Dobrze się przygotuj do rekrutacji przez Skype’a

Dział: praca.studentnews.pl

Obecnie wiele osób korzysta ze Skype’a – komunikatora internetowego umożliwiającego użytkownikom prowadzenie darmowych rozmów i jednoczesne obserwowanie się za pomocą kamer. Najczęściej kontaktujemy się w ten sposób ze znajomymi czy z rodziną. Jednak coraz częściej Skype wykorzystują firmy, które tą drogą rekrutują pracowników. Taki sposób prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo wygodny zarówno dla pracodawcy, jak i kandydata, szczególnie, gdy obie strony dzieli spora ilość kilometrów.

Aby dobrze zaprezentować się podczas takiej rozmowy kwalifikacyjnej, prowadzonej przez Skype'a, warto się do niej solidnie przygotować. Należy bowiem pamiętać, że ma ona takie samo znaczenie, jak spotkanie twarzą w twarz z pracodawcą. Zadbajmy więc o:

Dress Code

Trzeba ubrać się elegancko i schludnie, jak na rozmowę rekrutacyjną przystało. Niekoniecznie musi to być garnitur choć jest to mile widziane. Pewne jest, że nikt nie powinien być w dresie. I choć kamera obejmuje tylko górną partię ciała, lepiej założyć kompletny strój, łącznie z butami. Na wypadek, gdybyśmy musieli na chwilę wstać i odejść od komputera.

Otoczenie

Należy zwrócić uwagę, aby w naszym otoczeniu, widzianym okiem kamery, panował porządek. Najlepiej ustawić komputer, przez który będziemy rozmawiać w ten sposób, aby mieć za plecami gładką, jasną ścianę, wtedy nic nie będzie rozpraszać rozmówcy, a kandydat wypadnie bardziej profesjonalnie.

Spokój

Choć rozmowa odbywa się w domowym zaciszu, ma charakter oficjalny. Warto zadbać, aby na czas jej prowadzenia była w domu cisza i aby nikt z domowników nie zakłócał nam spokoju. Na czas rozmowy najlepiej też wyciszyć lub wyłączyć telefon komórkowy.

Login Skype
Osoba rekrutująca musi znać nasz login do Skype'a. Powinien on być profesjonalny. Jeśli posługujemy się już loginem typu "misiaczek79", najlepiej na potrzeby rekrutacji, założyć na Skypie nowe konto, którego nazwa będzie związana z naszym nazwiskiem. I ten login podać do kontaktu potencjalnemu pracodawcy.

Jakość połączenia

Należy sprawdzić, czy mamy dobre połączenie z Internetem i czy mikrofon oraz kamera działają, jak należy. Jeśli w trakcie rozmowy nastąpią zakłócenia w połączeniu i nie dosłyszymy pytania, trzeba poprosić o jego powtórzenie. Podczas rozmowy nie należy przełączać widoku rozmówcy na pełny ekran - dobrze jest widzieć też siebie.

Zachowanie

Trzeba aktywnie słuchać tego, co mówi rekruter. Nie należy rozglądać się dookoła czy patrzeć w dół, tylko przez cały czas utrzymywać z rozmówcą kontakt wzrokowy. Podczas rozmowy nie klikaj w klawiaturę i nie szukaj informacji w Internecie. To jest niedozwolone.

Rekrutację przez Skype'a bardzo często przeprowadza mieszcząca się na Śląsku firma Politan - polski producent artykułów gospodarstwa domowego. - Sprzedajemy nasze produkty na terenie całej Polski i potrzebujemy przedstawicieli w różnych regionach. Także w centrali firmy, w Rybniku pracują osoby pochodzące nie tylko ze Śląska, ale też odległych stron Polski, a nawet świata. - mówi Anna Sitek z działu HR firmy Politan. - Dlatego podczas rekrutacji często wykorzystujemy komunikację z kandydatami przez Skype'a. Tak przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna merytorycznie niczym nie różni się od spotkania twarzą w twarz, a jest znacznie wygodniejsza, zarówno dla osób ubiegających się o pracę, jak i dla naszej firmy. Kandydat, który nie musi przyjeżdżać na rozmowę z odległej miejscowości oszczędza swój czas i pieniądze, a my możemy szybko i sprawnie taką rozmowę przeprowadzić w każdym zacisznym miejscu w firmie. Tuż przed rozmową testujemy łącze - osoba rekrutująca wysyła do kandydata nazwę użytkownika i prosi o przesłanie nazwy użytkownika kandydata. Chcemy uniknąć sytuacji, aby podczas właściwej rozmowy wystąpiły problemy. Jeżeli pierwszym etapem w rekrutacji "face to face" są zadania, to "kandydat Skype" otrzymuje je wcześniej na maila i odsyła je tuż przed rozpoczęciem rozmowy. Jak już wspomniałam, taka rozmowa ma identyczne znaczenie jak osobiste spotkanie więc warto się do niego dobrze przygotować. Zwłaszcza, że w najbliższym czasie rekrutacja online nie powinna już nikogo dziwić.


data ostatniej modyfikacji: 2017-09-04 10:30:06
Komentarze
 
Polityka Prywatności