Bezpieczna praca w wakacje

Dział: praca.studentnews.pl

Z badań wynika, że 20% Polaków nie wie, co zrobić, by wyjazd za granicę był bezpieczny. Dlatego dziś ruszyła kampania „Bezpieczna praca w wakacje”, której celem jest zwrócenie uwagi na zjawisko współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi. Efekty niestandardowych form dotarcia do grupy docelowej przerosły oczekiwania twórców kampanii. Projekt został zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem PoMOC, ATERIMA MED z Grupy ATERIMA oraz Stowarzyszeniem Inicjatywa Mobilności Pracy.

Działania zostały podzielone na dwie części. Pierwszy etap obejmował eksperyment, w którym sprawdzono świadomość zagrożenia handlem ludźmi wśród osób zainteresowanych pracą opiekunki osób starszych w Niemczech. Na podstawie zebranych danych na stronie kampanii bezpieczny-wyjazd.eu został opublikowany krótki raport oraz "Nie bądź ofiarą!"- przewodnik po bezpiecznej pracy w wakacje. Publikacjom towarzyszy quiz, który w przewrotny sposób umożliwia sprawdzenie poziomu wiedzy z zagrożenia handlem ludźmi.

- Wnioski z eksperymentu budzą niepokój. Polacy nie posiadają wystarczającej wiedzy o tym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo poszukując pracy za granicą - mówi Stefan Schwarz, pełnomocnik Zarządu ds. komunikacji w ATERIMA.

Zbigniew szuka opiekunek

Specjalnie na potrzeby kampanii została stworzona fikcyjna postać Zbigniewa oraz ogłoszenie z nieprawdziwą ofertą pracy dla opiekuna osób starszych w Niemczech. Zbigniew to tak naprawdę oszust, którego celem jest pozyskanie pracowników na czarno. W tym celu stworzył i opublikował anons na 17 portalach ogłoszeniowych.

Oferta zawierała najbardziej powszechne wskaźniki, znamionujące nieuczciwego pracodawcę:

· Podejrzanie atrakcyjne zarobki w porównaniu ze stawkami rynkowymi

· Brak wymagań co do doświadczenia

· Niewielki zakres obowiązków

· Podejrzanie atrakcyjne warunki zakwaterowania

· Praca "od zaraz"

· Brak pełnych informacji o pracodawcy

Zaskakujące efekty

28 maja na 17 popularnych wśród opiekunek portalach z ofertami pracy Zbigniew opublikował fikcyjne ogłoszenie. Anons był widoczny tylko 14 dni.

Od pierwszego dnia skrzynka Zbigniewa został zasypana mailami. Przeciętny zwrot na pojedyncze ogłoszenie o pracę w tej branży to kilkanaście-kilkadziesiąt zgłoszeń. Jednak na skrzynkę Zbigniewa w ciągu dwóch tygodni spłynęło blisko 200 odpowiedzi!

Efekty eksperymentu:

· 178 zgłoszeń od osób zainteresowanych podjęciem pracy

· aż 97% aplikujących to kobiety

· 18% osób pracowało już za granicą

· tylko 16% chętnych poprosiło o dodatkowe informacje

· 12% aplikujących wyraziło chęć pracy od zaraz

· 10% kandydatów nie znało zupełnie języka niemieckiego

· 6% zgłoszeń zawierało pełne dane osobowe takie jak datę urodzenia, adres zamieszkania

Zbigniew górą? - wnioski

Tylko czterem osobom fikcyjne ogłoszenie wydało się podejrzane, co zaznaczyły w przesłanej wiadomości. Mimo to, również tych czworo zdecydowało zgłosić chęć podjęcia zatrudnienia za granicą.
Ponadto 18% chętnych, miało do czynienia z ofertami i warunkami pracy i pomimo znajomości realiów, zaaplikowało na ogłoszenie.
18 osób wysyłając zgłoszenie było pewnych, że poradzi sobie z opieką nad obcokrajowcem pomimo nieznajomości języka.
12% osób było gotowych do wyjazdu od zaraz co sugeruje, że mogłyby zgodzić się na podpisanie ewentualnej umowy dopiero w Niemczech.

- Poszukiwanie pracy warto rozpocząć od kontaktu z rzetelną agencją zatrudnienia, która figuruje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, dostarcza wymagane prawem dokumenty, zaświadczenia i formularze A1, opłaca składki - tłumaczy Stefan Schwarz, pełnomocnik Zarządu ds. komunikacji w ATERIMA - Mam nadzieję, że akcje takie jak ta podniosą świadomość osób wyjeżdżających zarobkowo za granicę - dodaje.

W ramach kampanii "Bezpieczna praca w wakacje" zostały udostępnione materiały, które pomagają nie zostać ofiarą. Na stronie projektu www.bezpieczny-wyjazd.eu można znaleźć m.in.:

· Przewodnik "Nie bądź ofiarą" z przydatnymi informacjami nt. bezpiecznej pracy za granicą w wakacje, wskazówki jak rozpoznać podejrzane ogłoszenie oraz nieuczciwego pracodawcę oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.

· Quiz z przewrotnymi pytaniami, który w nieco humorystycznej formie porusza bardzo poważny temat współczesnego niewolnictwa

· Infografiki i materiały nt. handlu ludźmi, bezpieczeństwa pracy i zagrożeń w pracy wakacyjnej

· Poradnik "Bezpieczna praca za granicą", z kompleksowymi wskazówkami i poradami o pracy poza Polską, gdzie zwrócić się o pomoc w razie niebezpieczeństwa. Poradnik dostępny jest w formie elektronicznej oraz drukowanej, wysyłanej pocztą bezpłatnie.

Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie PoMOC, ATERIMA MED z Grupy ATERIMA oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy.

Stowarzyszenie PoMOC

Stowarzyszenie od lat zajmuje się wspieraniem osób, w szczególności kobiet, znajdujących się w sytuacji kryzysowej. Wielu podopiecznych Stowarzyszenia to osoby, które stały się ofiarami handlu ludźmi bądź współczesnego niewolnictwa. Wiele dramatycznych historii, z którymi stykają się pracownicy Stowarzyszenia, wydarzyło się poza granicami kraju.

Więcej informacji: www.po-moc.pl

ATERIMA MED

ATERIMA MED specjalizuje się w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Jest częścią Grupy ATERIMA, która jest wiarygodnym partnerem w legalnym i bezpiecznym zatrudnieniu Polaków w kraju, a także w Niemczech i we Francji. Grupę na rynku wyróżnia odpowiedzialność za zrekrutowanych i zatrudnionych pracowników, co jest szczególnie ważne podczas zagranicznych wyjazdów do pracy. Eksperci Grupy ATERIMA razem ze Stowarzyszeniem PoMOC od 2011 roku promują bezpieczną pracę i przestrzegają przed zagrożeniem handlu ludźmi.

Więcej informacji i oferty pracy: www.aterima-med.pl

Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy

IMP to stowarzyszenie zajmujące się promowaniem mobilności pracy i usług w UE. Jednym z czterech głównych celów Inicjatywy jest przeciwdziałanie handlowi ludźmi i wyzyskowi pracowników poprzez edukację i popularyzację idei bezpiecznej i legalnej pracy za granicą. Stowarzyszenie w swojej działalności ostrzega też przed zagrożeniami wynikającymi z barier w legalnym delegowaniu pracowników, które jest najbezpieczniejszą formą podejmowania pracy za granicą.

Więcej informacji: www.inicjatywa.eu


data ostatniej modyfikacji: 2014-06-17 13:27:24
Komentarze
 
Polityka Prywatności