Praca - artykuły, informacje

tag
Przepisy Kodeksu Pracy nie określają terminu, w jakim kobieta ma poinformować pracodawcę o ciąży. Odstąpiono także od pojęcia „niezwłoczności”, które powodowało liczne wątpliwości. Poinformowanie szefa o ciąży leży w interesie pracownicy, ponieważ wpływa na trwałość stosunku pracy i aktualizuje szczególną ochronę w obszarze zdrowia. Prawo zabrania kobietom ciężarnym wykonywania prac szkodliwych lub uciążliwych jak np. prace przy taśmie, wewnątrz zbiorników i kanałów lub w pozycji wymuszonej.
W czasach, kiedy Internet pełni funkcję podstawowego środka komunikacji i wymiany informacji, bezpieczeństwo danych staje się obecnie sporym wyzwaniem dla firm. Nie zawsze jednak dotyczy to obszaru rekrutacji. Trudno o poufność danych kandydatów do pracy, jeśli CV czy listy motywacyjne przechowywane są w segregatorach na półce lub w ogólnej skrzynce e-mail, do której dostęp mają różne osoby z firmy. Eksperci eRecruiter podpowiadają, jak pracodawca powinien postępować z dokumentami aplikacyjnymi.
36% Polaków dostrzega w swoim miejscu pracy łamanie zasad przez pracodawców - wynika z badania przeprowadzonego przez Work Service S.A. Pracownicy, jako negatywne praktyki, najczęściej wskazują nierozliczanie nadgodzin i łamanie zasad BHP, a najrzadziej nieopłacanie składek ZUS i znaczne opóźnienia wypłat. Pozytywnym sygnałem jest fakt, że ponad 3/4 respondentów uważa, że w ich miejscu pracy kobiety i mężczyźni mają takie same możliwości rozwoju kariery.
Mylić się jest rzeczą ludzką. Wydaje się jednak, że tej opinii większość pracodawców w Polsce nie podziela i wyraźnie daje to odczuć swoim pracownikom. Jedynie 44 proc. respondentów w ogólnopolskim sondażu przeprowadzonym przez NORSTAT na zlecenie Great Place to Work® Institute Polska uważa, że ma prawo popełniać błędy w pracy. Czy więc Polak jest jak saper, który może pomylić się tylko raz?
10 października br. Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła kampanię „Poznaj swoje prawa w pracy”, realizowaną pod hasłem: „Bądź pewny, silny, kompetentny”. Podejmowane działania będą polegały przede wszystkim na edukacji pracowników i pracodawców w zakresie znajomości prawa pracy i umiejętności jego wykorzystywania.
Podpisane przez prezydenta ustawy mają dostosować kształcenie do potrzeb rynku pracy. Zdaniem ekspertów niewiele to pomoże. Przyczyny powstawania niepraktycznych studiów tkwią w mentalności. Wciąż opłaca się mieć dyplom - nawet byle jaki.
Nieznajomość prawa szkodzi - pod tym hasłem organizowany jest cykl 8 szkoleń, dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, dla przedsiębiorców, którzy chcą oszczędzić na poradach prawnych.
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności