Niż demograficzny a rynek pracy. Sprawdź jakie profesje mają przyszłość

Dział: praca.studentnews.pl

Dane demograficzne wskazują, że od lat powojennych dzietność wyraźnie spada i od 1990 roku nie wzniosła się powyżej wartości 2, niezbędnej do zastępowania pokoleń. Tym samym polskie społeczeństwo się starzeje.

Co więcej, od transformacji ustrojowej liczba dzieci przypadających na rodzinę spada. W 1990 wskaźnik dzietności wynosił 1,989, w 2000 roku wynosił 1,376 a w 2015 roku 1,289. Z tego względu wskaźnik przyrostu naturalnego (na 1000 mieszkańców) również spada. Od 1997 roku nie osiągnął wartości 1 a w latach 2002-2005 i 2013-2016 miał nawet wartość ujemną[1].

- Demografia jest jednym z kluczowych wskaźników kształtujących rynek pracy. Warunkuje zarówno dostęp do młodych pracowników, jak i liczbę ludzi na emeryturze do utrzymania w ramach powszechnego systemu ubezpieczeń - komentuje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland - Dlatego już dzisiaj młodzi ludzie powinni brać pod uwagę także ten czynnik, przy wyborze swojej ścieżki kariery. Żyjemy coraz dłużej i coraz starsi ludzie będą potrzebowali opieki medycznej. Sama medycyna wciąż się rozwija, lekarskie specjalizacje są coraz węższe. Dlatego młodzi ludzie, którzy wybiorą ten kierunek rozwoju, mogą być pewni, że w przyszłości będą mieli dużo pracy - komentuje Anna Wicha. - Z drugiej strony pediatria czy neonatologia mogą dostać dodatkowy impuls poprzez programy wspierające demografię.

Zdaniem ekspertki wśród zawodów, które nie muszą się obawiać niżu demograficznego, wymienić można:

Lekarze

W szczególności obawiać się nie muszą lekarze wyspecjalizowani w dziedzinach często powiązanych z podeszłym wiekiem, na przykład kardiolodzy, reumatolodzy czy geriatrzy. W Polsce między 2000 a 2015 przewidywana długość życia wzrosła o niemal 4 lata z 73,7 do 77,5 roku. Trend jest widoczny na całym świecie[2].

- Coraz starsi ludzie będą potrzebowali opieki medycznej. Sama medycyna wciąż się rozwija, lekarskie specjalizacje są coraz węższe. Dlatego młodzi ludzie, którzy wybiorą ten kierunek rozwoju, mogą być pewni, że w przyszłości będą mieli dużo pracy - komentuje Anna Wicha. - Z drugiej strony pediatria czy neonatologia może być mniej pewnym wyborem. Niż demograficzny oznacza, że pediatrzy i neonatolodzy mogą mieć mniej pacjentów.

Pielęgniarki i opiekunowie osób starszych

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, wzrośnie zapotrzebowanie na personel zapewniający opiekę, na przykład pielęgniarki, pielęgniarzy, asystentów osób starszych i opiekunów.

- Pielęgniarstwo w Polsce stereotypowo wiązane jest z kobietami. Jednak konieczność opieki nad starszymi pacjentami może to zmienić - uważa Anna Wicha. - Opieka nad pacjentami często wymaga siły fizycznej, a tej więcej mają mężczyźni.

Oprócz personelu pracującego w domach opieki, szpitalach i przychodniach zwiększy się zapotrzebowanie na opiekunów dojeżdżających do osób starszych w ich domach.

Przemysł rozrywki

Zdaniem Anny Wicha coraz starsze społeczeństwo oznacza wzrost liczby ludzi, którzy mają więcej wolnego czasu.

- Ludzie na emeryturze nie mają już kredytów, mają za to stabilne źródła dochodów oraz czas wolny - mówi Anna Wicha - W Polsce panuje wiele stereotypów dotyczących osób starszych. Dlatego tym bardziej specjaliści zapewniający rozrywkę, od warsztatów z nordic walking, przez kursy językowe i muzyczne, aż po bardziej innowacyjne formy, stanowią w naszym kraju wciąż niezagospodarowaną niszę.

Specjaliści od nowych technologii

Starsze, bardziej schorowane społeczeństwo jest kolejnym bodźcem do rozwoju nowoczesnych technologii. Kurczący się zasób pracowników i osób do opieki w połączeniu z coraz większą grupą osób, którymi trzeba się opiekować, poskutkuje rozwojem telemedycyny, automatycznych asystentów czy internet of things.

- Włoskie miasteczko Bolzano już kilka lat temu wdrożyło program opieki nad starszymi mieszkańcami poprzez rozbudowane systemy sensorów w domach oraz oprogramowanie do analizy pozyskiwanych danych w czasie rzeczywistym - mówi Anna Wicha - Sensory kontrolują temperaturę, sprawdzają, czy lokator jest przytomny oraz gdzie się orientacyjnie znajduje. Niektórzy ludzie mają nawet piekarniki ze specjalnymi kodami paskowymi, które zmieniają się w zależności od temperatury. Gdy wkładane jedzenie jest zamrożone, rozpozna to po zeskanowaniu kodu i włączy inny program[3] - tłumaczy ekspertka. - Dzięki zaawansowanej technologii starsi ludzie dłużej są samodzielni i niezależni, a specjaliści odpowiedzialni za projektowanie takich rozwiązań z pewnością nie będą mogli narzekać na pracę.

Podsumowanie

w 1908 roku nie więcej niż 1 proc. populacji mógł spodziewać się dożycia setnych urodzin. W 2012 roku odsetek ten osiągnął ponad 30 procent[4].

- Rosnąca długość życia i rozwój medycyny to czynniki, od których nie da się uciec. Emigracja też niewiele pomoże, chyba, że młodzi Polacy wybiorą, na przykład, Somalię, w co wątpię - mówi Anna Wicha. - Dlatego najlepszym wyjściem jest postrzeganie tych zmian nie jako zagrożenia, ale szansy i nowych możliwości - podsumowuje ekspertka.


[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludno%C5%9B%C4%87_Polski#Obecne_urodzenia_i_zgony

[2] http://apps.who.int/gho/data/node.main.688

[3] https://www.ibm.com/blogs/internet-of-things/elderly-independent-smart-home/

[4] https://www.ibm.com/blogs/internet-of-things/elderly-independent-smart-home/


data ostatniej modyfikacji: 2017-06-06 12:57:50
Komentarze
 
Polityka Prywatności