Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Państwo

Islandia - Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Państwo: Islandia
Języki urzędowe: islandzki
Kod telefoniczny: +354
Domena internetowa: .is

Czy rozmowa przebiega według ściśle określonego schematu?

Rozmowy kwalifikacyjne trwają zazwyczaj od 30 minut do 1 godziny. Nie mająone z góry ustalonego schematu. Nie należy niczego ukrywać, warto też zwrócić uwagę, by nie akcentować nadmiernie swoich zalet, ale też ich nie umniejszać. Należy pamiętać o uprzejmości i zachować spokój.

Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu umożliwienie pracodawcy poznanie kandydata. Podczas jej trwania mogą paść pytania dotyczące życia osobistego. Pytania nie- związane z pracą stanowią mały procent pytań zadawanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej i mają zazwyczaj na celu ociepl enie atmosfery. Na etapie rozmowy pracodawca zazwyczaj posiada już pewną wiedzę na temat doświadczenia zawodowego kandydata z jego CV. Dzięki temu kandydat ma możliwość szczegółowego omówienia swoich umiejętności i zaprezentowania się jako odpowiednia osoba na dane stanowisko. Warto dołożyć wszelkich starań, by przekonać potencjalnego pracodawcę, że można dużo wnieść do firmy, i wyrazić gotowość wytrwałej pracy, by to osiągnąć.

Pytania dotyczące charakteru pracy są zawsze mile widziane, jednak omawianie kwestii wynagrodzenia należy odłożyć do chwili, gdy jest się pewnym, że dostało się pracę, chyba że pracodawca sam rozpocznie rozmowę na ten temat.

Na zakończenie rozmowy pracodawca z reguły informuje kandydata, kiedy się z nim skontaktuje. Jeżeli tego nie zrobi, najprawdopodobniej nie jest zainteresowany. Natomiast w przypadku braku odpowiedzi w podanym terminie warto skontaktować się z firmą i zapytać o wynik rozmowy.

Jeżeli przybycie na rozmowę nie jest możliwe, należy sprawdzić, czy istnieje możliwość przeprowadzenia rozmowy za pośrednictwem telekonferencji. Korzystanie z wideokonferencji w Islandii staje się coraz popularniejsze.

Jakie pytania są uznawane za niestosowne?

W Islandii obowiązują jasne przepisy anty- dyskryminacyjne. Pytania dotyczące stanu cywilnego i posiadania dzieci są dozwolone. Natomiast zadawanie pytań dotyczących orientacji seksualnej, poglądów politycznych i planów posiadania potomstwa nie jest dozwolone. Jeżeli padnie takie pytanie, najlepszym wyjściem z sytuacji jest delikatne zwrócenie uwagi, że jest ono krępujące oraz że zadawanie tego rodzaju pytań jest niezgodne z prawem.

data ostatniej modyfikacji: 2014-08-28 08:46:43

źródło: Komisja Europejska, 2014, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
autorzy: doradcy EURES (sieć europejskich ofert pracy)

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Studenci WSB
miniatura
 
Polityka Prywatności