Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Państwo

Belgia - Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Państwo: Belgia
Języki urzędowe: niderlandzki (północ), francuski (południe), niemiecki
Kod telefoniczny: +32
Domena internetowa: .be


Czy rozmowa przebiega według ściśle określonego schematu?

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj rozpoczyna się od przedstawienia się osób ją przeprowadzających. Następnie kandydat jest proszony o przedstawienie się. Osoba prowadząca rozmowę w pierwszej kolejności zadaje ogólne pytania, a następnie przechodzi do bardziej szczegółowych. Na koniec kandydat może zadać dodatkowe pytania. Rozmowa kończy się praktycznymi ustaleniami dotyczącymi terminu zapadnięcia decyzji i poinformowania kandydata o wyniku rekrutacji.

Rozmowa ma zazwyczaj oficjalny charakter i jest utrzymana w atmosferze profesjonalizmu. Kandydat powinien zachowywać się w również sposób profesjonalny przed rozmową i po jej zakończeniu. Należy mówić wyłącznie o kwestiach będących przedmiotem zainteresowania pracodawcy. Warto zwrócić szczególną uwagę na moment przedstawiania się osób prowadzących rozmowę. Zwracanie się do tych osób po imieniu jest dopuszczalne wyłącznie w przypadku, gdy one same stosują tę formę. Atmosfera rozmowy nie zawsze odzwierciedla ogólną atmosferę panującą w przedsiębiorstwie.

Jakie pytania są uznawane za niestosowne?

Osoba ubiegająca się o pracę nie ma obowiązku udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące wyznania, orientacji seksualnej, planów rodzinnych itp. Unikanie wypowiedzi na drażliwe tematy może być odebrane jako wyraz asertywności i potraktowane jako zaleta. Jeżeli kandydat odczuwa, że stał się przedmiotem dyskryminacji, ma prawo złożyć oficjalną skargę.

data ostatniej modyfikacji: 2014-08-28 08:44:47

źródło: Komisja Europejska, 2014, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
autorzy: doradcy EURES (sieć europejskich ofert pracy)

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
boks_do_przegl__du_uczelni_220x300.jpg
WSIiZ_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura SGGW
 
Polityka Prywatności