Praca - newsy

Brak perspektywy awansu, chęć samorealizacji oraz słabe warunki finansowe – takie powody zmiany pracy wskazali Polacy zapytani przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A. Z badania wynika także, że najczęściej kandydaci zamierzają szukać nowego miejsca zatrudnienia przez znajomych (73%), przeglądając ogłoszenia (62%) oraz samodzielnie wysyłając aplikacje do firm (60%). Z kolei aż 64% zapytanych pracodawców planuje prowadzić rekrutacje przez własny dział HR, 43% przez Urzędy Pracy, a co piąta firma zamierza skorzystać z usług agencji doradztwa personalnego.
Ambitni pracoholicy czy ludzie z aspiracjami? Oszczędni materialiści czy świetni rynkowi gracze? Rozważni inwestorzy czy rekiny biznesu? Opinie o Poznaniakach bywają kontrowersyjne, ale ekonomiści nie mają wątpliwości – w stolicy Wielkopolski kwitnie przedsiębiorczość. Prawdziwą perłą w koronie staje się sektor IT. Czy Poznań aspiruje do miana rynkowych liderów?
Według raportu Game Industry Trends z 2012 roku ponad 77% badanych przyznaje, że grała kiedyś w jakąkolwiek grę elektroniczną, a blisko 30% respondentów poświęca im od 1 do 5 godzin tygodniowo. Rola grywalizacji zyskuje więc na coraz większej popularności, a postęp technologiczny pozwala wykorzystać ją także podczas procesu pozyskania pracowników.
97 proc. firm, poszukujących pracowników ze znajomością języka angielskiego, weryfikuje jego poziom u kandydatów. Posiadanie certyfikatu językowego może zwiększyć wynagrodzenie o 16 proc.
Nadchodzące tygodnie to najlepszy czas dla studentów, by rozpocząć poszukiwania swojej pierwszej pracy. Choć może się wydawać, że pogodzenie pracy z nauką jest bardzo trudne, coraz większa liczba studentów zarówno kierunków dziennych, jak i zaocznych podejmuje to wyzwanie i zaskakująco wiele zyskuje.
Badanie firmy Kaspersky Lab obejmujące ekspertów ds. bezpieczeństwa IT na całym świecie pokazało, że pracownicy są opieszali w informowaniu o utracie firmowych urządzeń mobilnych – tylko połowa niezwłocznie zgłasza kradzież takiego sprzętu.
Wchodzące właśnie na rynek pracy pokolenie C nie chce już podporządkowywać się hierarchii. Dąży do tego, by życie było intensywne i by samodzielnie sprawować nad nim kontrolę. Liczy się rozwój i elastyczne godziny pracy. O tym, czy jest to możliwe oraz jak to osiągnąć mówi John Holowaty, presidential marketing director w Juice PLUS+ i były trener personalny.
W Polsce ofert pracy przybywa, jeżeli jednak ktoś chciałby szukać szczęścia za granicą, jest w czym wybierać. W I połowie tego roku firmy z zagranicy opublikowały w serwisie Pracuj.pl ponad 3 tys. ofert. Najwięcej ofert pracy pochodziło z Niemiec i Holandii. Wielka Brytania, uplasowała się na trzecim miejscu. Portal Pracuj.pl sprawdził, jakich specjalistów szukali zagraniczni pracodawcy.
Wypisywanie recept przez pielęgniarki na pewno podniesie prestiż zawodu, ale przy zbyt małej liczbie pielęgniarek i bez dodatkowych pieniędzy będzie to dla nich dodatkowe obciążenie. Nowelizacja ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej jest częścią tzw. pakietu kolejkowego przygotowanego przez resort zdrowia. Pakiet ma skrócić kolejki do specjalistów i usprawnić leczenie chorych na nowotwory.
Według Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia polscy pracodawcy są umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w IV kwartale 2014 r. Już szósty kwartał z rzędu wśród przedsiębiorców w Polsce panuje umiarkowany optymizm. Najlepsze perspektywy zatrudnienia w nadchodzących trzech miesiącach odnotowano dla sektorów Transport/Logistyka/Komunikacja oraz Handel detaliczny i hurtowy. Na tle przebadanych przez ManpowerGroup 65 tys. firm z 42 krajów optymizm polskich pracodawców jest nieznaczny.

Pomimo wysokiego bezrobocia w Polsce, coraz więcej pracodawców narzeka na problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanego pracownika. Największe trudności mają przedsiębiorcy poszukujący fachowców o kwalifikacjach technicznych, np. spawaczy. Za problem ten jest odpowiedzialny obecny wizerunek rodzimego szkolnictwa zawodowego oraz fale emigracji zarobkowych. Jak inne kraje zachęcają młodych ludzi do kształcenia zawodowego i technicznego? Czy zatrudnienie tymczasowe może być rozwiązaniem problemu dysproporcji na rynku pracy?
36% Polaków dostrzega w swoim miejscu pracy łamanie zasad przez pracodawców - wynika z badania przeprowadzonego przez Work Service S.A. Pracownicy, jako negatywne praktyki, najczęściej wskazują nierozliczanie nadgodzin i łamanie zasad BHP, a najrzadziej nieopłacanie składek ZUS i znaczne opóźnienia wypłat. Pozytywnym sygnałem jest fakt, że ponad 3/4 respondentów uważa, że w ich miejscu pracy kobiety i mężczyźni mają takie same możliwości rozwoju kariery.
Główne przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej wynikające ze stosowania prawa pracy to wysokość pozapłacowych kosztów zatrudnienia (87 proc.), nieelastyczne przepisy kodeksu pracy (81 proc.) oraz konieczność zapłaty składek ZUS, gdy firma nie generuje przychodu (80 proc.) – tak wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonię na zlecenie BCC na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców w pierwszej połowie bieżącego roku.
Wprowadzenie przyjętej przez Parlament Europejski ustawy o parytetach w dużych firmach oznacza konieczność zmian w radach nadzorczych w ciągu najbliższych 6 lat. Eksperci EY w raporcie pt. "Czas na różnorodność - zwiększanie wydajności rad nadzorczych" przypominają, że póki co kobiety stanowią zaledwie 18% członków rad nadzorczych największych, europejskich firm. Jednak obecność kobiet w organach zarządczych i nadzorczych to jedna kwestia, ale drugą jest tzw. „diversity” – różnorodność, która wnosi do firm dodatkową wartość.
Analizując portale z ogłoszeniami związanymi z pozyskaniem pracowników można stwierdzić, że jest ich bardzo dużo i osoby poszukujące pracy mają duży wybór. Fakty pokazują jednak, że bezrobocie nadal dotyka przede wszystkim ludzi młodych. Na europejskich rynkach pracy wciąż trwa niekorzystna koniunktura; około 6 milionów Europejczyków poniżej 25 roku życia nie ma stałej pracy. Podobnie wygląda sytuacja w Polsce, stan bezrobocia w grupie osób 25-34 lata wg. danych GUS-u sięgnął już progu 28,8% co oznacza, że co czwarty absolwent szkoły wyższej pozostaje bez zatrudnienia. Jak w tak konkurencyjnej sytuacji odnaleźć się na rynku pracy? Od czego zacząć i gdzie szukać pomocy?
Wakacje to czas wypoczynku – wycieczki za miasto lub w odległe zakątki świata mają pomóc nam na nowo naładować baterie i zapomnieć na chwilę o pracy. To również idealny moment na refleksję na temat tego, ile czasu poświęcamy naszym obowiązkom zawodowym.
Szef to też człowiek, ale do dobrych kontaktów z nim warto przywiązać szczególną uwagę. Mogą się okazać kluczem do sukcesu zawodowego lub znacząco utrudnić funkcjonowanie w firmie. Zadbanie o nie powinno być jednym z naszych priorytetów. Ekspert portalu monsterpolska.pl radzi, jak rozmawiać z przełożonym, aby współpraca układała się pomyślnie i jakich zwrotów unikać, by nie narazić się na krytykę.
Na rynku pracy w branży inżynieryjnej od pewnego czasu obserwowany jest trend w kierunku większej specjalizacji w obrębie sprawowanych stanowisk. Sam tytuł inżyniera przestaje wystarczać. Zmienia się też sposób, w jaki inżynierowie poszukują pracy.
Ustalono, iż pracoholicy charakteryzują się specyficznymi cechami osobowości. Osiągają oni wysokie wyniki na skali ugodowości, neurotyzmu i otwartości na doświadczenie, co oznacza, że są skłonni do zachowań altruistycznych, skromni i ulegli, lecz jednocześnie impulsywni, nerwowi i pełni wrogości. Odznaczają się także dużą kreatywnością, zorientowaniem na działanie i otwartością na nowe bodźce.
W CV liczy się nie tylko Twoje doświadczenie zawodowe, kwalifikacje czy przebyte kursy i szkolenia. Możesz przykuć uwagę pracodawcy prezentując się w nim nie tylko jako dobry pracownik, ale i interesująca osoba, mająca swoje pasje i zainteresowania. Jak to zrobić? Poznaj porady ekspertów monsterpolska.pl.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)

Do ruszającego z przystanku autobusu podbiega mężczyzna, krzycząc:
- Ludzie, zatrzymajcie ten autobus, bo się spóźnię do pracy!
- Panie kierowco - wołają pasażerowie - niech pan stanie! Jeszcze ktoś chce wsiąść!
Kierowca zatrzymuje autobus, mężczyzna zadowolony wsiada i mówi z ulgą:
- No, nie spóźniłem się do pracy... Bilety do kontroli proszę!
Polityka Prywatności