Programista pilnie potrzebny

Dział: praca.studentnews.pl

Analitycy już od dawna podkreślają dotkliwy w skutkach brak specjalistów w branży IT. Szacuje się, że rynek potrzebuje kilkudziesięciu tysięcy pracowników i deficyt ten będzie się pogłębiał. Problem w dużym stopniu dotyczy programistów, który należą do jednych z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Warto więc zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy oraz konsekwencjami, a jednocześnie zadać pytanie o możliwe rozwiązania, które pomogą zmienić sytuację na rynku.

Skąd ten deficyt?

Przyczyn rosnącego deficytu wśród programistów można wskazać wiele. Przede wszystkim warunkują to dynamiczne zmiany na rynku i fakt, że specjaliści potrzebni są w wielu sektorach, których rozwój związany jest z tworzeniem aplikacji i systemów. Podaż na pracowników utrzymuje się na poziomie, którego nie są w stanie pokryć absolwenci wchodzący na rynek pracy. Tym bardziej, że część specjalistów emigruje i planuje swoją karierę zawodową za granicą.

Polska przyciąga pracodawców

Europa Środkowo-Wschodnia w ostatnich latach zyskała w oczach zagranicznych inwestorów. Do tworzenia oddziałów właśnie w tym rejonie przyczynia się korzystna strefa czasowa, bliskość kulturowa, a przede wszystkim dostępność specjalistów. Zagraniczne firmy cenią u nas wiedzę, doświadczenie i wysokie kwalifikacje. Przejściowym problemem w początkowym okresie okazały się braki infrastruktury, jednak szybko je rozwiązano, budując zaplecze biurowe i centra outsourcingowe. Nowe firmy to nowe miejsca pracy, a co za tym idzie szanse. Niestety, aktywna rekrutacja specjalistów IT, szybko ujawniła deficyty kadrowe na rynku.

Kształćmy specjalistów!

Niektórzy analitycy rynku wskazują, że rozwiązaniem byłaby intensyfikacja kształcenia na kierunkach informatycznych, ze szczególnym naciskiem na programowanie i coraz bardziej popularne zagadnienia Big Data. Warto jednak podkreślić, że tworzenie nowych kierunków pozwoli wykształcić specjalistów dopiero w dłuższej perspektywie. Samo przygotowanie planu dydaktycznego na danej uczelni i uruchomienie kierunku wymaga czasu, a pierwsi absolwenci wejdą na rynek pracy dopiero po kilku latach. Poza tym dynamicznie zmieniający się rynek sprawia, że często wiedza przekazana na początku studiów, w momencie uzyskiwania dyplomu jest już nieaktualna, a tym samym zbędna, podczas gdy absolwent nie zna najnowszych trendów, technologii i rozwiązań, z których korzystają programiści.

Specjalistów potrzeba już teraz, a z każdym rokiem różnica między popytem i podażą będzie tylko wzrastać. Rozwiązaniem mogą być alternatywne opcje zdobywania potrzebnych kwalifikacji w postaci kilkumiesięcznych, intensywnych kursów, sprofilowanych pod kątem konkretnych umiejętności, które pozwalają płynnie wejść na rynek pracy. Mogą być one opcją dla osób, które szukają nowego miejsca na rynku pracy, ponieważ pozwalają na szybkie przekwalifikowanie się. Dla przykładu, w kursach Software Development Academy mogą uczestniczyć osoby, które do tej pory w ogóle nie miały styczności z programowaniem. W związku z brakami kadrowymi branża IT w większym stopniu stawia się na umiejętności bazowe, a nie te specjalistyczne. Zaletą takiego kursu jest również ścisłe dostosowanie do potrzeb rynku pracy. Podczas planowania szkolenia brana jest pod uwagę specyfika i wymagania lokalnego rynku, a na realizowany materiał i zakres tematyczny mają wpływ firmy partnerskie, który aktywnie poszukują wśród uczestników przyszłych pracowników.

Rekrutacja w nowej odsłonie

W związku z brakiem specjalistów, zmienia się także sposób poszukiwania pracowników. Firmy są coraz bardziej świadome, że chcąc stworzyć silny zespół, muszą najpierw w niego zainwestować. Stąd współpraca z uczelniami wyższymi i organizacja programów staży oraz praktyk. Długoterminowa strategia zakłada inwestowanie w młodych pracowników, co w perspektywie lat pozwala stworzyć lojalny zespół.

Firmy i ich działy HR korzystają też z alternatywnych opcji szukania pracowników. Standardowa rekrutacja z dostępem jedynie do CV bywa niewystarczalna, zwłaszcza, że bardziej niż wiedza, którą potwierdza dyplom, liczą się umiejętności. Często przywoływanym zarzutem w stosunku do systemu kształcenia jest właśnie zbytni nacisk na teoretyczne przygotowanie, w stosunku do praktycznego wymiaru zajęć, a także niedobór wśród wykładowców praktyków, którzy są w stanie pokazać rynkowe rozwiązania i rzeczywiste problemy zespołów, zamiast tylko przekazywać wiedzę książkową. Dlatego też firmy chętnie angażują się w nowe przedsięwzięcia, które pozwalają im lepiej poznać przyszłego pracownika. Przykładem jest współpraca ze akademią programowania Software Development Academy. Powstała ona jako odpowiedź na zapotrzebowanie grupy pracodawców, związane z brakami kadrowymi. W trakcie kursów przedstawiciele firm mogą na bieżąco śledzić postępy uczestników, co stanowi element weryfikacji technicznej pod kątem jakości wytwarzanego kodu. Pozwala to lepiej sprawdzić czy dana osoba będzie odpowiadać ich oczekiwaniom i poradzi sobie ze stawianymi przed nimi zadaniami.

Podczas kursu przyszli programiści pracują na konkretnych przykładach, w realiach funkcjonowania przedsiębiorstw IT, co znacznie ułatwia im wejście w nowe obowiązki już w miejscu pracy. Organizatorzy przyjęli także nowy model rozmów rekrutacyjnych, oparty o schemat tzw. szybkich randek z absolwentami, które organizowane są po zakończeniu każdego kursu. Podczas spotkania, absolwenci mogą w jednym miejscu porozmawiać z kilkoma firmami, zamiast rozsyłać CV i czekać na telefon. Dla działów HR to wygodna opcja, która pozwala wybrać osoby najlepiej pasujące do ich zespołu oraz specyfiki pracy.

Co przyciąga programistów?

Tym, co przyczynia się do zainteresowania zawodem programisty, poza dobrymi zarobkami, jest zmieniający się stereotyp osoby uprawiającej ten zawód. Posługując się utrwalonym wizerunkiem, widzimy kogoś wpatrzonego w ekran niemal przez całą dobę, z brakiem czasu i chęci na życie prywatne. Tymczasem programista nie różni się od specjalistów w innych dziedzinach, choć rzeczywiście jest to zawód wymagającym posiadania określonych cech, jak umiejętność analitycznego myślenia czy zdolność rozwiązywania problemów, ale także wymagający pasji. Jest to niezwykle ciekawy zawód z dużymi perspektywami rozwoju, ponieważ pozwala na pracę przy różnorodnych projektach. Dobrym zarobkom często towarzyszą też podróże, które są wartością dodaną.

Autorem komentarza jest Piotr Mazur, Wiceprezes Zarządu Software Development Academy.


Software Development Academy to pierwsza w Polsce Akademia Programowania. Jej kursy z zakresu JAVA, PHP+JavaScript, Android, iOS, .NET, C++, pozwalają od zera nauczyć się programowania. Akademia realizuje kursy w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie.


data ostatniej modyfikacji: 2016-06-28 10:59:20
Komentarze
 
Polityka Prywatności