Praca - newsy

Czy Polacy czują się docenieni w pracy? Z ankiety przeprowadzonej przez portal kariery monsterpolska.pl wynika, że aż 84% Polaków słowa uznania słyszy tylko okazjonalnie lub nie słyszało ich nigdy. Biorąc pod uwagę fakt, że pieniądze przestają być głównym motywatorem trzymającym nas w firmie, a coraz bardziej liczą się takie elementy jak dobra atmosfera czy właśnie poczucie bycia docenianym, wyniki są niepokojące dla pracodawców.
Firma Amadeus, wiodący światowy dostawca rozwiązań informatycznych podnoszących efektywność podróży, opublikowała wyniki badania opinii pracowników polskich firm i instytucji na temat delegacji służbowych. Wskazują one, że pracownicy są gotowi samodzielnie organizować sobie wyjazdy, ale jednocześnie oczekują, że proces ten będzie przebiegać w sposób szybki i prosty. W czasie podróży cenią taki dobór miejsca noclegu i środków transportu, który pozwoli im w efektywny sposób wykorzystać czas wyjazdu na spotkania służbowe. Jednocześnie przyznają, że nie zawsze przestrzegają wymaganej przez pracodawcę polityki podróży. Lubią też łączyć służbowe i prywatne cele wyjazdów oraz przedłużać delegacje, żeby mieć czas na zwiedzanie.
Wertowanie ogłoszeń, pisanie CV, rozsyłanie dokumentów aplikacyjnych do firm. Coraz częściej proces rekrutacyjny wygląda wręcz odwrotnie. To pracownik czeka na ofertę od pracodawcy. Co zrobić, aby rekruter sam „pukał” do naszych drzwi?
Jeśli rekomendujemy do pracy znajomych, ma to miejsce głównie wtedy, kiedy mają odpowiednie kompetencje. Obecnie coraz rzadziej postrzegamy polecanie do pracy jako zjawisko nieetyczne lub nadużywanie kontaktów. Prawie 1/3 z nas otrzymuje oferty pracy po znajomości lub wykorzystując kontakty osobiste. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez portal Praca.pl.
Wielu studentów podczas nauki marzy, aby uniezależnić się od rodziców. Dlatego żacy coraz częściej decydują się na podjęcie pracy w czasie studiów. To doskonała okazja do zdobycia środków na drobne przyjemności, a także rozpoczęcia przygody z obowiązkami zawodowymi.

O tym, że pracownicy korzystają z portali społecznościowych w godzinach pracy wie większość pracodawców. W związku z tym bardzo często decydują się oni na blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych nie tylko po to, aby zwiększyć produktywność, lecz również po to, aby zapobiec wyciekom informacji z firmy.
Wydawać by się mogło, że młody, wykształcony człowiek ma u swoich stóp cały świat. Czy aby na pewno? Według danych Wydziału Analiz i Statystyki Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w IV kwartale 2014 roku aktywnymi zawodowo pozostawało 56,3% ludności w wieku 15 lat i więcej. Jak przyznają analitycy w raporcie „Sytuacja na rynku pracy osób młodych w 2014 roku” – wysoki poziom bierności zawodowej warunkowany jest przede wszystkim niską aktywnością młodzieży (33,1%), co wynika z przedłużania wejścia na rynek pracy przez osoby młode z uwagi na kontynuowanie nauki. Co ciekawe, według przytoczonego wyżej raportu aktywność osób w wieku 25-34 lat wynosiła 86,1%, a w wieku 35-44 lat aż 87,5%.
Korytarze uczelni wyższych lada moment wypełnią się studentami. Dla jednych będzie to początek uniwersyteckiej przygody, inni zaczną swój ostatni rok zmagań o stopień naukowy, a jeszcze inni wrócą do auli, aby uzupełnić swą wiedzę lub zdobyć nowe kwalifikacje. Niezależnie od grupy, coraz częściej studenci to także osoby pracujące. Jak pogodzić pracę ze studiami, aby nie zaniedbać żadnej z tych sfer?
Sytuacja na rynku pracy coraz bardziej skłania się w kierunku pracownika. Rośnie nie tylko liczba ofert, ale i stawki płac. Firmy częściej oferują dodatki pozapłacowe, również pracownikom na niższych stanowiskach. Chętniej też obniżają swoje wymagania, co ułatwia zdobycie zatrudnienia i daje szanse na jego otrzymanie osobom bez doświadczenia. Jak wskazują wyniki raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia[1], nowe miejsca pracy szykują pracodawcy w każdym regionie Polski. Najwyższa w skali całego kraju prognoza zatrudnienia na nadchodzący kwartał została odnotowana w regionie Centralnym[2]. Jednak i na pozostałych terenach kraju wyniki są dodatnie, wskazując na trend w kierunku zwiększania liczby miejsc pracy.
Znajomość języków obcych to jedna z bardziej liczących się umiejętności na rynku pracy. Polacy wiedząc, że jest to jeden z koniecznych warunków do zrobienia kariery zawodowej, coraz chętniej doskonalą swoje umiejętności i korzystają z kursów oferowanych przez szkoły językowe. Potwierdzają to statystyki wyszukiwarki lokalnej Panoramafirm.pl, która już w sierpniu br. odnotowała 75% wzrost zapytań o szkoły językowe i 108% wzrost tego zapytania w ciągu ostatnich trzech miesięcy[1].
Według szacunków w Polsce brakuje nawet 50 tysięcy informatyków, a wśród nich głównie programistów. Nic dziwnego – branża IT rozwija się w szybkim tempie, a wraz z nią rośnie popyt na pracowników. Jednak firmy nie szukają już osób posiadających wyłącznie twarde umiejętności programistyczne. Coraz wyżej cenieni są programiści o wszechstronnych, w tym również miękkich, kompetencjach.
Już na początku przyszłego roku pojawia się nowy limit 33-miesięczny dla umów na czas określony a długość okresu wypowiedzenia staje się identyczna, jak w przypadku umowy bezterminowej. Zmieniają się także zasady zawierania umów na okres próbny oraz zasad zwalniania z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
Eksperci ds. sprzedaży są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. W sierpniu do specjalistów ds. handlu i sprzedaży skierowano 12 996 ogłoszeń, co stanowi 37% procent wszystkich ogłoszeń opublikowanych w tym okresie na portalu Pracuj.pl. Najwięcej ofert pracodawcy kierują do sprzedawców w następujących obszarach: finanse/bankowość/ubezpieczenia, inżynieria/technika/produkcja oraz farmacja/medycyna.
Kiedy myślimy o zmianie ścieżki kariery i rozpoczęciu pracy w innej branży, głównym zmartwieniem jest brak odpowiedniego doświadczenia. Wyzwaniem staje się stworzenie takiego CV, które zapadnie w pamięć pracodawcy i zachęci do kontaktu. Myślimy, że niewiele z tego, co robiliśmy w dotychczasowym miejscu pracy znajdzie zastosowanie na nowym stanowisku. Nic bardziej mylnego. W każdej pracy opanowujemy i rozwijamy szeroką gamę umiejętności, które można wykorzystać w wielu różnych rolach.
Sektor IT i nowych technologii jest obszarem o niespotykanej dynamice rozwoju. Ofert dla szukających w nim pracy nie tylko nie brakuje, ale rośnie też cały czas skala ich dostępności. Pośród ogłoszeń na uwagę zasługuje przewaga stanowisk programistycznych. Jak zauważają konsultanci firmy doradztwa personalnego Experis, w ciągu ostatnich 2-3 lat popyt na przedstawicieli tego zawodu zwiększył się o około 30%. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywał, dając pracę coraz większej liczbie osób i kusząc wyższym wynagrodzeniem.
Jak wynika z danych Pracuj.pl, w II kwartale 2015 r. pracodawcy opublikowali 5 431 ofert pracy dedykowanych pracownikom administracji biurowej, co oznacza 9% wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. Pracę w administracji biurowej znajdą zarówno osoby rozpoczynające pracę, jak i specjaliści z wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem.
Tradycyjna komunikacja, z jaką mamy do czynienia w większości firm, zazwyczaj opiera się na wydawaniu poleceń, krytyce, a w skrajnych sytuacjach przybiera postać mobbingu. Ale można inaczej! Coraz większą popularnością cieszy się metoda NVC – model empatycznej komunikacji, który można uznać także za sposób na bardziej uważne życie.
Na pewno są wśród nas osoby, które planują rozpoczęcie nauki nowego języka obcego. Choć źródeł motywacji jest wiele, jedna z najczęstszych z nich to chęć umocnienia swojej pozycji na rynku pracy i zwiększenia zarobków. Podpowiadamy, które języki egzotyczne pomogą szybko osiągnąć ten cel.
Na jakość pracy w dużej mierze wpływa fakt czy lubimy pracę, którą wykonujemy. Poziom płacy za wykonaną pracę jest jednak równie istotny. Każdy chce być doceniony za swoje zaangażowanie i rzetelność. Stosując się do poniższych rad dowiesz się czy nie zarabiasz przypadkiem za mało.
Firmowe spotkania w gronie pracowników weszły już na stałe do kanonu zwyczajów w wielu polskich organizacjach. Wyjścia integracyjne organizowane przez pracodawców powoli przestają kojarzyć się wyłącznie z wizytą w pubie w pobliżu miejsca pracy. Aktualnie firmy częściej stawiają na aktywne i kreatywne formy integracji. Jak wynika z danych serwisu PrezentMarzen.com, z roku na rok systematycznie wzrasta liczba rozrywek w formie przeżyć, które zamawiają firmy dla swoich pracowników.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)
W biurze.
- Teraz, gdy już wiem, że tego polecenia nie wydał pan kierownik - pytam: co za idiota to zrobił?
Polityka Prywatności