Paid Internship - Junior PPC Marketing Specialist

Strona www: koyappc.com/
Lokalizacja:

Due to planned expansion, I’m looking for an intern, working approx. 70 hours a month, who will fill the role of Junior PPC Marketing Specialist (SEM, Facebook) in the future. All necessary training will be provided.

Polska Wersja poniżej

Paid Internship - Junior PPC Marketing Specialist (SEM,Facebook)

About the job:
KOYA (koyappc.com) is a new digital marketing agency, specializing in PPC Marketing and Performance Design, creating effective Google, Bing, Yandex and Facebook campaigns in English for international clients (currently including Australia, United Kingdom and Germany). Currently, the agency is a one-man band project, managed and operated by the founder. Due to planned expansion, I’m looking for an intern, working approx. 70 hours a month, who will fill the role of Junior PPC Marketing Specialist (SEM, Facebook) in the future. This position will be responsible for supporting me in analyzing search engine campaign results for both PPC and Facebook, solving problems, taking actions based upon analysis, building new search engine campaigns for clients and creating reports. All necessary training will be provided. This internship will last 3 months and will serve as a stepping stone for a successful candidate, as I plan on collaborating with the candidate on lasting basis.

About the founder:
Hi, I’m Art, a PPC Specialist and the Founder of KOYA. After almost 4 years in PPC Marketing working with companies of different sizes in Poland, I created KOYA - my own digital marketing agency, specializing in PPC marketing for English-speaking clients. The agency has been operational for almost a year now, and in this time, I worked and continue working with some great international clients, while striving to deliver excellent performance.

Tasks:

  • Learning about SEM, Facebook Marketing and Google Analytics

  • Campaign optimization through effective keyword research, text ad creation, bid management techniques, interest targeting, competitor analysis and campaign structuring.

  • Creating reports to understand performance of various marketing campaigns

  • Helping to conduct PPC Audits

  • Develop strong relationships with clients through regular correspondence and Skype meetings (in collaboration with me)

Requirements:

  • Advanced English Proficiency (C1-C2) - necessary prerequisite

  • Approx. 70 hours a month or 2 full working days a week

  • Good communication skills (written and verbal)

  • A desire and ability to learn quickly

  • Good analytical and problem-solving abilities

  • Strong attention to detail and excellent time management skills

  • Proficiency with Microsoft Excel

  • Interested in Marketing/Emerging Tech/Business Growth

Good command of English but don't know a lot about marketing? No worries. I can quickly teach you the ins and outs of the business.

Additional Benefits:

  • Flexible hours

  • Possibility of working from home

  • Relaxed work environment

  • Competitive salary

  • Constant communication in English

  • In-house training available to enhance & diversify skill set

  • Chance to progress your career rapidly with a growing agency

* Polska Wersja

Płatny Staż - Junior PPC Marketing Specialist (SEM, Facebook)

O pracy:
KOYA (koyappc.com) jest nową agencją reklamową, specjalizującą się w PPC marketingu oraz grafikach reklamowych, tworzącą efektywne kampanie w Google, Bingu, Yandexie oraz na Facebooku dla klientów międzynarodowych (m. in. dla Australii, Wielkiej Brytanii i Niemiec). Obecnie agencja składa się z jednej osoby - założyciela a zarazem specjalisty ds. PPC marketingu. W związku z planowanym rozwojem poszukuję stażysty w wymiarze 70 godzin miesięcznie, który w przyszłości zająłby miejsce Junior PPC Marketing Specialist. Osoba zatrudniona byłaby odpowiedzialna za wsparcie mnie w analizowaniu wyników kampanii PPC oraz Facebook, rozwiązywaniu problemów, podejmowaniu działań opartych na przeprowadzonych analizach, budowaniu nowych kampanii oraz przygotowywaniu raportów z uzyskanych wyników. Zapewniam potrzebne szkolenia. Planowany okres stażu (3 miesiące) byłby kamieniem milowym do podjęcia stałej współpracy.

O założycielu:
Cześć, nazywam się Art, jestem specjalistą ds. PPC oraz założycielem KOYA. Po prawie 4 latach pracy w PPC Marketingu, pracując z mniejszymi i większymi klientami w Polsce, stworzyłem KOYA - moją własną agencję marketingową, specjalizującą się w PPC marketingu dla anglojęzycznych klientów. Agencja istnieje od prawie roku i w tym czasie pracowałem i nadal współpracuję z wieloma klientami międzynarodowymi.

Obowiązki:

  • Nauka zagadnień dot. Search Engine Marketingu (SEM), Facebook Marketingu oraz Google Analytics

  • Optymalizacja kampanii przez efektywny wybór słów kluczowych, tworzenie reklam tekstowych, zarządzanie stawkami CPC, analizę konkurencji oraz tworzenie odpowiedniej struktury kampanii

  • Tworzenie raportów

  • Pomoc w przeprowadzaniu audytów PPC

  • Utrzymywanie relacji z klientami poprzez regularną korespondencję oraz spotkania przez Skype (przy moim wsparciu)

Wymagania:

  • Język angielski na poziomie C1-C2 - warunek konieczny

  • Dyspozycyjność - 70 godzin miesięcznie albo 2 pełne dni robocze (do uzgodnienia)

  • Dobre umiejętności komunikacyjne

  • Zdolność do szybkiego uczenia się

  • Zdolności analityczne i umiejętności rozwiązywania problemów

  • Dobra znajomość Microsoft Excel

  • Zainteresowanie Marketingiem/Technologiami/Biznesem

Świetnie znasz angielski, ale nie wiesz nic o marketingu? Nie ma problemu. Szybko nauczę Cię podstaw.

Oferuję:

  • Elastyczny czas pracy

  • Możliwość pracy z domu

  • Luźna atmosfera

  • Konkurencyjne wynagrodzenie

  • Ciągła komunikacja w języku angielskim

  • Możliwość wewnętrznych szkoleń w celu dywersyfikacji Twoich umiejętności

  • Szansa na szybki rozwój kariery w rozwijającej się agencji reklamowej

dodane przez KOYA