Praca - artykuły, informacje

tag
Weź udział w dyskusji, oceń lokalnych pracodawców i zgarnij bon podarunkowy! KarieraPlus zaprasza do udziału w badaniu fokusowym mającym na celu ocenę pracodawców z branży handlowej działających w Poznaniu i okolicach! Wnieś swój wkład w kształtowanie lokalnego rynku pracy i już dziś zadbaj o to, by w przyszłości trafiały do Ciebie idealne oferty pracy!
Jesień to czas, gdy myślimy o zmianie pracy lub w przypadku studentów i absolwentów - znalezieniu dobrego stażu czy praktyk. W takiej sytuacji warto wybrać się na targi pracy. Ich oferta jest na tyle bogata, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie do tego wydarzenia. Tylko wtedy przyniesie ono wymierne korzyści.
W czerwcu pozycję lidera w comiesięcznym zestawieniu ofert pracy na portalu monsterpolska.pl utrzymała branża IT. 21% wszystkich ogłoszeń było adresowanych do kandydatów z tej kategorii. Największy wzrost ofert pracy, w porównaniu z poprzednim miesiącem, odnotowaliśmy w kategorii Technika / Inżynieria oraz Produkcja. W TOP 3 znalazły się również Logistyka / Zakupy / Transport (19%) oraz Obsługa Klienta (18%).
Zgodnie z danymi Eurostatu bezrobocie młodych w maju wyniosło w Polsce 24 proc., co w porównaniu z kwietniem oznacza spadek o 0,5 proc. Tendencja spadkowa poziomu bezrobocia utrzymuje się od października 2013 roku. Sukcesywna poprawa sytuacji młodego pokolenia na rynku pracy jest według ekspertów rezultatem zwiększonej skali działań firm na rzecz systemu edukacji.
Studenci ponownie zdecydowali gdzie chcieliby pracować. Firma doradcza Universum udostępniła właśnie najnowszy ranking Idealny Pracodawca 2014, oparty na opinii ponad 23 500 studentów. W trakcie tegorocznego badania studenci dokonali ponad 70 tysięcy indywidualnych ocen pracodawców – jeden student jako Idealnego Pracodawcę wskazywał średnio aż trzy firmy.
Sytuacja na rynku pracy poprawia się. W I kwartale tego roku w serwisie Pracuj.pl firmy opublikowały o 9% więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie 2013 roku. Lepsza koniunktura oznacza jednak, że trudniej będzie znaleźć odpowiednich pracowników, dlatego firmy szukają nowych metod dotarcia do najlepszych kandydatów. Jedną z nich są Dni Pracodawców, organizowane online w dniach 7 - 11 kwietnia, podczas których ponad 120 firm zaprezentuje siebie jako atrakcyjne miejsca pracy.
Pomimo umacniającego się przekonania przedsiębiorstw o nadchodzącym wzroście gospodarczym, bieżące działania firm są bardzo ostrożne – jak pokazują wyniki sondażu Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS. W ciągu ostatnich tygodni o jedną czwartą spadł odsetek firm, które zatrudniły nowych pracowników. Znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy nie możemy też spodziewać się na początku 2014 roku. Zwiastunem stopniowej poprawy sytuacji ekonomicznej kraju może być jednak rosnąca otwartość pracodawców do podwyższania poziomu wynagrodzeń.
3/4 studentów i absolwentów deklaruje, że podczas studiów brało udział w praktykach, najczęściej związanych z kierunkiem nauki – wynika z badania „Studenci na rynku pracy 2013”. Praktyka, staż a może pierwsza praca? – na te oraz inne pytania odpowiada najnowszy przewodnik „Pracodawcy 2013/2014”.
Podczas gali Top Employer for Top Management uhonorowano firmy, które zostały wskazane przez polskich menedżerów, jako najlepsze miejsce do dalszego rozwoju zawodowego. Preferowani pracodawcy zostali wybrani na podstawie badania przeprowadzonego przez ICAN Institute, Harvard Business Review Polska oraz Hays Poland.
Według badań Eurostatu około 30 proc. obywateli Unii Europejskiej nie posiada wystarczających kompetencji w zakresie obsługi komputera, mimo iż osoby te są najliczniejszą grupą bezrobotnych. Ponad to prognozuje się, że w 2015 w całej europie będzie brakować 700 000 pracowników z zaawansowanymi umiejętnościami komputerowymi.
Zatrudnienie wzrosło latem i trend ten powinien się utrzymać również po sezonie wakacyjnym. Z punktu widzenia pracodawców, nie jest to idealna sytuacja – pokazują wyniki najnowszego badania „Plany Pracodawców” Instytutu Badawczego Randstad i TNS. Przedsiębiorcy chcą zwiększać zatrudnienie, jednak co druga badana firma ma trudności ze znalezieniem pracowników o poszukiwanych umiejętnościach. Niedopasowanie kwalifikacji blokuje efektywność przedsiębiorstw i trwałą poprawę gospodarczą oraz jednocześnie wpływa na ograniczenie redukcji stopy bezrobocia.

Sesja letnia dobiegła końca, więc wielu studentów i absolwentów zaczyna poszukiwać praktyk, stażu, czy pracy. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego pracodawcy, nawet jeśli staramy się o pracę sezonową? Czy można sprawdzić jego rzetelność, która jest równie ważna, jak możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego? Oprócz profilu działalności firmy, czy opinii na temat atmosfery panującej w organizacji warto zwrócić uwagę na kondycję finansową firmy.
Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, aby zdobyć wymarzoną pracę? W maju 2013 roku konsultanci Zielonej Linii przeprowadzili badanie ankietowe, którego celem była weryfikacja m.in. najbardziej poszukiwanych umiejętności na rynku pracy.
Jak pokazują wyniki sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS, zdaniem co drugiego ankietowanego przedsiębiorcy podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nie zniechęca firm do zatrudniania pracowników. Blisko 3 na 4 respondentów stwierdza, że powinno ono zostać podwyższone, w tym połowa z nich zaoferowałaby zmianę wyższą niż przewidują to zapisy ustawowe.
Trwa badanie polskiego rynku pracy. Każdy może wziąć udział w badaniu - do wygrania atrakcyjne nagrody!
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności