Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytaniaW ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Praca - artykuły

Czeka nas rok pracownika

Dział: praca.studentnews.pl

W 2017 r. pracownicy nie będą mieli większego problemu z poprawą swojej sytuacji na rynku pracy. Firmy będą o nich zabiegały, a pensje wciąż będą rosły.

Wszystko wskazuje na to, że rozpoczynający się nowy rok dla pracowników nie będzie gorszy niż poprzedni. A przecież już w 2016 r. mogli oni spać spokojnie. Na koniec listopada 2016 r. stopa bezrobocia wyniosła 8,2 proc. i była o 1,4 pkt proc. niższa niż przed rokiem. - I choć na początku roku wskaźnik bezrobocia zawsze idzie w górę, to w tym roku nie spodziewam się jego większego wzrostu. Pomimo tego, że prace sezonowe już się zakończyły, to firmy wciąż rekrutują - mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor portalu InfoPraca.pl. Jego zdaniem na koniec 2017 r. stopa bezrobocia rejestrowanego może nawet zbliżyć się do 7,5 proc. - Większego spadku raczej nie będzie, bo rosnące szybciej niż wydajność pensje pracowników są niekorzystne dla gospodarki. Obawiam się, że to może hamować tegoroczne tempo wzrostu gospodarczego - dodaje dyrektor portalu InfoPraca.pl

Stawki mocno w górę

Obecnie pracę najszybciej znajdują specjaliści i fachowcy - informatycy, budowlańcy, operatorzy maszyn czy pracownicy przetwórstwa przemysłowego. - Firmy, w których brakuje kadr, robią wszystko, by tych pracowników zdobyć. Coraz częściej jedni podkupują najlepszych innym - mówi Marek Jurkiewicz.

To powoduje wzrost presji płacowej. Z ankiety przeprowadzonej przez portal InfoPraca.pl wynika, że w ubiegłym roku po podwyżkę wynagrodzenia poprosiło już 45,31 proc. osób, które wzięły udział badaniu. Wyższe stawki udało się wynegocjować co drugiej osobie. - Podwyżek domagają się dziś nie tylko pracownicy kluczowych branż, ale także tych, w których deficyt pracowników nie jest jeszcze największy - tłumaczy Jurkiewicz.

Tegoroczne pensje będą rosły także w wyniku decyzji rządu o podwyższeniu minimalnego świadczenia. Od 1 stycznia minimalna pensja wynosi 2 tys. zł. To o 8,1 proc. więcej niż w poprzednim roku. - Podwyższenie najniższego świadczenia zmusza przedsiębiorców do podwyżek pensji także i innych pracowników. Inaczej struktura wynagrodzeń w firmie zostanie zachwiana. Dlatego sądzę, że w 2017 r. średnie wynagrodzenia pójdą w górę o co najmniej 3,5 - 4,2 proc. - tłumaczy Jurkiewicz.

Reforma emerytalna pogłębi deficyt pracowników

Zgodnie z nową ustawą emerytalną od 1 października 2017 r. kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65. Tym samym nowe przepisy cofają nas do czasów sprzed reformy emerytalnej z 2012 r. Może to pogłębić deficyt pracowników w niektórych branżach. Dlatego zdaniem Jurkiewicza - firmy w tym roku będą intensywnie pracować nad stworzeniem specjalnych programów skierowanych do osób starszych. - Nie możemy sobie pozwolić na ich odejście, więc trzeba zrobić wszystko, by opłacało im się zostać na rynku pracy dłużej - podsumowuje Jurkiewicz.


data ostatniej modyfikacji: 2017-01-10 15:43:17
Komentarze

Podatki


Tax-Pol-220_1.jpg

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
w Polsce
Collegium_Da_Vinci_boks_220_PL.jpg
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura