O czym pomyśleć przed rozmową kwalifikacyjną?

Dział: praca.studentnews.pl

Rozmowa kwalifikacyjna może być punktem zwrotnym w twoim życiu zawodowym, dlatego warto się do niej jak najlepiej przygotować. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pomyśleć zanim spotkasz się z rekruterem.

Dowiedz się jak najwięcej o firmie

Tak jak kandydaci oczekują, że rekruter podejmie wysiłek i zapozna się z CV, tak samo to działa w drugą stronę. Zanim więc pójdziesz na rozmowę, poszukaj informacji o firmie, do której aplikujesz. Znajdź odpowiedzi na podstawowe pytania: czym firma się zajmuje, jakie oferuje usługi lub produkty, kto jest jej bezpośrednią konkurencją. Co mówi sama o sobie.

Poczytaj opinie pracowników

Nie wystarczy, że przejrzysz oficjalną stronę firmy, poszukaj także opinii w bardziej niezależnych źródłach. Internet sprzyja anonimowemu wyrażaniu często radykalnych opinii, niekoniecznie pokrywających się z rzeczywistością. Dlatego warto poszukać bardziej wiarygodnego źródła, na przykład opinii na profilu pracodawcy w serwisie GoldenLine.

Zadbaj o swój własny komfort

Rozmowa rekrutacyjna to stresująca sytuacja, niezależnie od poziomu pewności siebie. Wybierz strój, w którym dobrze się czujesz, dostosowując go oczywiście do rodzaju firmy, z którą idziesz się spotkać. Jeżeli nie jesteś pewien jaki dress code obowiązuje, śmiało zapytaj się rekrutera, który zaprasza na spotkanie.

Zerknij na swoje CV…

i przypomnij sobie wszystkie najważniejsze rzeczy, które do tej pory zrealizowałeś. Zastanów się dlaczego właśnie tobie udało się to osiągnąć. Popatrz na wszystkie momenty zmiany. Za nimi zawsze stoi historia twoich wyborów, o którą może zapytać rekruter.

Pomyśl o cechach i umiejętnościach ważnych na stanowisku, na które aplikujesz

Znajdź w swoim dotychczasowym życiu przykłady, które pokazały, że właśnie ty charakteryzujesz się poszukiwanymi cechami. Ważne jest to, abyś na spotkaniu nie mówił ogólnikami. Zamiast "jestem kreatywny", podawaj przykłady, które to zobrazują. Wydobądź ze swojego dotychczasowego doświadczenia te fakty, które wyraźnie pokazują, że posiadasz dane umiejętności, bądź predyspozycje.

O co byś zapytał kandydata na to stanowisko?

To ćwiczenie warto zrobić zawsze. Nie chodzi o to, aby mieć gotową odpowiedź na każde pytanie. Często jest jednak tak, że wiele rzeczy robimy automatycznie i nie zastanawiamy się dlaczego to nam wychodzi, a są to konkrety, którym warto się pochwalić. Stąd też, koniecznie przemyśl swoje odpowiedzi na kilka pytań, które sam byś zadał osobie aplikującej na stanowisko, o które się starasz.

Odpowiedz sobie na pytanie czego szukasz

Rekrutacja to nie jednostronny egzamin - to rozmowy dwustronne. Praca stanowi całkiem pokaźną część naszego życia. Nie warto decydować się na jakieś stanowisko tylko dlatego, że akurat zostaliśmy zaproszeni i przeszliśmy rozmowy kwalifikacyjne. Nie tylko pracodawca podejmuje decyzję, czy właśnie ciebie zatrudnić, ale to także ty decydujesz, czy chcesz pracować w danej firmie. Zrób sobie listę rzeczy, które muszą pojawić się w nowej pracy, dobrze by było aby wystąpiły i te, które zdecydowanie nie mogą mieć miejsca. To też pomoże ci odpowiedzieć na trudne pytanie: "czy masz jakieś pytania?".

Pamiętaj! Im bardziej będziesz świadomy i pewny siebie, swoich umiejętności i oczekiwań, tym lepszym będziesz partnerem do rozmów!

Źródło: Kariera GoldenLine


data ostatniej modyfikacji: 2014-07-30 10:29:15
Komentarze
 
Polityka Prywatności