Serwis, który chce rozwiązać problemy HR w branży IT

Dział: praca.studentnews.pl

Szybki rozwój branży IT sprawia, że z roku na rok wzrasta popyt na specjalistów w tej dziedzinie. Eksperci zgodnie podkreślają - rynek pracy IT to rynek pracownika, a proces rekrutacji pracowników nie zawsze przynosi efekty, jest kosztowny i żmudny. Odpowiedzią na potrzeby potencjalnego pracodawcy ma być serwis 67jobs, który jak twierdzą twórcy, “demokratyzuje” proces rekrutacji przez aktywowanie społeczności specjalistów IT. Na czym ma polegać tego rodzaju innowacyjność?

Ciągły deficyt

Rynek IT w Europie wciąż się rozwija. Według raportu opublikowanego przez UE tylko w 2016 roku powstanie blisko 700 tysięcy nowych miejsc pracy związanych z nowymi technologiami. Wśród najbardziej poszukiwanych pracowników wymienia się programistów i twórców aplikacji, w tym aplikacji mobilnych, ekspertów wsparcia technicznego i bezpieczeństwa.

Trudności rekrutujących

Jak podkreślają przedstawiciele firm, proces pozyskania pracownika bywa bardzo czasochłonny, a jednocześnie dość kosztowny i niestety często nieefektywny.

Przed powstaniem serwisu odbyliśmy wiele rozmów z właścicielami software house'ów i firm informatycznych. Większość zgodnie zauważała, że zgłaszające się osoby lub te przedstawione przez agencje pośrednictwa pracy, często nie spełniają określonych warunków dotyczących kompetencji i doświadczenia, albo po prostu nie pasują do zespołu charakterologicznie - wyjaśnia Yuriy Hnatyuk, twórca serwisu 67jobs.

Brak zasobów i kompetencji HR uzupełniane są zwykle przez outsourcing i usługi headhunterskie. Koszt obsługi procesu rekrutacji to wielokrotność pensji zwerbowanego pracownika. W zależności od specjalizacji kandydata wynosi on od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy PLN.

Obniżenie kosztów i preselekcja

Serwis 67jobs ma na celu przejęcie części obowiązków headhunterów i w efekcie przedstawienie firmom bazy wyseleksjonowanych specjalistów. Współpracujący z serwisem eksperci wspierają kandydatów na etapie tworzenia profilu osobowego. Prowadzą również wstępne rozmowy, podczas których weryfikują kompetencje techniczne i umiejętności miękkie pracowników, tworząc tym samym bazę najlepiej wykwalifikowanych specjalistów.

Przekonanie nieprzekonanych

Raporty ekspertów HR dowodzą, że pracownicy IT nieczęsto podejmują aktywność związaną z poszukiwaniem pracy. Zaledwie 14% pracujących aktywnie szuka nowej pracy. Jednocześnie ¾ aktywnych zawodowo deklaruje, że podjęłoby rozmowę z rekrutującym, gdyby otrzymało taką propozycję. Związane jest to głównie z brakiem czasu i niechęcią do wypełniania dokumentacji. Dlatego też eksperci 67jobs zdecydowali się możliwie uprościć proces rekrutacyjny przez wsparcie kandydata w wypełnieniu profilu osobowego.

Średni czas, jaki potencjalny kandydat spędza na udziale w rekrutacji to około 5 dni - wyjaśniają twórcy serwisu i dodają - Postanowiliśmy poświęcony na rekrutację czas zrekompensować finansowo zatrudnionym kandydatom, wypłacając po podpisaniu kontraktu kwotę 2000 zł.

Zbudować społeczność

Poszukiwanie kandydatów wspierać ma również system rekomendacji. Twórcy mówią wprost - Znasz świetnego specjalistę IT, eksperta czy menadżera? Daj nam znać. Pomożemy mu znaleźć pracę, a Tobie zarobić pieniądze. W ten sposób tworzymy "system ukierunkowany na pracownika" który jest zdecydowanie skuteczniejszy.

Faktycznie serwis zachęca osoby nawet niezwiązane z IT do polecania znajomych, w zamian za finansowe wynagrodzenie, gdy Ci za pośrednictwem serwisu otrzymają pracę.

Projekt jest międzynarodowy, jednak to w Polsce odbywa się pilotaż serwisu. Kolejny etap to rozszerzenie działalności na Europę Środkowo - Wschodnią, a docelowo rekrutacja specjalistów do Kalifornii i UK.


data ostatniej modyfikacji: 2015-05-18 08:39:19
Komentarze
 
Polityka Prywatności