Rynek pracy IT w Polsce i Europie. Gdzie najłatwiej znaleźć pracę

Dział: praca.studentnews.pl

Statystyczny Polak przepracowuje około 40 procent swojego życia. W poszukiwaniu dobrze płatnej i interesującej posady jesteśmy gotowi zmienić miejsce zamieszkania nie tylko w obrębie kraju: 20 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową. Jak wygląda rynek pracy IT w Polsce i za granicą?

Według danych raportu "Migracje zarobkowe Polaków[I]" przygotowanego przez Work Service aż 1/5 osób aktywnych zawodowo rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku. Połowa z nich to osoby w wieku 25-45 lat. Najsilniejszą reprezentację stanowią absolwenci: 25-34-latkowie. Jako powód potencjalnego wyjazdu 84 procent respondentów podaje wyższe zarobki, a co trzeci - lepszy standard życia. Najbardziej pożądanymi kierunkami wyjazdu są Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia. Jak ogólne trendy emigracyjne mają się do rynku IT?

Branża usług informatycznych należy do najdynamiczniej rozwijającego się sektora gospodarki, zatem - według powszechnie panującej opinii - "informatyk zawsze znajdzie pracę". Faktycznie, absolwenci tych kierunków należą do najlepiej opłacanych pracowników i to właśnie w IT najwyraźniej widać tzw. rynek pracownika, gdzie to pracodawcy toczą zaciekłe boje o tych najlepszych w swoim fachu - mówi Sylwia Wieteska, HR Specialist w Hicron, firmie IT.

Zarówno Główny Urząd Statystyczny jak i Eurostat cyklicznie publikują dane na ten temat kształtowania się popytu na specjalistów IT. Na ich podstawie Hicron przygotował najciekawsze wskaźniki dotyczące pracy w IT w kraju i Europie: gdzie popracujemy najdłużej I gdzie najbardziej brakuje informatyków?

Jak długo pracujemy? Polska a UE

W ślad za zwiększającymi się wymaganiami wobec pracy, zwiększa się także mobilność pracowników. Otwarte granice Europy umożliwiają jeszcze łatwiejsze podejmowanie pracy poza Polską w poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia czy łatwiej dostępnej posady. Pracujemy coraz więcej i… coraz dłużej.

W Polsce na przestrzeni 10 lat czas aktywności zawodowej wydłużył się niemal o dwa lata (według danych z Eurostat[II] z 30,5 roku w 2003 do 32,3 w 2013). Choć mogłoby się wydawać, że znajdujemy się tym samym w czołówce pracowitych narodów Europy (przepracowujemy średnio 42% swojego życia), to jednak brakuje nam około trzech lat do unijnej średniej, która wynosi 35 lat.

Do najbardziej zapracowanych nacji należą Skandynawowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w rankingu długości aktywności zawodowej: Islandczycy (45,6), Norwegowie (41,9) i Szwedzi (40,9) pracują najwięcej. Najkrócej zaś aktywni zawodowo pozostają Włosi - tylko 30,3 lat, Węgrzy - 30,8 i Chorwaci, pracujący 31 lat - wskazuje Sylwia Wieteska z Hicron.

Za pracą do Unii. Gdzie szukać?

Jeśli informatyk rozgląda się za intratną posadą za granicą, powinien obrać kierunek północny i przygotować się na naprawdę długą zimę. Według danych Eurostat[III] najwięcej ofert pracy dla specjalistów ICT znajdziemy na Islandii, gdzie aż 14 procent firm poszukuje pracowników w tym sektorze. W Finlandii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu - 12 procent. Jeśli poszukujemy ciepłego klimatu, o pracę może być trudniej. Najmniej ofert notuje się we Włoszech oraz Rumunii - jedynie 4% firm potrzebuje informatyków.

W całej Unii Europejskiej średnio 8 procent firm zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów ICT; w Polsce współczynnik ten wynosi tyle samo. - Nie jesteśmy więc, jak mogłoby się wydawać, na szarym końcu Europy. W Polsce sektor informatyczny działa prężnie. Intensywnie rozwijają się zarówno placówki zagranicznych korporacji, jak i przedsiębiorstwa z wyłącznie polskim kapitałem. Dla przykładu: w 2013 roku Hicron zatrudniał 179 pracowników, pod koniec 2014 było nas już 223. Do końca tego roku planujemy zwiększyć zatrudnienie do niemal 300 osób. Cały czas poszukujemy nowych specjalistów, a rekrutację prowadzimy w zasadzie w trybie ciągłym - podsumowuje Sylwia Wieteska, HR Specialist w Hicron.

Stanowiska dla specjalistów najwyższej klasy

W wielu firmach istnieje zapotrzebowanie na tzw. stanowiska trudne do obsadzenia. Kłopot ze znalezieniem odpowiednich kandydatów może wynikać z różnych przyczyn: niewystarczającego doświadczenia i kwalifikacji aplikujących, czy też specyfiki danej branży, w tym jej niszowości.

Tutaj również Polska wpisuje się w średnią unijną, gdzie stanowiska te posiada 3 procent firm zatrudniających specjalistów IT. Informatycy i programiści o najwyższych kwalifikacjach najłatwiej znajdą pracę w Luksemburgu, gdzie aż 7 procent firm[IV] ma kłopoty z obsadzeniem takich etatów, a także w Szwecji: tam współczynnik wynosi 6 procent. Najmniejsze zapotrzebowanie Eurostat notuje we Włoszech i Rumunii - na poziomie 1 procenta.

W Polsce trudne od obsadzenia stanowiska najczęściej pojawiają się w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 pracowników: tu niemal 13 procent firm, według danych GUS, ma kłopot z zatrudnieniem. Średnie firmy (50-249 zatrudnionych) wykazują dużo niższy współczynnik, który osiąga poziom 2,5 procent. Jeśli więc szukamy pracy w Polsce - warto przejrzeć ofertę największych rynkowych graczy.

Przeprowadzka w Polsce: gdzie za pracą?

Najwięcej specjalistów ICT poszukuje się w województwie mazowieckim: jak podaje Główny Urząd Statystyczny[V], aż 8,5 procenta firm zatrudnia lub planuje zatrudnić pracowników tego sektora. Drugie miejsce przypadło w udziale dolnośląskiemu z wynikiem 5,7 procent, a trzecią lokatę uzyskało małopolskie, gdzie 4,7 procent firm intensywnie poszukuje informatyków.

Do najmniej atrakcyjnych kierunków relokacji w naszym kraju należą województwa opolskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie i świętokrzyskie, gdzie do obsadzenia jest najmniej etatów - średnio tylko 3 procent firm planuje poszukuje pracowników IT.

Branże dla specjalistów IT

Przy poszukiwaniu najlepszego kierunku relokacji warto także wziąć pod uwagę branże, w których zapotrzebowanie na specjalistów ICT jest największe. - Według danych GUS - co oczywiste - najwięcej ofert pracy dla informatyków pochodzi z sektora ICT, aż 40%. Niewiele mniej - 38,5 procent, to etaty w branży informacyjno-komunikacyjnej. Na trzecim miejscu uplasowały się finanse i ubezpieczenia (24 procent). Warto wspomnieć, że jest to jeden z szybciej rozwijających się sektorów biznesu, gdzie nowe technologie są agregowane niemal w pierwszej kolejności. W ślad za tym podąża popyt na informatyków - mówi Sylwia Wieteska z Hicron.

Branża IT długo jeszcze nie odczuje przesytu pracowników. Interesujące oferty pojawiają się zarówno w Polsce, jak i za granicą. Część specjalistów, zwłaszcza młodszych i bardziej skłonnych do relokacji, zapewne wyjedzie z kraju; jednak ogromny popyt na dobrych fachowców IT najprawdopodobniej nadal utrzyma trend rynku pracownika.


data ostatniej modyfikacji: 2015-05-04 13:45:18
Komentarze
 
Polityka Prywatności