Rynek pracy w 2015 bardziej przyjazny dla młodych

Dział: praca.studentnews.pl

Najnowsza edycja Barometru Perspektyw Zatrudnienia pozwala z optymizmem spoglądać na polski rynek pracy w 2015 roku. Szefowie przedsiębiorstw ze wszystkich regionów kraju deklarują chęć zatrudnienia dodatkowych pracowników. Przewidywana poprawa sytuacji na rynku pracy to wiadomość dobra w szczególności dla młodych ludzi.

Barometr Perspektyw Zatrudnienia to okresowe badanie przeprowadzane przez agencję Manpower. 750 przedsiębiorców z Polski i ponad 65 000 z całego świata odpowiedziało na pytania dotyczące przewidywanych zmian w poziomie zatrudnienia firmy. Jak wynika z raportu, polscy pracodawcy po raz siódmy z rzędu deklarują chęć zatrudnienia dodatkowych pracowników. Prognoza zatrudnienia netto na pierwszy kwartał 2015 wynosi +5%.

- Raport potwierdza to, co wynika już od pewnego czasu z badań Głównego Urzędu Statystycznego - z każdym miesiącem bezrobocie w Polsce maleje. Optymizm pracodawców może wskazywać na to, że bieżący trend ma szansę utrzymać się dłużej i zapewnić nam okres stabilnej poprawy na rynku pracy. - mówi Marcin Kotus, współzałożyciel Feender.com, portalu gromadzącego oferty praktyk i staży zagranicznych.

Według badania, największy optymizm co do wzrostu zatrudnienia notuje się w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 250 osób (+11%), najmniejszy: w małych firmach zatrudniających od 10 do 45 pracowników (0%). Badanie wyróżniło też poszczególne sektory rynku - najczęściej nowych pracowników będą poszukiwać przedstawiciele branży przemysłowej (+9%) oraz handlu (+9%).

Raport dostarcza informacji o przewidywanych wzrostach zatrudnienia nie tylko w Polsce. Badanie objęło rynki pracy w 42 krajach. W 38 z nich pracodawcy spodziewają się wzrostu zatrudnienia.

- W pierwszym kwartale 2015 roku na światowym rynku pracy będzie utrzymywał się klimat umiarkowanego optymizmu. W ujęciu kwartalnym plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 22 z 42 badanych krajach i terytoriach, a osłabieniu w 12. - podaje Kotus z www.feender.com. - Natomiast w ujęciu rocznym wzrost prognoz odnotowano na 24 rynkach a spadek jedynie na 13. Najbardziej pozytywne plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia w ciągu I kwartału 2015 r. deklarują pracodawcy w Indiach, na Tajwanie i w Nowej Zelandii. Oznacza to, że młodzi ludzie rozważający podjęcie pracy lub stażu za granicą powinni rozważyć państwa będące mniej popularnymi miejscami emigracji zarobkowej Polaków. - ocenia przedstawiciel Feender.com.

Państwa, w których prognoza dla nadchodzących miesięcy jest ujemna to: Finlandia, Włochy, Holandia i Szwajcaria. Są to jednocześnie jedyne ujemne prognozy odnotowane w tej edycji badania.

Jak zauważają przedstawiciele serwisu pracy i staży Feender.com, stabilny wzrost poziomu zatrudnienia to bardzo dobra wiadomość dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową.

- Wyższy poziom zatrudnienia na rynku oznacza dla większości firm konieczność zmiany podejścia do rekrutacji. Firmy będą wciąż starały się zatrudniać osoby z odpowiednim doświadczeniem i nabytymi wcześniej umiejętnościami wymaganymi na oferowanym stanowisku, jednak o najlepszych kandydatów będzie się starać więcej pracodawców. Część firm będzie więc zmuszona zatrudniać pracowników, którzy nie spełniają ich wymagań w 100%, jednak wykazują się innymi zaletami, takimi jak zaangażowanie w wykonywaną pracę i chęć rozwoju - podsumowuje Marcin Kotus.


data ostatniej modyfikacji: 2015-01-07 09:24:55
Komentarze
 
Polityka Prywatności