Medycyna czy ekonomia – studenci oceniają perspektywy po studiach

Dział: praca.studentnews.pl

Aż 70 proc. studentów kierunków medycznych bardzo dobrze ocenia swoje szanse na zatrudnienie. O pracę nie martwią się również absolwenci studiów inżynierskich jak pokazują pierwsze wyniki raportu Start na Rynku Pracy. Czy niegdyś popularne kierunki jak prawo czy ekonomia przestały być dobrą inwestycją w przyszłość?

Niezmiennie od lat studenci kierunków medycznych oraz inżynierskich pozytywnie oceniają szanse na znalezienie pracy. Z tegorocznej edycji badania przeprowadzonego w ramach projektu Start na Rynku Pracy wynika, że, aż 70 proc. respondentów studiujących kierunki medyczne dobrze i bardzo dobrze ocenia perspektywy na zatrudnienie w swojej specjalizacji. Kolejne pozycje zajmują: elektronika, elektryka, telekomunikacja, na których 61 proc. studentów dobrze i bardzo dobrze widzi swoje perspektywy na rynku pracy. Pomimo, że programiści i specjaliści komputerowi ze względu na coraz szybszy rozwój technologiczny są najczęściej poszukiwaną grupą pracowników to tylko 60 proc. studentów matematyki oraz informatyki szacuje swoje szanse na zatrudnieni jako dobre oraz bardzo dobre. Zaskakujące może być również to, że tylko 58 proc. studentów kierunków ekonomiczno-finansowych, ocenia pozytywnie swoje szanse na pracę po zakończeniu kształcenia, a przecież w powszechnej opinii są to prestiżowe studia po ukończeniu, w których łatwo znaleźć dobrze płatną pracę.

Najsłabiej swoją wartość na rynku pracy oceniają przedstawiciele nauk humanistycznych, wśród których jedynie 39 proc. dobrze ocenia swoje perspektywy. Ponad 25 proc. studentów z tej grupy zakłada, że nie znajdzie pracy w wyuczonym zawodzie.

Wielu pracodawców podkreśla, że odbyte praktyki, staże, działalność akademicka mają znaczący wpływ na wybór kandydata spośród wielu innych, którzy ukończyli ten sam fakultet. Wiedza teoretyczna jaka została nabyta w trakcie studiów w połączeniu z dodatkowymi aktywnościami może stać się przepustką do wymarzonej pracy. Najważniejsze jest dobre zaplanowanie swojej ścieżki rozwoju, jest wiele instytucji oraz podmiotów pomagających studentom, z których warto korzystać. Studia to czas kiedy młodzi ludzie powinni angażować się w wiele inicjatyw, które będą procentować w przyszłości. - radzi Karol Leszczyński, dyrektor programu Start na Rynku Pracy.

Gdzie absolwenci chcieliby pracować?

W Polsce jest ok. 20 tysięcy dużych firm zatrudniających powyżej 50 pracowników (dane GUS z 2015 roku). Blisko 36 proc. absolwentów planuje podjąć pracę w właśnie takich przedsiębiorstwach. Mimo, że coraz większą popularność zyskuje samozatrudnienie tylko 19 proc. żaków deklaruje chęć obrania takiej ścieżki kariery. Aż 24,3 proc. studentów jeszcze nie wie gdzie chciałoby pracować po zakończeniu studiów, co wskazuje jak istotna jest rola doradcza ze strony uczelni, biur karier oraz potencjalnych pracodawców.

Badanie zrealizowane przez Fundacje Inicjatyw Młodzieżowych w ramach programu Start na Rynku Pracy w styczniu 2017 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej dla 12 grup kierunków próbie studentów.

Artykuł powstał dzięki wsparciu Fundacji PZU.

Start na Rynku Pracy to pierwszy w Polsce projekt badawczy na tak dużą skalę, skierowany do środowiska akademickiego. Podczas I edycji z 2016 r. przebadanych zostało ponad 2000 studentów, kilkadziesiąt urzędów pracy, uczelni, biur karier oraz pracodawców w całej Polsce. Celem realizowanych w projekcie badań jest zdiagnozowanie wyzwań stojących przed studentami i absolwentami zaczynającymi karierę zawodową oraz prowokowanie aktywnego dialogu pomiędzy pracodawcami, studentami oraz podmiotami odpowiedzialnymi za szkolnictwo. Projekt objęty jest patronatem Wicepremiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Rozwoju i Finansów, Wicepremiera Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Elżbiety Rafalskiej.


data ostatniej modyfikacji: 2017-04-07 14:23:58
Komentarze
Ostatnie:
29.12.2017 21:28
Dodał(a): ~Natalia
Też słyszałam od znajomych dobre opinie o tej firmie. Osobiście nie miałam potrzeby korzystać z ich usług, ale gdybym miała problemy, żeby znaleźć pracę to czemu nie.. :)
29.12.2017 12:47
Dodał(a): ~Marta
Ja po kierunku medycznym znalazłam pracę dzięki irspoland.com. Zgłosiłam się do nich, bo słyszałam, że dobrze rekrutują i pomagają znaleźć pracę. Przekonałam się, że naprawdę tak jest
 
Polityka Prywatności