Praca - newsy

GUS opublikował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w lipcu br. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3700 zł, co oznacza, że w porównaniu z lipcem 2011 roku było ono wyższe o 2,4 proc. W ujęciu miesięcznym wynagrodzenia spadły jednak o 1,5 proc. Ekonomiści prognozowali lepsze dane. Zatrudnionych w przedsiębiorstwach w lipcu br. było 5,5 mln osób, a więc tyle samo co w czerwcu br. i przed rokiem.
Nagły powrót z urlopu na wezwanie szefa? To możliwe i zgodne z prawem. – W wyjątkowych sytuacjach pracodawca ma takie uprawnienie – przyznaje mecenas Karolina Stawicka, ekspert prawa pracy w Kancelarii Bird & Bird. Musi nam jednak zwrócić pieniądze za koszty podróży lub niewykorzystane wczasy.
Istotne wrażenie powstaje podczas pierwszych kilkudziesięciu sekund spotkania. Tylko tyle czasu potrzebuje każdy z nas (zarówno businessowo, jak i prywatnie!), by ocenić rozmówcę spotkanego pierwszy raz w życiu. Taka jest natura człowieka. To pierwsze pozytywne wrażenie może okazać się przepustką do kolejnych spotkań, w efekcie zakończonych sukcesem, czyli propozycją pracy.
Grupa Allegro planuje zatrudnić w najbliższym czasie ponad 50 specjalistów IT. I to nie tylko w Poznaniu, gdzie mieści się siedziba spółki, ale również w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu.
Pracujesz pod presją czasu? Pisząc jednego maila, myślisz już o kolejnych wiadomościach do przeczytania albo o czekających zadaniach do zrobienia i spotkaniach, na których koniecznie musisz być? A może najwyższy czas zatrzymać się i zacząć pracę zgodnie z ideą slow work? Portal Pracuj.pl postanowił sprawdzić, czy wiemy, jak pracować wolniej, ale dobrze.
W życiu zawodowym przychodzi czasem taki moment, że nie wszystko układa się po Twojej myśli. Czujesz, że Twoja przyszłość w firmie jest niepewna i grozi Ci zwolnienie ze względu na słabe wyniki w pracy lub po prostu nie dogadujesz się z szefem. Zastanawiasz się czy powinieneś poczekać, aż zostaniesz zwolniony, czy samemu odejść?
Jak wynika z ankiety zrealizowanej przez serwis pracy Praca.pl 86% kandydatów do pracy sprawdza opinie o potencjalnym pracodawcy w Internecie. Jak to robimy i czy wyniki naszego badania są wiarygodne? Gdzie sprawdzać opinie o pracodawcach, by mieć pewność, że dowiadujemy się prawdy?
Wakacje w pełnym rozkwicie. Czy osoby, które do tej pory nie zdecydowały się na podjęcie pracy w okresie wakacyjnym mają jeszcze szanse na znalezienie ciekawej oferty? Co proponują pracodawcy w sezonie urlopowym?
W trakcie organizacji Euro 2012 wzrosła liczba stanowisk związanych z szeroko pojętą ochroną i bezpieczeństwem. W odpowiedzi na rynkowe zapotrzebowanie, coraz więcej uczelni oferuje specjalności nastawione na pracę w służbach mundurowych. Jakie cechy powinien posiadać sam student i czego można się spodziewać po ukończeniu kierunków z zakresu bezpieczeństwa?
Rynek pracy w Polsce dynamicznie się zmienia. Dziś już 83 proc. Polaków dostrzega, że zanikają granice w podziale na zawody „męskie” i „kobiece”. Teraz pan opiekujący się dzieckiem, czy pracujący z miotłą, a Pani w ochronie, czy Policji, to już norma.
Ponad połowa firm działających w Polsce zamierza w najbliższym czasie zatrudnić nowych pracowników na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych. W niektórych sektorach odsetek takich firm przekracza 70 proc. Jesteśmy pod tym względem w czołówce państw europejskich – wynika z badania Antal Global Snapshot.
„Mój były szef był tyranem i zbyt wiele ode mnie wymagał” – takie zdanie na pewno nie powinno paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która ma się zakończyć sukcesem. Eksperci monsterpolska.pl podpowiadają, czego nie powinieneś mówić by nie zaprzepaścić swoich szans na zdobycie pracy.
Choć letnie temperatury skłaniają nas raczej ku wypoczynkowi niż ku pracy, to właśnie teraz jest najlepszy okres na szukanie pracy, w której można zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe lub po prostu dorobić do pensji. A wybór jest naprawdę duży – od dorywczych zajęć typu promocje książek, poprzez obsługę recepcji, aż do księgowania faktur.
68 proc. Polaków nie myje po sobie kubka w pracy, a 51 proc. z nas nie wzruszają nawet śmieci, wolimy kiedy zalegają w koszu.
Nie wystarczy zdobywać wiedzę, aby po studiach mieć dobra pracę. Dla pracodawcy bardzo ważne jest doświadczenie zawodowe, praktyki i staże. Dlatego warto rozglądać się za ciekawymi propozycjami pracy i staży w czasie studiów i tuż po ich zakończeniu, aby potem nasze akcje na rynku pracy wzrosły, Na ile ważne jest doświadczenie – i to nie tylko zdobywane w kraju, ale także za granicą pokazują liczne analizy ogłoszeń o pracę. Doświadczenie zawodowe jest jedną z kluczowych kompetencji, których poszukują pracodawcy.
Literówki, błędne przeniesienia wyrazów czy brak dopracowania CV od strony wizualnej – to najczęstsze problemy w pierwszym CV studentów. Dla potencjalnego pracodawcty taki życiorys może być oznaką niedokładoności kandydata, a skoro widać to już na poziomie projektowania reklamy samego siebie, to dlaczego miałoby być inaczej w pracy? Jak napisać dobre CV – wskazówek studentom udziela Mariusz Wszołek, wykładowca w Instytucie Grafiki wrocławskiego wydziału SWPS.
Wraz z końcem roku akademickiego wielu młodych ludzi otrzymało dyplom i nadszedł dla nich czas rozglądania się za pierwszą stałą pracą. Jednak z badania „Campus 2012” przeprowadzonego przez Pracuj.pl wynika, że nie mają co liczyć na posadę od zaraz. ¾ spośród badanych absolwentów pierwszej pracy szukało bowiem do 6 miesięcy, a co dziesiąty nawet rok.
Połowa badanych studentów twierdzi, że kompetencje, zdobyte podczas studiów nie spełniają oczekiwań pracodawców - wynika z II etapu badań przeprowadzonych przez organizatorów IV edycji programu Twoja Perspektywa – Orange Polska we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i Business for Society.
Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, ale niestety wiele osób odkłada urlop lub zabiera pracę ze sobą nawet na wakacje. Należy pamiętać, że relaks może pozytywnie wpłynąć nie tylko na wyniki zawodowe, ale również na życie prywatne.
Stale poszukuje się zawodów, które będą zawodami przyszłości. Do tej grupy zalicza się na pewno zawód Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Już za niedługo żadna mała ani duża instytucja czy firma, nie będzie mogła prowadzić swojej działalności bez osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo informacji.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)
Profesorowi przeciekał kran, więc wezwał hydraulika. Hydraulik przez 10 minut
podłubał przy kranie i policzył 100 zł. Profesor się strasznie zdenerwował, że on, osoba wykształcona, zarabia grosze, a hydraulik za chwilę roboty policzył sobie spore pieniądze. Hydraulik na to:
- Wie pan co... U nas w spółdzielni szukają teraz pracowników. Zgłosi się pan i będzie pan pracował jako hydraulik. Tylko niech pan nie mówi, że pan jest profesor. Najlepiej będzie, jeśli pan powie że pan skończył 7 klas podstawówki.
Profesor tak właśnie zrobił i pracował przez jakiś czas, ale przyszło zarządzenie kierownictwa, że wszyscy pracownicy mają mieć skończoną podstawówkę. Więc profesor, chcąc nie chcąc, musiał iść na kurs razem z kolegami z pracy, żeby się nie wydał kłamstwo.
Na pierwszych zajęciach nauczyciel wziął profesora do tablicy każe policzyć pole koła. Profesor wypisał bardzo zgrabną całkę, ale wynik mu wyszedł ujemny.
Myśli, myśli, i nagle słyszy szept z pierwszej ławki:
- Zmień granice całkowania...
Polityka Prywatności