Student pracujący – czyli o tym, dlaczego warto łączyć studia z pracą

Dział: praca.studentnews.pl

Czasy się zmieniają i puste CV z wpisaną jedynie uczelnią wyższą, choćby jedną z najlepszych niestety nie robi dziś wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Jedno jest pewne, warto pracować w trakcie studiów, nie musi to być doświadczenie zdobyte w wielkiej korporacji, czy znanej firmie, bo zupełnie nie o to chodzi. Praca w bibliotece, kawiarni, czy pobliskim sklepie spożywczym też wbrew pozorom ma znaczenie dla przyszłego szefa.

Niezwykle rzadko zdarza, by osoba po studiach szukająca pracy miała puste CV, bez jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego. Jak wiadomo pracodawcy krzywo patrzą na takie CV. Student w trakcie studiów ma do wyboru zarówno płatne, jak i bezpłatne staże oraz praktyki, wszystko zależy od polityki danej firmy - mówi Aneta Staszkiewicz, HR Manager w firmie ASM GROUP S.A. My przyjęliśmy zasadę, że za odbycie stażu w naszej firmie wypłacamy wynagrodzenie. Dodatkowo mamy możliwości, aby zatrudniać studentów w niepełnym wymiarze godzin. Osobom studiującym staramy się zapewnić elastyczne warunki, tak by mogli oni pogodzić pracę ze studiami dziennymi. Często zdarza się, że Ci, którzy wstępnie mieli pracować dla nas projektowo zostają na stałe.
Są też sytuacje, że studenci kończą pracę zgodnie z przewidzianym terminem i odchodzą, ale po ukończeniu studiów wracają i podejmują stałą pracę
- dodaje Staszkiewicz z ASM GROUP. Dobrym przykładem jest Monika, która pracuje z nami już 3 lata. Swoją przygodę z firmą zaczynała podczas studiów wykonując drobne prace w sekretariacie z uwagi na małe doświadczenie zawodowe. Następnie po 5 - ciu miesiącach została asystentką Działu Obsługi Klienta, a po 1,5 roku awansowała na samodzielne stanowisko. Obecnie jest Junior Key Account Managerem, odpowiada za kontakt z klientem i co ważne w międzyczasie ukończyła studia - opowiada Staszkiewicz.

Praca dorywcza czy na pełny etat

Na decyzję o tym, że jednak będziemy pracować podczas studiów wpływ w dzisiejszych czasach mają zwykle pracodawcy, oczekujący od potencjalnego kandydata z dyplomem ukończenia studiów
w kieszeni, minimum kilkumiesięcznego, a czasem nawet 2 - 3 letniego doświadczenia zawodowego. I tu pojawia się podstawowe pytanie, jeśli praca podczas studiów to na pełny etat, czy dorywcza?

Wszystko zależy od możliwości czasowych, kierunku na jakim studiujemy, a także czy jest to tryb studiów dziennych czy zaocznych. Pamiętajmy, że niektóre kierunki na studiach dziennych są tak absorbujące, że trudno wygospodarować na pracę nawet kilka godzin w tygodniu. Osoby studiujące zaocznie zwykle idą do pracy na cały etat. Z kolei osoby studiujące dziennie pracują w trybie dorywczym lub na ¼, czy ½ etatu - mówi Aneta Staszkiewicz z ASM Group.

Nasuwa się pytanie czy warto pracować na stanowisku nie związanym z kierunkiem studiów? Oczywiście, że warto - zaznacza Staszkiewicz. Studia to idealny czas na poszukiwania swojej drogi zawodowej, innymi słowy to możliwość sprawdzenia się na różnych polach. Możemy wtedy podejmować pracę w różnych miejscach i po prostu testować swoje możliwości - dodaje.

Z badań przeprowadzonych pod koniec 2012 roku przez ConQuest Consulting dotyczących opinii i preferencji studentów odnośnie odbytych praktyk i przyszłej pracy wynika, że ponad 50% studentów podjęło pracę na umowę zlecenie, bądź dzieło. Najbardziej aktywnie pracy, bądź praktyk poszukiwali studenci IV i V roku. Wysyłali oni średnio 14 aplikacji, podczas gdy statystyczny student I roku wysyłał ich około 5 - ciu. Te dane pokazują, że IV i V rok, to tak naprawdę "ostatni dzwonek" na podjęcie jakiejkolwiek pracy, aby nie startować z pustym CV - komentuje Aneta Staszkiewicz z ASM Group.

Plusy płynące z pracy w trakcie studiów

Doświadczenie i niezależność, czytaj własne pieniądze, oto dlaczego warto pracować na studiach. Praca uczy wielu rzeczy, m.in. kompetencji miękkich, obycia w kontaktach z innymi pracownikami, dobrej organizacji, umiejętności pracy w zespole - wylicza Aneta Staszkiewicz z ASM GROUP. Jedno jest pewne, osoby, które pracowały podczas studiów raczej nie będą żałować tego w przyszłości. Bez względu na to, czy zajmowały stanowiska związane ze swoim kierunkiem studiów, czy też nie, to ważna jest ich aktywność oraz zaradność. Pracujący student z pewnością zyska
w oczach przyszłego pracodawcy, a dodatkowo podniesie swoją wartość na rynku pracy.


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:08:28
Komentarze
Ostatnie:
12.12.2016 5:45
Dodał(a): ~Tomasz
~alfie - to prawda, Cinema jest super pierwszą pracą i spokojnie można każdemu polecić, dobre wspomnienia no i dali podwyżkę, z tego, co mówią młodsze roczniki na studiach :)
7.12.2016 21:57
Dodał(a): ~zocha
Łącze prace w kinie z nauką, bo chce mieć własne pieniądze, zdobywam doświadczenie i będę miała co wpisać w CV. Do kina przyjeli mnie z "pustym" Cv to jest duży plus jak się chce od czegoś zacząć.
7.12.2016 8:25
Dodał(a): ~AnetkaW
No ciężko by było na te studia zarobić nie pracując...Wiadomo, że mało jest prac, które da się łączyć ze studiami, większość jest w obsłudze klienta, call-center albo jeszcze całkiem znośna praca w kinie. Ja pracowałam w kilku miejscach, jednak chyba w kinie było mi najlepiej... :)
5.12.2016 22:28
Dodał(a): ~Andzio
Doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie i oczywiście własne pieniądze. Rodzice daja troszkę grosików, ale lepiej sie czuje gdy mam własne zarobione, pracuje w kinie na barze, mam akurat, na przyjemności, potrzeby i jeszcze kilka złotych sobie odkładam. Mam czas na naukę, prace, zabawę.
5.12.2016 13:58
Dodał(a): ~alfie
To też chodzi o to, że człowiek, który jest samodzielny odkąd tylko może, sam się utrzymuje, albo przynajmniej na swoje zachcianki sam sobie zarabia jest bardziej pożądany jako pracownik, bo odpowiedzialny, godny zaufania i szanujący pracę i zarobione pieniądze. Moja najmilsza praca ze studiów to była w cinema city i w sumie najdłuższa :)
Wszystkie komentarze (6)

 
Polityka Prywatności