Praca za granicą — przewodnik

Dział: praca.studentnews.pl

Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo do pracy na podstawie zatrudnienia lub samozatrudnienia w każdym państwie członkowskim i nie muszą posiadać zezwolenia o pracę (z wyjątkiem pewnych ograniczeń dla obywateli Chorwacji chcących podjąć pracę w UE oraz obywateli Unii szukających zatrudnienia w Chorwacji). Niniejszy przewodnik zawiera informacje, z którymi warto się zapoznać przed wyjazdem do pracy za granicę.

Zawody regulowane

Niektóre zawody w różnych państwach członkowskich posiadają odmienne regulacje prawne i pracodawcy przed zatrudnieniem konkretnej osoby mają prawo zweryfikować, czy jej kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie są uznane urzędowo. W przypadku zatrudnienia krótkoterminowego (maksymalnie 2 lata) urzędowe uznanie kwalifikacji nie jest wymagane, chociaż odnośnie do określonych zawodów pracodawcy mogą żądać pisemnej deklaracji.

Kandydaci mogą skorzystać ze specjalnej bazy danych i sprawdzić w niej, czy ich kwalifikacje wymagają urzędowego uznania. Potrzebna do tego jest znajomość nazwy stanowiska w języku miejscowym. Kandydaci, którzy nie mogą odszukać w bazie danych stanowiska, na które chcą aplikować, mogą zwrócić się do odpowiedniego organu państwa, w którym chcą się zatrudnić. Organ ten w razie potrzeby podpowie, jakie dokumenty są wymagane w procesie rekrutacji.

Szczegółowe informacje na temat urzędowego uznawania kwalifikacji zawodowych

The_most_mobile_regulated_professions_in_Europe

Wszyscy, którzy chcą zatrudnić się za granicą w regulowanym zawodzie, mogą złożyć wniosek o uznanie ich kwalifikacji. W przypadku 80% osób takie rozwiązanie jest skuteczne! Pokaż infografikę prezentującą dane na temat pracy za granicą

Zabezpieczenie społeczne

Każdy kraj ma prawo indywidualnie określić zakres własnego systemu zabezpieczeń społecznych, w tym przepisy dotyczące zasiłków dla bezrobotnych oraz innych form pomocy. Unijne prawodawstwo wskazuje jednak, w którym kraju pracownik powinien posiadać ubezpieczenie, gdy na przykład mieszka w jednym państwie członkowskim UE, a pracuje w innym. Przed wyjazdem do pracy za granicę warto sprawdzić, w którym kraju należy uzyskać ubezpieczenie.

Szczegółowe informacje na temat systemów zabezpieczeń społecznych w UE

Świadczenia rodzinne

Zamierasz zabrać ze sobą rodzinę? Wszystkie państwa członkowskie UE zapewniają pracownikom świadczenia rodzinne. Ich zakres jednak różni się znacząco. W niektórych krajach pracownicy otrzymują regularne świadczenia finansowe, a w innych mają prawo do większych odpisów podatkowych.

Państwa członkowskie zobowiązane są zapewnić świadczenia rodzinne, zasiłki na dzieci oraz urlop macierzyński/tacierzyński. Wysokość i zakres tej pomocy zależy od kilku czynników, takich jak sytuacja ekonomiczna, miejsce zamieszkania czy długość pobytu. Nieistotna jest narodowość.

Szczegółowe informacje na temat świadczeń rodzinnych

Opieka medyczna

Obywatele Unii Europejskiej przebywający za granicą mają prawo do takiej samej opieki medycznej, co obywatele danego kraju. W zależności od indywidualnej sytuacji pracownika obowiązek refundacji świadczeń medycznych spoczywa na kraju zatrudniającym lub kraju pochodzenia. W przypadku zażywania leków na receptę należy pamiętać o tym, że w innych krajach niektóre z nich mogą być niedostępne lub mogą posiadać inną nazwę.

Szczegółowe informacje na temat opieki medycznej za granicą

Szukanie pracy za granicą

Zainteresowały Cię te informacje? Jeśli chcesz pójść o krok dalej i zastanawiasz się nad podjęciem pracy za granicą, odwiedź portal EURES i zobacz oferty pracy dostępne w krajach UE.

Find_job_in_a_million

Więcej informacji można uzyskać w witrynie Twoja Europa.



data ostatniej modyfikacji: 2014-11-14 11:56:35
Komentarze
 
Polityka Prywatności