraju może być jednak rosnąca otwartość pracodawców do podwyższania poziomu wynagrodzeń.

Jesteś młody, energiczny, wykształcony i… kompletnie zagubiony na rynku pracy? Nie martw się, pierwsze kroki na początku ścieżki zawodowej są szczególnie trudne, a o pracę nie jest łatwo. Przeczytaj kilka wskazówek ekspertów Monsterpolska.pl, które pomogą Ci odnaleźć się na początku Twojej drogi zawodowej.

Jedynie 45 proc. osób pracujących w Polsce jest skłonna przyznać, że menedżerowie dostrzegają w nich ludzi. To wynik ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego w 2013 r. na zlecenie Great Place to Work® Institute Polska. Ten wynik wyraża żal, a nawet bardzo poważny zarzut pracowników wobec zatrudniających ich organizacji.

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) od początku załamania gospodarczego w 2008 roku na całym świecie przybyło 31,8 mln bezrobotnych, w tym 17,3 mln w gospodarkach najbardziej rozwiniętych. W takiej sytuacji ogromnego znaczenia nabierają wszelkie działania, które stwarzają dodatkowe miejsca pracy. Jednym z rozwiązań skutecznie stosowanych na świecie są elastycznie formy zatrudniania. 63% pracodawców deklaruje, że utworzone w ten sposób miejsca pracy w innej formie nigdy by nie powstały – wynika z danych Międzynarodowej Konfederacja Prywatnych Agencji Zatrudnienia (CIETT).

Choć będąc w wirze obowiązków wiele osób zwykło mawiać, że „im mniej mam czasu, tym, w rzeczywistości, mam go więcej”, to okazuje się, że to paradoksalne stwierdzenie ma w sobie cos słusznego. Bo w praktyce nie mając nic do roboty, czas łatwo można trwonić, a mając dużo na głowie zarządza się nim lepiej. Jak zatem rozszerzyć czasoprzestrzeń pracy, by móc cieszyć się jej namacalnymi i zadowalającymi rezultatami, a zarazem skrupulatnie przestrzegać deadline’ów? Wystarczy stworzyć plan, który wskaże, jak pracować; oparty na zarządzaniu sobą w czasie sprawi, że nie tylko nie będziemy musieli brać nadgodzin, ale i będziemy działać efektywnej.

Codziennie rano, bez względu na pogodę, stan ducha i ciała, wstajemy z łóżka i idziemy do pracy. Czy chodzi tylko o przyziemną potrzebę zarabiania pieniędzy? A może motywuje nas coś więcej? Z ostatniego badania Randstad Award wynika, że pracownicy dopiero na piątym miejscu wymieniają wysokość wynagrodzenia jako czynnik, który wpływa na wybór pracodawcy. Jako bardziej istotne wskazali stabilną sytuację firmy, bezpieczeństwo zatrudnienia, przyjazną atmosferę i interesującą pracę.

Zakończyła się jesienna edycja Wirtualnych Targów Pracy Monsterpolska.pl. W 5 dni targi odwiedziło prawie 80 tysięcy kandydatów poszukujących pracy oraz nowych wyzwań zawodowych.

Czego studenci i absolwenci szkół wyższych oczekują od swojej pierwszej pracy? To pytanie, które często zadają sobie pracodawcy i specjaliści z działów HR. Odpowiedź na nie jest również niezmiernie istotna dla samych studentów wkraczających na drogę zawodową. Jedni i drudzy, aby móc sprostać wzajemnym oczekiwaniom, muszą nie tylko rozumieć potrzeby drugiej strony, ale również wypracować zadowalający obie strony kompromis.