Polacy zmęczeni pracą

Aż 85% aktywnych zawodowo Polaków odczuwa stres w pracy, jak wynika z najnowszego badania „Stres w pracy - Raport Melisany Klosterfrau” zrealizowanego na zlecenie firmy Klosterfrau Healthcare Group, producenta Melisany Klosterfrau.

Tylko 11% pracowników traktuje pracę jako spełnienie marzeń i źródło przyjemności, dla ponad 60% jest przede wszystkim sposobem zarobienia na życie. Najwyższy procent zestresowanych pracą Polaków mieszka
w Warszawie.

Polacy najczęściej skarżą się na przemęczenie spowodowane nadmiarem obowiązków (55% ankietowanych). Wielu pracowników cierpi również z powodu niekomfortowych warunków pracy – uciążliwego hałasu czy też zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur (43%). U 25% respondentów stres jest wywołany koniecznością zostawania w pracy po godzinach. 

Jak dowodzą wyniki badania „Stres w pracy - Raport Melisany Klosterfrau”, u 69% Polaków najczęstszymi dolegliwościami, związanymi z wykonywaną pracą jest zmęczenie, bóle pleców (42%) i bóle głowy (40%). Kłopoty z zasypianiem ma 22% polskiego społeczeństwa, a bóle żołądka – aż 17%.

Jednak Polacy nie są bezradni wobec stresu. Szukają odprężenia w różny sposób. Wiele osób korzysta ze spacerów na świeżym powietrzu (26%) lub też sięga po papierosa (23%). Mężczyźni rozładowują napięcie, uprawiając sport, a niekiedy pijąc alkohol. Kobiety najczęściej zwracają się po radę i pomoc do rodziny oraz przyjaciół, piją zioła lub stosują leki uspokajające.

O czym marzą Polacy? Marzenia Polaków dotyczą podwyższenia obecnego wynagrodzenia (44%), skrócenia
i unormowania czasu pracy (14%) oraz polepszenia warunków pracy (4%).

Ze stresem NIE sam na sam

Z pomocą w skutecznej walce z objawami stresu i neutralizacją jego skutków przyszła nam sama natura. 180 lat temu ma bazie 12 ziół leczniczych powstała Melisana Klosterfrau - preparat, który pomaga odzyskać dobre samopoczucie i naturalną harmonię, przywraca równowagę wewnętrzną i spokojny sen. Od tego czasu ten skuteczny lek stosowany jest przez miliony osób na świecie, a jego skład pozostaje niezmieniony.
Melisana Klosterfrau pomaga zwalczyć objawy stresu i jest zalecana do stosowania w przypadku:
•        stanów napięcia, wewnętrznego niepokoju
•        problemów z zasypianiem
•        bólu głowy
•        meteoropatia
•        dolegliwości żołądkowo-jelitowych 
Więcej informacji: www.melisana.pl

Jak ze stresem w pracy radzą sobie Warszawiacy? Aż 94% aktywnych zawodowo Warszawiaków odczuwa stres w pracy! Najczęściej narzekają na przemęczenie, przeciążenie pracą (50%), zbyt wysokie wymagania pracodawcy (30%), a na pracę w nadgodzinach  - 28% ankietowanych.

Warszawiacy są przede wszystkim zmęczeni pracą – tak odpowiedziało 74% ankietowanych, pozostałe dolegliwości związane z pracą to bóle głowy (50%) i bóle pleców (29%), a dla 25% respondentów kłopoty
z zasypianiem.

22% mieszkańców Warszawy w celu odstresowania robi sobie przyjemność, tyle samo zajmuje się czymś, co odwróci ich uwagę od stresującej sytuacji, a 18% słucha wyciszającej muzyki lub sięga po papierosy (16%).

Marzenia dotyczą przede wszystkim wynagrodzenia (33%), 9% marzy o skróceniu czasu pracy, ale 14% nic by nie zmieniło. Choć 79% pracujących Warszawiaków ma jasno określone obowiązki, a 61% czuje się docenianych w pracy, to jednak 33% ankietowanych obawia się utraty zatrudnienia, a pracę w nadgodzinach i weekendy postrzega jako naturalne zjawisko 48% respondentów.

60% mieszkańców Warszawy twierdzi, że zły dzień w pracy odbija się negatywnie na domownikach, natomiast przyjaciele 32% ankietowanych zarzucają im brak czasu.

Badanie przeprowadzono w czerwcu 2007 przez Pentor Research International, Omnibus (CAPI), N = 475, Polacy w wieku 18 lat lub więcej, aktywni zawodowo.

« powrót
Komentarze
Polityka Prywatności