Praca strażnika granicznego - dlaczego taka pożądana?

Dział: praca.studentnews.pl

Dlaczego zapotrzebowanie na strażników granicznych jest tak duże? Z jakiego powodu w niektórych rejonach polski na jedno miejsce w pracy strażnika granicznego jest aż kilkunastu chętnych? Praca strażnika granicznego cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na prestiż, wynagrodzenie oraz liczne dodatki do pracy funkcjonariusza.

W Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej zatrudnionych jest około 1,3 funkcjonariuszy i każdego roku prowadzony jest nabór. Za każdym razem chętnych jest mnóstwo.

- Chętni do pracy dzwonili i podczas rozmowy ustalany był termin spotkania. Ale oprócz tego kandydaci mieli dodatkowe pytania i taka rozmowa trwała nawet kilkadziesiąt minut. W efekcie telefony dzwoniły non stop - mówi Justyna Szubstarska, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. W poprzednich latach w ten sposób do pracy funkcjonariusza straży granicznej zarejestrowało się blisko 1000 osób, z których pracę dostało około 100.

W poprzednich latach straż graniczna uruchomiła również oprócz zgłoszeń telefonicznych, rejestrację elektroniczną. Jednakże zainteresowanie zaskoczyło wszystkich. W ciągu pierwszych godzin od uruchomienia zarejestrowało się ponad 1000 osób. Kandydatów po pozytywnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej czeka m.in. test psychologiczny, sprawnościowy, badania lekarskie czy badanie na wariografie. Osoby, które pozytywnie przejdą wszystkie etapy procesu rekrutacyjnego, trafią na 8-miesięczne szkolenie w jednym z kilku ośrodków szkolenia straży granicznej po których czeka ich 3-letnia służba przygotowawcza.

Duże zapotrzebowanie na funkcjonariuszy

Dlaczego z każdym rokiem jest tak dużo chętnych osób do pracy jako strażnik graniczny? Praca w „mundurówce” ma mnóstwo zalet. Najważniejszą jest stabilność zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia. Zarobki strażnika granicznego oscylują w granicy 2 tysięcy złotych na rękę już od początku służby a do tego dochodzą liczne dodatki i nagrody. Służba daje ogromne możliwości rozwoju, awansu czy przeżycia niezwykłej życiowej przygody.

Dla niektórych osób możliwość noszenia munduru jest dużym zaszczytem i odpowiedzialnością. Wiele wskazuje na to, że z każdym rokiem nabór do straży granicznej będzie cieszył się coraz większym powodzeniem, gdyż zapotrzebowanie na funkcjonariuszy jest coraz większe. Z powodu rosnącego ruchu na blisko 200-kilometrowej granicy z obwodem Kaliningradzkim otwarta zostanie tam wkrótce kolejna placówka, w której zatrudnienie znajdzie aż 70 strażników granicznych.

Duża liczba funkcjonariuszy odchodzi także na emeryturę, przez co zwalniają oni miejsca dla nowych funkcjonariuszy. Zdarzają się także osoby przechodzące do pracy w policji.

Zobacz również: Jak wygląda praca strażnika granicznego?

dodane przez KamilW


data ostatniej modyfikacji: 2015-02-12 10:06:40
Komentarze
 
Polityka Prywatności