Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Państwo

Węgry - Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Państwo: Węgry
Języki urzędowe: węgierski
Kod telefoniczny: +36
Domena internetowa: .hu

Czy rozmowa przebiega według ściśle określonego schematu?

Rozmowa z reguły trwa 1/2 godziny, ale niektóre przedsiębiorstwa przeprowadzają kilka rozmów lub testów (sprawdzian z umiejętności zawodowych i test osobowościowy itp.). Schemat rozmowy

kwalifikacyjnej może się różnić w zależności od przedsiębiorstwa, ale towarzysząca jej atmosfera jest prawie zawsze formalna (nawet jeżeli jest przyjacielska). Kandydat powinien zachowywać się powściągliwie i poczekać, aż pracodawca rozluźni nieco atmosferę. Rozmowa skupia się zazwyczaj na sprawach zawodowych, ale coraz częściej poruszane są również kwestie związane z osobowością, umiejętnościami, podejściem, inteligencją i ogólnym zachowaniem kandydata. Kandydat powinien zawsze próbować dobrze się zaprezentować, wyjaśnić swoją motywację i powody, dla których powinien zostać przyjęty, oczywiście nie będąc przy tym zbyt aroganckim. Często osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną nawiązuje do CV kandydata. Ponadto osoby ubiegające się o pracę są prawie zawsze pytane o przyczyny odejścia z poprzedniej pracy i o pięć swoich najlepszych oraz najgorszych cech.

Kandydat może zadawać dowolne pytania na temat pracy, ale nie powinien na początku pytać o wynagrodzenie - tę kwestię zwykle podnosi pracodawca. Należy być jednak przygotowanym na konieczność odpowiedzi na pytanie dotyczące oczekiwań płacowych. Doradza się wówczas podanie przedziału, a nie dokładnej kwoty. Od osób kandydujących na stanowiska wymagające wysokich kwalifikacji (na przykład do pracy w biurze) oczekuje się, że same przedstawią swoje oczekiwania płacowe.

Jakie pytania są uznawane za niestosowne?

Na Węgrzech obowiązują przepisy antydys- kryminacyjne, co oznacza, że kandydat nie musi ujawniać pracodawcy „wrażliwych” informacji na swój temat (wyznanie, przynależność partyjna lub orientacja seksualna, planowana ciąża itp.). Jeżeli kandydat nie jest przekonany, czy pytania mają związek z pracą, może po prostu zapytać, do czego potrzebne są te informacje.


data ostatniej modyfikacji: 2014-08-28 08:50:44

źródło: Komisja Europejska, 2014, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
autorzy: doradcy EURES (sieć europejskich ofert pracy)

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
SWPS_220_uni.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura WSPiA
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności