
Rola mediów społecznościowych w naszym życiu wzrosła w ciągu ostatnich lat. Swoje nastawienie zmieniły też firmy poszukujące nowych dróg rekrutacji. Standardem jest, że biznes wykorzystuje social media do komunikacji z kandydatami.
Pod koniec ubiegłego roku Polacy postanowili, że w nadchodącym 2018 roku otworzą się na zmiany, szczególnie zawodowe. W badaniu Praca.pl 40% wszystkich ankietowanych, w ramach noworocznych postanowień wybrało właśnie zmianę pracę.

Konkursy należą do popularnych metod promocyjnych. Mogą być przygotowywane przez różne organizacje, fundacje non-profit, firmy, czasopisma, stacje telewizyjne etc. Najczęściej podstawowym wymogiem, który je łączy jest konieczność podania danych osobowych, aby wziąć w nich udział, a często i obligatoryjne wyrażenie zgody na wykorzystanie danych w celach marketingowych. Jednak czy organizatorzy takich działań aby na pewno zbierają informacje zgodnie z zasadą adekwatności – czy nie zbierają niepotrzebnych danych o uczestnikach konkursów i czy później wykorzystują dane zgodnie z celem w jakim zostały zebrane?

Nowe unijne przepisy dotyczą każdego podmiotu działającego na terenie UE, począwszy od jednoosobowych działalności gospodarczych po duże międzynarodowe firmy. Zmiany, które wprowadza europejskie rozporządzenie dotyczyć będą również wydawców stron internetowych, a w szczególności zamieszczonych na nich regulaminów. Ponadto osoby prowadzące własny biznes w sieci będą zmuszone doprecyzować swoje zgody na przetwarzanie danych. Czy to oznacza, że wszystkie zgody, które zostały uzyskane w zamian za udostępnienie np. darmowego e-booka staną się nieważne?

27 marca kanadyjska firma Apotex otrzymała prestiżowy tytuł Great Place To Work®, przy-znawany najlepszym pracodawcom w 50 krajach na całym świecie. Dziewiąte miejsce Apotexu w tym prestiżowym zestawieniu to jedyne wyróżnienie dla firmy z sektora farmaceutycznego w kategorii firm zatrudniających poniżej 500 osób, i jednoczesny debiut w rankingu.

27 marca 2018 r. Great Place to Work® w Polsce ogłosił już po raz dziesiąty Listę Najlepszych Miejsc Pracy. W tym roku w dwóch kategoriach – firm średnich i dużych – wyróżniono 25 organizacji. Wśród firm średnich, zatrudniających poniżej 500 osób, liderem został Mercedes-Benz Bank, natomiast w kategorii firm dużych, zatrudniających powyżej 500 osób, pierwsze miejsce zajęło Cisco Poland.

Umiejętność automotywacji jest jednym z najważniejszych warunków odniesienia sukcesu. Oto co zrobić, aby ją obudzić i utrzymać na wysokim poziomie podczas poszukiwania pracy.
Niemal co 5 pracownik myśli o zmianie zatrudnienia w perspektywie najbliższych 2 lat, a nowej pracy najczęściej będzie szukał na portalach ogłoszeniowych, przez znajomych i na stronach wybranych firm – wynika z badań Work Service. Jak podkreśla prezes Kariera.pl pracodawcy chcąc pozyskać najlepszych kandydatów muszą podążać ich ścieżkami. Analizy serwisu pokazują, że ponad 1/4 Polaków wysyła CV w czwartki i niedziele, a najchętniej aplikują na ogłoszenia zawierające jawne stawki wynagrodzeń.

Do końca roku w Polsce mają pracować nawet 3 miliony obywateli Ukrainy. Coraz częściej zatrudniani są oni nie tylko do najprostszych prac, ale również jako lekarze i informatycy – mówi Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland.

Obcokrajowcy mają osiem głównych kanałów, którymi szukają pracy w Polsce – wynika z badania „Skuteczne sposoby na rekrutacje językowe” Monster Talent Sourcing Services. Wciąż niewykorzystanym kanałem rekrutacji są media społecznościowe i targi pracy.

Pierwszym przedsiębiorstwem działającym za granicą naszego kraju, które zdecydowało się na weryfikację polskich pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich jest niemiecka firma działająca w branży spożywczej. Projektem zajmie się największa i najbardziej doświadczona w problematyce absencji chorobowej firma konsultingowa na polskim rynku – Conperio.

Firmy rodzinne pełnią kluczową rolę w światowej gospodarce. Szacuje się, że około 80% przedsiębiorstw, wśród których są zarówno potężne koncerny, jak i małe lokalne biznesy, jest zarządzanych bądź kontrolowanych przez rodziny. Tajemnicą ich sukcesu może być fakt, że firmy rodzinne zazwyczaj lepiej radzą sobie w czasach kryzysu i zawirowań rynkowych ze względu na większe możliwości adaptacyjne.

Polski rynek pracy zmienia się, a co za tym idzie, zarówno w relacjach między samymi pracownikami, jak i pomiędzy zatrudnionymi i pracodawcami, pojawiają się nowe problemy. Obecnie, gdy w Polsce legalnie pracuje już ponad 1 mln 200 tys. Ukraińców, możemy mieć do czynienia z rzadko wcześniej spotykanymi przejawami dyskryminacji ze względu na narodowość pracownika.
Odpowiednie przygotowanie dokumentów aplikacyjnych to podstawa w szukaniu pracy. Z doświadczenia konsultantów HRK wynika, że odpowiednio przygotowane CV jest przepustką do dalszych rozmów z potencjalnym pracodawcą. Jednak w dobie mediów społecznościowych, jedno uniwersalne CV wysłane na kilkadziesiąt ofert pracy może być niewystarczające.

Marzysz o poznaniu tajników pracy w najbardziej prestiżowych instytucjach finansowych na świecie?
Warszawa, 13 marca 2018 r. – Ponad połowa polskich studentów i absolwentów w przyszłości chciałaby pracować dla kogoś, a 13 proc. planuje założyć własną firmę. Jak wynika z piątej edycji badania „Pierwsze kroki na rynku pracy 2018” – przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte – zwiększa się liczba młodych osób, które nie mają sprecyzowanych planów na przyszłość. Najmłodsi milenialsi coraz krytyczniej podchodzą do swoich kompetencji. Jako swoje słabe strony postrzegają brak umiejętności przywódczych, delegowania zadań i zarządzania pracą innych. Sześciu na dziesięciu badanych widzi się w roli eksperta, spada natomiast odsetek tych, którzy chcą być menedżerami.

Krąży wiele mitów na temat praw i obowiązków pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim. Wiele osób zastanawia się czy wyjście z domu w trakcie chorobowego oznacza złamanie prawa i czy może to spowodować dla nich przykre konsekwencje.

Firma PCO S.A., główny, krajowy producent urządzeń optoelektronicznych na potrzeby wojska oraz pozostałych służb mundurowych, rozwija nowoczesne technologie i tworzący je zespół pracowników. Poszukując młodych talentów, zainteresowanych rozwojem zawodowym w dziedzinie optoelektroniki, spółka bierze udział w pierwszej edycji Festiwalu Pracy Jobicon.
Wszyscy młodzi pracownicy, studenci, absolwenci i ambitni ludzie na początku kariery do kwietnia mogą wysyłać swoje aplikacje na stanowisko CEO grupy Adecco

Finanse osobiste to dla wielu Polaków wciąż jeden z bardziej wymagających obszarów codziennego życia. Jak wynika z ostatniego raportu OECD, Polska znajduje się na ostatnim, 30. miejscu wśród badanych państw w zakresie poziomu wiedzy ekonomicznej u osób w wieku 18 do 79 lat.