10 pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Dział: praca.studentnews.pl

Boisz się pytań, jakie mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Niepotrzebnie. Informacje, które chce od Ciebie zdobyć rekrutujący, zamykają się przeważnie w dziesięciu kluczowych pytaniach.

Oto one:

1. Jakie są Twoje słabości?

Chyba najtrudniejsze pytanie ze wszystkich. Poradź sobie z nim, minimalizując swoje słabości, i podkreślając walory. Abstrahuj przy tym od cech osobowych - skoncentruj się na mówieniu o sobie jako o pracowniku. A gdy już mówisz o swojej słabości, podkreślaj, że pracujesz nad tym, aby ją pokonać.

2. Dlaczego miałbym Cię zatrudnić?

Podsumuj swoje zasługi i doświadczenia. Przykładowo: "z pięcioletnim doświadczeniem w branży finansowej i udokumentowanymi zasługami ratowania budżetu firmy, mogę być cennym dodatkiem do Pańskiej firmy".

3. Dlaczego chcesz tu pracować?

Rekrutujący oczekuje odpowiedzi, która pokaże, że podjąłeś świadomy wybór, a nie - przesłałeś CV tylko dlatego, że akurat było na nie zapotrzebowanie. Ta odpowiedź może brzmieć tak: "wybrałem firmy, których cele są zbieżne z moimi wartościami, w których mógłbym pracować z entuzjazmem, i wasza firma jest bardzo wysoko na tej liście" - sugeruje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

4. Jakie są Twoje cele?

Czasem lepiej jest mówić o krótko- i średnioterminowych celach niż wybiegać w odległą przyszłość. Na przykład tak: "moim średniookresowym celem jest praca w firmie nastawionej na rozwój. Cele długoterminowe zależą od tego, w jakim kierunku pójdzie firma; mam nadzieję na ewentualne objęcie kierowniczego stanowiska".

5. Dlaczego opuściłeś (lub opuszczasz) poprzednią pracę?

Jeśli jesteś aktualnie bezrobotny, przedstaw swoje odejście z poprzedniej firmy w pozytywnym kontekście. Jeśli jesteś zatrudniony gdzie indziej, skoncentruj się na tym co chcesz osiągnąć w nowej pracy.

6. Kiedy byłeś najbardziej zadowolony z pracy?

Rekrutujący chce wiedzieć, co Cię motywuje. Jeśli będziesz potrafił podać przykład pracy lub konkretnego projektu, który sprawił Ci satysfakcję, Twój rozmówca zyska wyobrażenie o Twoich preferencjach. Przykładowo, "byłem bardzo zadowolony z mojej ostatniej pracy, ponieważ pracowałem bezpośrednio z klientami, mogąc poznawać ich problemy, a to dla mnie ważna część pracy."

7. Co możesz dla nas zrobić, czego nie mogą zrobić inni?

Co czyni Cię unikalnym? Z pewnością wiele różnych doświadczeń, umiejętności i cech. Podsumuj je zwięźle: "łączę w sobie kombinację twardych umiejętności technicznych i miękkich, umożliwiających budowanie dobrych relacji z klientami. Potrafię używać swojej zaawansowanej wiedzy tak, aby informacje, które przekazuję były jasne i zrozumiałe dla rozmówców" - radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

8. Jakie trzy pochwały mógłby powiedzieć o Tobie Twój poprzedni szef?

To doskonała okazja, aby opowiedzieć o sobie dobrze cudzymi słowami. Na przykład tak: "mój szef powiedział kiedyś, że jestem najlepszym designerem, jakiego kiedykolwiek miał. Podkreślał, że może na mnie polegać i ceni sobie moje poczucie humoru".

9. Jakiego honorarium oczekujesz?

Będzie z korzyścią dla Ciebie, jeśli rekrutujący pierwszy wymieni kwotę. Przygotuj się poznając wysokości honorariów na porównywalnych stanowiskach oraz ustalając przedział zarobków, który Cię satysfakcjonuje.

10. Gdybyś musiał być zwierzęciem, jakim konkretnym chciał byś być?

Rekrutujący zadają tego typu psychologiczne pytania, aby sprawdzić czy potrafisz myśleć szybko. Jeśli odpowiesz "królikiem", sprawisz miękkie, pasywne wrażenie. Jeśli wybierzesz lwa, będziesz postrzegany jako agresywny. Zastanów się, jaki typ osobowości pasuje do pracy, o którą się starasz i jakie dokładnie wrażenie chcesz zrobić.


data ostatniej modyfikacji: 2015-01-13 13:44:07
Komentarze
 
Polityka Prywatności