Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Państwo

Hiszpania - Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Państwo: Hiszpania
Języki urzędowe: hiszpański
Kod telefoniczny: +34
Domena internetowa: .es

Czy rozmowa przebiega według ściśle określonego schematu?

Nie, rozmowa kwalifikacyjna może być mniej lub bardziej uporządkowana, formalna lub nieformalna. Może ją przeprowadzać kilka osób i może uczestniczyć w niej kilkoro kandydatów.

Osoba prowadząca rozmowę omówi CV kandydata, skupiając się na wykształceniu i szkoleniach, a także - w równym stopniu - na doświadczeniu zawodowym. Może wypytywać kandydatów o ich nastawienie i osobowość. Zechce również zapewne przekonać się, jaką osobą jest kandydat, jak reaguje w niektórych sytuacjach i czy pasuje do zespołu.

Oprócz pracownika działu kadr w rozmowie może również wziąć udział specjalista z konkretnej dziedziny, który będzie zadawał pytania merytoryczne związane z obowiązkami na danym stanowisku. Pracownik działu kadr skupi się na umiejętnościach

interpersonalnych i ogólnych oraz na warunkach pracy.

Kandydat może następnie zadać dodatkowe pytania. Rozmowę kończy ustalenie terminu decyzji oraz sposobu powiadomienia o wyniku rekrutacji. Przy pożegnaniu pracodawca powinien zobaczyć w kandydacie osobę entuzjastycznie nastawioną i oczekującą pozytywnej decyzji.

Warto pamiętać, że w trakcie całej rozmowy pracodawca obserwuje kandydata pod kątem komunikacji niewerbalnej, weryfikując w ten sposób prawdziwość jego słów. Kandydaci powinni szczerze odpowiadać na pytania o błędy i krytyczne uwagi. Wszyscy popełniamy błędy. Ważne jest, jaką naukę z nich wyciągamy. Podczas omawiania kwestii problematycznych należy okazywać optymizm i wyciągać pozytywne wnioski.

Słysząc niestosowne lub prowokacyjne pytania, warto zachować spokój. Trudne pytania zadaje się zwykle kandydatom na stanowiska kierownicze, specjalistom ds. sprzedaży i obsługi klientów.

Kandydaci mogą przećwiczyć swoją technikę na potrzeby rozmowy kwalifikacyjnej, korzystając z narzędzi dostępnych na stronach portaluhttp://www.todofp.es lub z trenera (symulatora) dla osób przygotowujących się do rozmowy, który znajduje się na stronie http://www.educastur.es.

Jakie pytania są uznawane za niestosowne?

Pracodawca nie powinien zadawać pytań należących do sfery ściśle prywatnej, przy czym niejednokrotnie, zwłaszcza w przypadku kobiet, kandydaci mogą usłyszeć pytanie o sytuację i rodzinną czy osobistą oraz o plany na przyszłość. Chociaż z reguły należy odpowiadać na wszystkie pytania, w tym wypadku można jednak uprzejmie zapytać: "Jaki ma to związek z pracą, o którą się ubiegam?".


data ostatniej modyfikacji: 2014-08-28 08:46:15

źródło: Komisja Europejska, 2014, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
autorzy: doradcy EURES (sieć europejskich ofert pracy)

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
WSPA_rekrutacja_220.png
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Warszawie
miniatura
 
Polityka Prywatności