
Student, absolwent, bezrobotny - przecież nie tak widziałeś swoją ścieżkę zawodową! Potrzeba stabilności, bezpieczeństwa i samorozwoju zaraz po otrzymaniu dyplomu wydaje Ci się być nieosiągalna. To jest rzeczywistość wszystkich absolwentów, ale jeśli jesteś absolwentem niepełnosprawnym, wejście na rynek pracy jest jak wyprawa na K2. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na dobry start, chcesz postawić krok ku samodzielności, zdobyć doświadczenie i znaleźć zatrudnienie - dołącz do projektu „Student, absolwent, specjalista – zintegrowany program wsparcia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy” realizowanego przez Fundację Sustinae.

Urzędy nie nadążają za falą pracowników z zagranicy. Zapotrzebowanie na stanowiska produkcyjne jest tak duże, że polskie agencje pośrednictwa zdecydowały się sięgnąć po ludzi z Indii i Nepalu. Zapowiadało się dobrze, ale zwiększenie ilości wniosków wizowych spowodowało zator w polskim konsulacie w Delhi. Na wizę do Polski można czekać nawet rok… Z falą dokumentów do rejestracji nie radzą sobie też urzędy pracy w kraju.

Firma doradcza Deloitte rozpoczyna coroczną rekrutację. Do 11 kwietnia br. czeka na zgłoszenia studentów (co najmniej trzeciego roku studiów) i absolwentów uczelni wyższych. Firma jest również otwarta na osoby posiadające doświadczenie zawodowe, które chcą zmienić pracę na bardziej innowacyjną. Oferty dotyczą biur Deloitte w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Rzeszowie oraz Szczecinie. Rekrutacja prowadzona jest do zespołów doradczych w działach audytu, podatków, prawa, doradztwa finansowego oraz konsultingu strategicznego, technologicznego, zarządzania ryzykiem i marketingu.

„By stworzyć efektywny i kreatywny zespół – potrzeba pracowników, którzy mają motywację do pracy i pewne cechy charakteru sprzyjające pracy w zespole. By je odkryć – warto w pewnym momencie rekrutacji odłożyć na bok CV i skupić się na rozmowie z kandydatem” – radzi Aleksandra Pocheć, ekspertka międzynarodowego serwisu pracy MonsterPolska.pl.
Portal Praca.pl postanowił zapytać użytkowników o motywacje do przyjęcia oferty pracy. Co jest najważniejsze dla Polaków? Na pierwszym miejscu znalazło się wynagrodzenie, wskazane przez 43% ankietowanych. Przewaga tego czynnika w stosunku do innych jest miażdżąca.
Choć bezrobocie w styczniu 2018 nieznacznie wzrosło (6,9 proc. w stosunku do 6,6 proc. w grudniu 2017), w Polsce wciąż brakuje ponad 144,5 tys. pracowników1. - To doskonały moment, by pracodawcy zaczęli sięgać po osoby w wieku 50+ - uważa Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Polska.
Polacy przeznaczają średnio niewiele ponad 2 minuty na zapoznanie się z ogłoszeniem o pracę – wynika z najnowszych danych serwisu rekrutacyjnego Kariera.pl. Dlatego firmy chcąc przyciągnąć najlepszych pracowników powinny lepiej dobierać zarówno treść, jak i formę ofert. Jest to tym bardziej kluczowe, ponieważ 4 na 10 kandydatów, czytając ogłoszenie nie dociera do jego końca, a połowa osób z tej puli nawet nie zapoznaje się z oferowanymi przez pracodawcę warunkami czy benefitami.

Proste pytania na rozmowie kwalifikacyjnej bywają najtrudniejsze. Głównie dlatego, że nie zastanawiamy się wcześniej, co odpowiedzieć. Oto 10 popularnych pytań, które warto przemyśleć przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą.

Wyobrażenie na temat danej firmy nie powstaje znikąd. To element, który organizacja może umiejętnie kreować i realnie na niego wpływać. Oto składowe, które pomogą zbudować wizerunek firmy przyjaznej cudzoziemcom i które przyciągną pracowników z innych państw.
Na przestrzeni ostatniego roku o niemal 18 p.p. wzrósł odsetek przedsiębiorców, którzy mają trudności rekrutacyjne. Obecnie przeszło co druga firma w Polsce deklaruje, że doświadczyła niedoborów kadrowych – wynika z najnowszego raportu Work Service „Barometr Rynku Pracy IX”, który w całości zostanie zaprezentowany 28 lutego.

Zgodnie z badaniem EY Global Contingent Workforce Study, rynek zleceń zdalnych w ramach tzw. GIG economy ciągle rośnie, a do 2020 roku nawet 20% pracowników może być freelancerami. Projekt "Global Community of Freelancers", przeprowadzony przez PayPal we współpracy z agencją badawczą Netfluential, umożliwia lepsze zrozumienie sytuacji globalnych rynków pracy dla freelancerów. Badanie, które objęło 23 rynki światowe, w tym Polskę, analizuje narzędzia i marki, z których korzystają freelancerzy, aby usprawnić swoją pracę, a także to jak sobie radzą z finansami – w tym w zakresie otrzymywania wynagrodzenia i dokonywania płatności.

Od marca br. handel w niedzielę będzie stopniowo ograniczany. Zgodnie z ustawą, którą 30 stycznia br. podpisał prezydent Andrzej Duda, począwszy od 11 marca, tylko dwie niedziele w miesiącu będą pracujące.

„Home office to nie tylko wymarzona formuła pracy, jak oceniają ją młodzi z pokolenia Z. To także wyzwanie i umiejętność pokonywania barier” – mówi Aleksandra Pocheć z serwisu pracy MonsterPolska.pl.

Jeśli Włoch spóźni się na spotkanie z punktualnym Niemcem, nie będzie ono udane. Gdy temperamentny Hiszpan zacznie krzyczeć na spokojnego Fina, ten najpewniej zmieni pracę. Wielokulturowy zespół pozwala realizować międzynarodowe projekty, ale wymaga też umiejętności zawierania kompromisów.

„Są ludzie, którzy chętnie chodzą do pracy, lubią to, co robią i dobrze zarabiają. Jeśli nas to dziwi, to pierwszy sygnał, że przyzwyczailiśmy się do zawodowej bylejakości” – mówi Aleksandra Pocheć, ekspertka serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Oto najważniejsze mechanizmy, które wpływają na ocenę innych podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Blisko połowa Polaków chce dojeżdżać do pracy nie dalej niż 15 km, z kolei co trzeci twierdzi, że mógłby przemieścić się od 15 do 50 km – wynika z danych Kantar Millward Brown dla Work Service. Jednocześnie tylko 15% firm zachęca pracowników do podjęcia zatrudnienia poza miejscem zamieszkania.

Według, przygotowanego przez Adecco, raportu Global Talent Competitiveness Index Polska zajmuje 39 miejsce na 118 przebadanych krajów pod względem atrakcyjności dla rozwoju i pozyskiwania utalentowanych pracowników.

Obecnie w Austrii zatrudnionych jest około 100 tysięcy Polaków. Najwięcej z nich osiedlonych jest w Wiedniu, Linz, Graz i Innsbrucku. Ale jest jeden problem. Trzeba choć trochę znać język. Znajomość języka niemieckiego daje nam możliwości pracy w branży usługowej tj. w sklepach hotelach czy kawiarniach. Jeśli nasz niemiecki nie jest zbyt dobry pracy możemy szukać w rolnictwie, przemyśle czy budownictwie.
Przy bezrobociu na poziomie poniżej 7 proc.[1] polski rynek pracy jest faktycznie rynkiem pracownika. Nie oznacza to jednak, że o pracę wszystkim jest równie łatwo – uważa Agnieszka Skuza, Sales Director z firmy Adecco