Blokada internetu w pracy

Dział: praca.studentnews.pl

O tym, że pracownicy korzystają z portali społecznościowych w godzinach pracy wie większość pracodawców. W związku z tym bardzo często decydują się oni na blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych nie tylko po to, aby zwiększyć produktywność, lecz również po to, aby zapobiec wyciekom informacji z firmy.

Zatarła się trochę granica pomiędzy życiem prywatnym, a życiem służbowym i pracowniczym. Sieci społecznościowe się przenikają, firmy są obecne w sieciach typowo społecznościowych, jak np. Facebook, a z kolei osoby prywatne publikują swoje informacje na portalach teoretycznie biznesowych, typu LinkedIn – tłumaczy newsrm.tv Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług Global Document Outsourcing, Xerox Polska. Przez udostępnianie informacji na stronach internetowych, osoby postronne w łatwy sposób mogą się dostać do różnych informacji na temat firm. W dzisiejszych czasach do pozyskania poufnych dokumentów wystarczy tak naprawdę komputer i internet. Pracodawcy muszą zmierzyć się z cyfrową rewolucją i szukać rozwiązań, a nie udawać, że problemu nie ma, ponieważ blokowanie stron pracownikom nie jest rozwiązaniem.

Widzimy taką sytuację, że pracownicy banków czy instytucji publicznych w pracy komunikują się za pomocą maili czy notatek służbowych, ale w tym samym czasie, często z przyjaciółmi z pracy kontaktują się przez swoje prywatne konta na portalach społecznościowych – mówi newsrm.tv Magdalena Dziewguć, Dyrektor Programowy w Fundacji Rozwoju Kompetencji Strategicznych oraz Head of Google for Work CEE. Tworzą się przez to dwa równoległe światy komunikacyjne i pewne jest, że jedynie jeden z nich przetrwa próbę czasu. Warto zaznaczyć, że już w tym momencie wysyłamy coraz mniej maili i co ciekawe uważa się je już za technologię przestarzałą, ponieważ znaleźliśmy bardziej efektywne formy komunikacji.


data ostatniej modyfikacji: 2015-10-01 15:45:02
Komentarze
 
Polityka Prywatności