Balans praca – szkoła: 6 porad

Dział: praca.studentnews.pl

Coraz więcej młodych osób zdobywa swoje pierwsze szlify zawodowe już w trakcie studiów. Decydując się na taki krok, warto jednak w sposób przemyślany zaplanować tak swój czas, by kosztem pracy nie ucierpiało nasz przebieg nauki. Oto kilka porad, jak tego dokonać.

1. Dobra logistyka to podstawa

Zanim podejmiesz decyzje o podjęciu zajęcia zarobkowego - odpowiedz sobie na pytanie, ile godzin możesz poświęcić w ciągu tygodnia na pracę, tak by nie kolidowała ona z zajęciami na uczelni oraz Twoimi zobowiązaniami prywatnymi. Postaraj się także dopasować pracę do Twojego typu osobowości oraz do tego, z czym chcesz związać swoją przyszłość.

2. Wykorzystaj elastyczne formy zatrudnienia

Zapytaj przełożonego o takie możliwości, które pozwolą Ci jednocześnie uczyć się i pracować. Mogą to być np. skrócone godziny pracy, niepełny wymiar godzin czy praca zdalna. Pokaż szefowi swój grafik zajęć, byście wspólnie mogli satysfakcjonujących obie strony system Twojego przebywania w biurze. Możesz także poprosić o podzielenie obowiązków między Ciebie a innego pracownika firmy. Jeśli to nie będzie możliwe - możesz zdecydować się na formę stażu - podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

3. Ustal priorytety

Jeśli w ciągu dnia pracy masz ważne zajęcia na uczelni, nie bój się poprosić o kilka godzin wolnego, by w nich uczestniczyć. Szef powinien wiedzieć, że jest to ważne dla Ciebie i jeśli pozostaniesz szczery - nie będzie Ci robić z tego tytułu problemów.

4. Unikaj pożeraczy czasu

Żeby wyjść z pracy z poczuciem wykonania wszystkich obowiązków, postaraj się ograniczać czynności przez które marnujesz wiele czasu. Unikaj więc korzystania z mediów społecznościowych, plotkowania ze współpracownikami czy zbyt długich przerw na papierosa. Dzięki temu Twój i tak już napięty przez zajęcia uczelniane grafik, nie będzie jeszcze obciążony zadaniami, których nie zdążyłeś wykonać w pracy na czas.

5. Panuj nad stresem

Stres to nieodłączny element, który będzie Ci towarzyszyć, gdy będziesz chciał pogodzić pracę i studia. Musisz jednak utrzymać go w ryzach i nie pozwolić, by Cię zdominował. W pracy rób więc regularne przerwy na odpoczynek, staraj się codziennie wysypiać i pamiętaj o aktywności fizycznej, która pozwoli Ci naładować energią na cały dzień - zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

6. Obserwuj oznaki wypalenia

Jeśli Twoja wydajność w miejscu pracy gwałtownie spadnie, a wyniki w nauce pogorszą się - podejmij działania prewencyjne. Musisz wówczas zastanowić się, czy sytuacja nie przerosła Cię i czy nie wziąłeś na siebie zbyt dużo obowiązków.


data ostatniej modyfikacji: 2015-03-24 11:55:16
Komentarze
 
Polityka Prywatności