Najpierw rekrutacje, potem wynagrodzenia: prognoza dla rynku pracy na rok 2016

Dział: praca.studentnews.pl

Według badania „Prognoza HR 2016” przeprowadzonego przez HRM partners, największym wyzwaniem firm w przyszłym roku będzie pozyskanie najlepszych pracowników – 55% respondentów wskazuje to jako priorytet. To dobra wiadomość dla kandydatów, którzy zyskują mocniejszą pozycję negocjacyjną. Zmiany w systemach wynagrodzeń planuje niespełna połowa badanych.

Widoczna zmiana rynku pracy na rynek pracownika zmusiła specjalistów personalnych do wyjścia ze strefy komfortu: najpilniejszym priorytetem wg 55% respondentów badania będzie pozyskanie kandydatów odpowiedniej jakości. Okazuje się bowiem, że ponad 50% firm ma problemy z pozyskaniem specjalistów wąskich dziedzin kluczowych dla rozwoju ekspertyzy organizacji a ponad 40% z pozyskaniem osób z wykształceniem technicznym. Najbardziej poszukiwane kompetencje to orientacja biznesowa, umiejętności komunikacyjnych i interpersonalne oraz otwartość na zmiany i elastyczność.

Z wynagrodzeniami można jeszcze poczekać

51% badanych nie planuje w przyszłym roku zmian w systemach wynagrodzeń. Konsultanci HRM partners przewidują jednak, że po intensywnych rekrutacjach, w drugiej połowie roku, przyjdzie czas na rewizję tego obszaru. Jak zauważali bowiem respondenci badania, kandydaci robią się coraz bardziej roszczeniowi i coraz częściej rezygnują z ofert. Konkurowanie świadczeniami może zatem okazać się języczkiem u wagi w pozyskaniu tych najlepszych. Największe zainteresowanie rewitalizacją systemów wynagradzania sygnalizują polskie firmy średniej wielkości (zatrudniające od 200 do 500 pracowników), które zapewne najsilniej odczuwają niską atrakcyjność swoich praktyk płacowych w stosunku do większych konkurentów.

Dział personalny coraz śmielej spogląda w kierunku biznesu

Dobrą wiadomość przynoszą też wyniki badania w zakresie świadomości biznesowej przedstawicieli działów personalnych. Na pytanie o to, jaki powinien być HR w kolejnych latach, 20% respondentów odpowiedziało "biznesowy", 17% - "elastyczny" a 7% - "skuteczny".

Wyniki badania wyraźnie wskazują, że respondenci widzą potrzebę zbliżenia się HR-u do biznesu. To świetna wiadomość. Ścisłe powiązanie naszej pracy ze strategią biznesową firmy pozwala na terminowe dostarczanie organizacji umiejętności, które są niezbędne do efektywnego działania. Wymaga to elastyczności i świadomości biznesowej. W tym kierunku powinno rozwijać się myślenie o kapitale ludzkim, bo to na nim budowana jest przewaga konkurencyjna. Kto tego nie dostrzeże na czas właśnie teraz, kiedy wraca rynek kandydata, szybko może znaleźć się w kłopocie, bo po prostu zabraknie mu dobrych pracowników. - podsumowuje Piotr Sierociński, Dyrektor Generalny HRM partners.

Szczegółowy raport z badania do pobrania na stronie www.hrmpartners.pl/publikacje/raporty

Raport z badania

Badanie zrealizowane w listopadzie 2015 na grupie 150 średnich i dużych firm działających w Polsce.

Partnerzy badania: HRK S.A. i miesięcznik "Personel i Zarządzanie".


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 20:41:09
Komentarze
 
Polityka Prywatności