
Millenialsi nie mają dobrej prasy. Mówi się, że są roszczeniowi, aroganccy i przekonani o swojej wartości. Jak przekonać rekrutera, że to tylko stereotypy?

Czytasz ogłoszenie o pracę i jesteś załamany, że praktycznie wszędzie pracodawcy oczekują od kandydatów doświadczenia zawodowego? Wszędzie tylko widzisz, że pracodawca wymaga od kandydatów posiadania określonego doświadczenia zawodowego? Nie martw się. Na całe szczęście jest jeszcze druga rzecz równie mocno punktowana przez pracodawców. Tą cechą są chęci do pracy. Zaskoczony? Zastanów się przez chwilę nad tą kwestią.

Poszukując nowej pracy, chcąc nie chcąc, porównujemy ją do obecnej lub do tej, którą wspominamy najlepiej na dotychczasowej ścieżce zawodowej. Korzystniej jednak będzie, jeśli będziemy ją dostosowywać do naszej aktualnej sytuacji życiowej.

Pakiet sportowy i prywatna opieka medyczna nie wystarczają? Wiele firm szuka nowych pomysłów, by skutecznie budować zaangażowanie swoich specjalistów. Badania potwierdzają, że według Polaków pracę marzeń wyróżnia, oprócz pensji, dobra atmosfera i kultura organizacji. Dlatego pracodawcy tworzą systemy motywacyjne, które pomagają w spełnianiu tych oczekiwań. Na najlepszych pracowników polskich firm czekają nawet podróże zagraniczne jako dodatkowe wynagrodzenie.

Kandydat aktywny i pasywny, obaj mogą mieć doskonałe doświadczenie i pasować do organizacji. Różnica polega na tym, że do kandydata aktywnego można dotrzeć za pomocą jednego ogłoszenia na portalu o pracę. A rekrutacja kandydata pasywnego to dłuższy proces.

Wskaźniki opisujące rynek pracy, takie jak rekordowo niskie bezrobocie i wysokie zatrudnienie, to dobre wiadomości dla polskiej gospodarki. Według GUS zatrudnienie w maju br. (porównując do poziomu z maja 2016) zwiększyło się o 4,5%.

Jaki powinien być wymarzony pracodawca? Okazuje się, że oprócz profesjonalisty marzy nam się po prostu… fajny człowiek.

Pracownicy zatajają incydenty naruszenia bezpieczeństwa IT w 40% firm na całym świecie — tak wynika z nowego badania „Czynnik ludzki: czy pracowników można nauczyć unikania błędów?” przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International. Zważywszy na to, że każdego roku 46% incydentów naruszenia bezpieczeństwa IT jest powodowanych przez pracowników, niezbędne są działania na wielu poziomach, nie tylko działów bezpieczeństwa IT, aby wyeliminować ten słaby punkt w wielu firmach.

Decyzja o rezygnacji z pracy rzadko podejmowana jest pod wpływem impulsu. To proces, na który składają się czasem „prozaiczne” przyczyny, jednak skutecznie utrudniające pracownicze życie.

Twoja kariera stoi w miejscu? A może dopiero zaczynasz zawodową drogę i nie chcesz popełnić błędu? Oto najczęstsze przyczyny zawodowej stagnacji i podpowiedzi, jak sobie z nimi poradzić.

Programista to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy w Polsce. To efekt rewolucji technologicznej, która wymaga dostosowania swoich planów biznesowych do bieżącej rzeczywistości. W jaki sposób rekrutuje się dziś programistów? Jak ich zatrzymać i zapewnić atrakcyjne warunki pracy? Jakie umiejętności muszą posiadać?

Dyplomowany matematyk, informatyk lub inżynier automatyki i robotyki - czy tak wygląda profil współczesnego programisty? Zdecydowanie nie. Skoro nie wykształcenie techniczne, to jakie cechy wystarczą, aby dołączyć do jednej z najlepiej rozwijających się branż na świecie?

Choć mamy świadomość, że co firma, to inna kultura pracy, to przejście z jednego miejsca pracy do drugiego bywa trudne. Pracownik, który latami pracował w zgranym zespole, gdzie wszyscy byli ze sobą na „ty,” z trudem odnajdzie się w firmie, w której w pracy rozmawia się tylko o pracy, a z szefem jest się na „pan”.

Qigong, joga, tai chi - łagodne ćwiczenia połączone z medytacją działają korzystnie na motywację i koncentrację pracowników. Przetestowali to już pracownicy firm skandynawskich. Polskie firmy coraz częściej w swoich siedzibach tworzą strefy medytacji i zapraszają specjalistów, którzy mają pomóc kadrze odprężyć się w pracy.

Sześć sekund. Tyle czasu średnio rekruter poświęca CV, zanim zdecyduje się je odrzucić lub przyjrzeć się mu wnikliwiej. To dobry powód, by przed wysłaniem bardzo dokładnie sprawdzić swój życiorys.

Aż 27 proc. Polaków odczuwa stres w pracy z powodu atmosfery w biurze, a 25 proc. ze względu na nadmierne obciążenie obowiązkami – wynika z badania przeprowadzonego w maju przez serwis rekrutacyjny MonsterPolska.pl.

Gdy, po często długim, męczącym i stresującym okresie szukania pracy, otrzymujesz w końcu wymarzoną ofertę. Myślisz, uff mam nową pracę. Nie spoczywaj jednak na laurach. Pamiętaj, by w nowym miejscu pracy zbytnio się nie rozluźnić.

Okres wakacji to idealny czas na znalezienie dobrze płatnej pracy za granicą, bo w miesiącach letnich zdecydowanie wzrasta zapotrzebowanie naszych zachodnich sąsiadów na pracowników sezonowych. Niestety nie brakuje także nieuczciwych pośredników i fikcyjnych ofert, dlatego szukając pracy należy zachować szczególną czujność.

Dane demograficzne wskazują, że od lat powojennych dzietność wyraźnie spada i od 1990 roku nie wzniosła się powyżej wartości 2, niezbędnej do zastępowania pokoleń. Tym samym polskie społeczeństwo się starzeje.

W czasach, gdy brakuje liderów, trzeba ich sobie wychować. Jak dostrzec w kandydacie potencjał menedżerski? Oto sześć podpowiedzi serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl, które sprawią, że rekrutacja przebiegnie sprawniej.