Praca - newsy

tag
Sytuacja na rynku pracy poprawia się. W I kwartale tego roku w serwisie Pracuj.pl firmy opublikowały o 9% więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie 2013 roku. Lepsza koniunktura oznacza jednak, że trudniej będzie znaleźć odpowiednich pracowników, dlatego firmy szukają nowych metod dotarcia do najlepszych kandydatów. Jedną z nich są Dni Pracodawców, organizowane online w dniach 7 - 11 kwietnia, podczas których ponad 120 firm zaprezentuje siebie jako atrakcyjne miejsca pracy.
Pomimo umacniającego się przekonania przedsiębiorstw o nadchodzącym wzroście gospodarczym, bieżące działania firm są bardzo ostrożne – jak pokazują wyniki sondażu Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS. W ciągu ostatnich tygodni o jedną czwartą spadł odsetek firm, które zatrudniły nowych pracowników. Znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy nie możemy też spodziewać się na początku 2014 roku. Zwiastunem stopniowej poprawy sytuacji ekonomicznej kraju może być jednak rosnąca otwartość pracodawców do podwyższania poziomu wynagrodzeń.
3/4 studentów i absolwentów deklaruje, że podczas studiów brało udział w praktykach, najczęściej związanych z kierunkiem nauki – wynika z badania „Studenci na rynku pracy 2013”. Praktyka, staż a może pierwsza praca? – na te oraz inne pytania odpowiada najnowszy przewodnik „Pracodawcy 2013/2014”.
Podczas gali Top Employer for Top Management uhonorowano firmy, które zostały wskazane przez polskich menedżerów, jako najlepsze miejsce do dalszego rozwoju zawodowego. Preferowani pracodawcy zostali wybrani na podstawie badania przeprowadzonego przez ICAN Institute, Harvard Business Review Polska oraz Hays Poland.
Według badań Eurostatu około 30 proc. obywateli Unii Europejskiej nie posiada wystarczających kompetencji w zakresie obsługi komputera, mimo iż osoby te są najliczniejszą grupą bezrobotnych. Ponad to prognozuje się, że w 2015 w całej europie będzie brakować 700 000 pracowników z zaawansowanymi umiejętnościami komputerowymi.
Zatrudnienie wzrosło latem i trend ten powinien się utrzymać również po sezonie wakacyjnym. Z punktu widzenia pracodawców, nie jest to idealna sytuacja – pokazują wyniki najnowszego badania „Plany Pracodawców” Instytutu Badawczego Randstad i TNS. Przedsiębiorcy chcą zwiększać zatrudnienie, jednak co druga badana firma ma trudności ze znalezieniem pracowników o poszukiwanych umiejętnościach. Niedopasowanie kwalifikacji blokuje efektywność przedsiębiorstw i trwałą poprawę gospodarczą oraz jednocześnie wpływa na ograniczenie redukcji stopy bezrobocia.

Sesja letnia dobiegła końca, więc wielu studentów i absolwentów zaczyna poszukiwać praktyk, stażu, czy pracy. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego pracodawcy, nawet jeśli staramy się o pracę sezonową? Czy można sprawdzić jego rzetelność, która jest równie ważna, jak możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego? Oprócz profilu działalności firmy, czy opinii na temat atmosfery panującej w organizacji warto zwrócić uwagę na kondycję finansową firmy.
Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, aby zdobyć wymarzoną pracę? W maju 2013 roku konsultanci Zielonej Linii przeprowadzili badanie ankietowe, którego celem była weryfikacja m.in. najbardziej poszukiwanych umiejętności na rynku pracy.
Jak pokazują wyniki sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS, zdaniem co drugiego ankietowanego przedsiębiorcy podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nie zniechęca firm do zatrudniania pracowników. Blisko 3 na 4 respondentów stwierdza, że powinno ono zostać podwyższone, w tym połowa z nich zaoferowałaby zmianę wyższą niż przewidują to zapisy ustawowe.
Trwa badanie polskiego rynku pracy. Każdy może wziąć udział w badaniu - do wygrania atrakcyjne nagrody!
I edycję konkursu Pracodawca Jutra organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami została rozstrzygnięta. Zwycięzcami konkursu zostały przedsiębiorstwa podejmujące inicjatywy employer brandingowe skierowane do uczniów, studentów lub absolwentów, a także prowadzące efektywne działania na rzecz przygotowania młodych osób do wejścia na rynek pracy.
Badanie organizowane jest przez Employer Branding Institute, a jego celem jest stworzenie rankingu najbardziej angażujących pracodawców.
GoWork.pl to nie tylko jedna z największych w Polsce ofert szkoleniowych czy agregator ofert pracy. To także prężnie rozwijające się forum opinii o pracodawcach, na którym użytkownicy zamieścili już ponad 1,8 mln wpisów, a kolejne pojawiają się codziennie!
Opierając się na opinii ponad 25 500 studentów, firma doradcza Universum udostępniła właśnie najnowszy ranking Idealni Pracodawcy 2013. W kategorii Biznes pierwszą pozycję zajmuje Ernst & Young, za nim plasują się Google Poland oraz PKO Bank Polski. W kategorii Inżynieria numerem jeden jest Grupa Skanska, kolejne pozycje zajmują Budimex i KGHM Polska Miedź. Studenci IT na pierwszym miejscu postawili się Google Poland, a tuż za nimi na firmy Microsoft oraz IBM Polska.
Bezrobocie wynosi obecnie w Polsce ponad 14% i dotyka coraz częściej młodych ludzi, w tym absolwentów szkół wyższych. Wbrew popularnym opiniom, tzw. pokolenie Y to nie tylko osoby, które nad pracę zawodową przedkładają własny rozwój i osobiste szczęście.
Bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilność finansowa firmy to najważniejsze kryteria, którymi kierują się pracownicy przy wyborze przyszłego pracodawcy – wynika z najnowszego badania Randstad Award. W czasie stagnacji znaczenie wysokiego wynagrodzenia schodzi na dalszy plan.
Jak wynika z najnowszego badania Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS w ciągu ostatnich miesięcy więcej firm zmniejszyło niż zwiększyło poziom zatrudnienia. Zwolnienia dotykały głównie pojedynczych pracowników lub małych ich grup i najczęściej miały miejsce w działach produkcji, sprzedaży oraz administracji i obsługi klienta.
Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego w lutym 2013 r. na reprezentatywnej próbie dorosłych i aktywnych zawodowo Polaków przez NORSTAT, na zlecenie Instytutu Great Place To Work® Polska, niecałe 45 proc. Polaków uważa, że kierownictwo ich firmy prowadzi biznes w sposób uczciwy i etyczny. W stosunku do analogicznego badania, przeprowadzonego w 2011 r., to spadek o 7,5 punktów procentowych.
Jak wynika z badania Kandydat 2012, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl. prawie połowa potencjalnych kandydatów nie zdecydowałaby się na podjęcie pracy w firmie o złej reputacji. Największe znaczenie opinii o pracodawcy ma znaczenie dla specjalistów z branży IT, a najmniej wizerunkiem pracodawcy przejmują się osoby zatrudnione w branżach „wizerunkowych” – w marketingu i reklamie.
Z ostatniego raportu Monster Worldwide Polska dotyczącego najpopularniejszych branż wynika, że najłatwiej o pracę w branży IT, finansach i księgowości, sprzedaży oraz sektorze usług dla biznesu. Poszukiwanymi kompetencjami w wyżej wymienionych sektorach jest doświadczenie, kierunkowe wykształcenie oraz kompetencje miękkie i społeczne.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)

Złapał głodny programista złotą rybę
(jakiegoś zmutowanego śledzia), no i
jak zawsze trzy życzenia:
"Po-pierwsze, chce pokoju na całym świecie"
Biedna ryba na to:
- Sorrki, za trudne, inne poproszę.
- No to niech Windows 95 się nie zawiesza.
- Dobra już, może być pokój na całym świecie.
 
Polityka Prywatności